Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

ilikater, ευχαριστούμε για όλα τα καλά που κάνεις για εμάς τους νέους μηχανικούς

ακόμα δεν κατέβασα την προγραμματάρα σου, αλλά πες μου σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα, περιλαμβάνει και μελέτη θερμομόνωσης ή μόνο θέρμανσης ?

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο αφορά το OpenOffice , δεν ξέρω αν μπορεί να συνεργαστεί με την ΠΙΞΙΔΑ . Αν υποστηρίζει VBA , μάλλον θα υποστηρίζει και την ΠΙΞΙΔΑ .

 

Όχι , η θερμομόνωση δεν συμπεριλαμβάνεται ακόμα . Εκτιμώ πως θα μου πάρει πολύ λίγο ακόμα . Βλέπεις θα μπορούσα να την ανεβάσω από τώρα , αλλά θέλω όσο γίνεται να είναι πλήρης έκδοση (με αρχεία βοήθειας κτλ) .

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η vba του open office δεν είναι ίδια με αυτή του microsoft office.

 

Υπάρχουν converters για αυτή τη δουλειά. Δέστε εδώ :

http://www.business-spreadsheets.com/vba2oo.asp

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως τίποτα παρόμοιο για VB6 -> VB .NET ?

Ή μήπως VB6 -> Real Basic ; (μάλλον πολλά ζητάω , ε ; ! :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους ολοκλήρωσα την έκδοση 2.00 και μπορείτε να την κατεβάσετε από τους συνδέσμους που παρέθεσα στο αρχικό μύνημα αυτού του θέματος !

Θα ήθελα να σας επισημάνω πως από τη έκδοση 2.00 έχω αλλάξει τη φιλοσοφία των πακέτων πηγών . Όπως θα μπορείτε να διαβάσετε στο αρχικό μύνημα , πλέον δεν υπάρχουν "μικρό" και "μεγάλο" πακέτο , παρά τώρα υπάρχει το "βασικό" και το "επιπλέον" πακέτο πηγών και συνιστάται να τα κατεβάσετε και τα δύο , καθώς τώρα το αντίστοιχο μεγάλο πακέτο (το "επιπλέον") δεν περιλαμβάνει ότι έχει το άλλο .

Αυτή η αλλαγή έγινε προκειμένου να ενημερώνω πολύ πιο εύκολα τα πακέτα σε περιπτώσεις αλλαγών (με τη παλιά τακτική έπρεπε αν άλλαζα ένα αρχείο 200 KB να ανεβάσω πάλι ολόκληρα τα "μεγάλα" πακέτα" που ήταν παραπάνω από 150 MB , κάτι που ήταν ιδιαίτερα κουραστικό ! ) .

 

Όπως είχε ανακοινωθεί , στην έκδοση 2.00 προστέθηκε η πολυπόθητη εφαρμογή "Μελέτη Θερμομόνωσης" . Το ενδιαφέον με αυτήν είναι πως μεταξύ των άλλων , τα φύλλα με τις όψεις μπορείτε να τα αναπαράγετε μεσώ του FreeCAD στο AutoCAD , απ'όπου και μπορείτε να τα εκτυπώσετε σε Α4 .

Επίσης , η Μελέτη Θερμομόνωσης , όπως θα δείτε περιέχει έτοιμες συνθέσεις για τα διάφορα τμήματα του κελύφους του κτιρίού , από τις οποίες μπορείτε να επιλέξετε για τη μελέτη σας , και εδώ θα ήθελα τη συνδρομή σας , καθώς οποιεσδήποτε άλλες συνθέσεις θεωρείτε χρήσιμες , μπορείτε να μου τις στείλετε σε σκαριφήματα για τις προσθέσω στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη του προγράματος !

 

Τελικά , ομολογω πως η νέα αυτή εφαρμογή αποδείχτηκε πολύ ποιο περίπλοκη απ'ότι η Μελέτη Θέρμανσης ! Ποιός ξέρει , ίσως είναι το γεγονός πως την έκδοση 2.00 την έφτιαξα μέσα σε μερικούς μήνες , ενώ η 1.00 μου πήρε έναν χρόνο !

 

Επίσης , θέλω να πω πως στην νέα παραπάνω εφαρμογή (Θερμομόνωση) , εφαρμόζω για πρώτη φορά ένα νέο σύστημα βοήθειας ("Γρήγορη βοήθεια) . Έτσι λοιπόν , σε κάθε παράθυρο της εφαρμογής υπάρχει ένα μικρό κουμπάκι , με το οποίο αν το πατήσει ο χρήστης , μεταβαίνει σε ένα άλλο παράθυρο όπου περιγράφονται αναλυτικά όλα όσα περιλαμβάνονται και γενικά τι πρέπει να κάνει στο παράθυρο που δουλεύει (τι πρέπει να συμπληρώσει σε κάθε κουτάκι , τι σημαίνεουν οι ρυθμίσεις κτλ) . Εκτιμώ πως αυτή η μέθοδος να εκτινάξει στα ύψη την ευκολία με την οποία μπορεί κάποιος να μάθει να χρησιμοποιεί το πρόγραμμα ! Φυσικά , για όσους το επιθυμούν , υπάρχει και το αντίστοιχο αρχείο βοήθειας στο οποίο περιγράφεται το πρόγραμμα αναλυτικά (Κεντρικό παράθυρο -> Διάφορα -> Βοήθεια) .

 

Μία άλλη κίνηση που έγινε στην νέα έκδοση , ήταν η επέμβασή μου στο πρόγραμμα ώστε να εξαλοιφθεί το πρόβλημα κάτα το οποίο σε μερικούς υπολογιστές παρότι τα αρχεία των διαφόρων εφαρμογών αποθηκεύονταν , δεν ήταν στη συνέχεια δυνατόν να φορτωθούν .

 

Αξίζει να σημειωθεί πως στην νέα έκδοση πρόσθεσα ένα ακόμα έγγραφο , όπου αναγράφονται όλα τα άτομα και οι συνεισφορές που έχουν κάνει στην μέχρι σήμερα εξέλιξη του προγράμματος .

 

Αναλυτικά οι αλλαγές της νέας έκδοσης είναι :

 

 

ΠΙΞΙΣ 2.00

Δημιουργία

- Νέα εφαρμογή «Μελέτη θερμομόνωσης» .

Προσθήκες

- Νέο έγγραφο στο οποίο οποίο αναφέρονται οι συνεισφορές όλων όσων συνέβαλαν στην βελτίωση του

προγράμματος (το προσπελάσετε πηγαίνοντας από το κεντρικό παράθυρο > Διάφορα > Βοήθεια) .

Αλλαγές - βελτιώσεις

- Στο παράθυρο διαλόγου “Υπολογιστίρι” , πλέον πατώντας το Enter , γίνεται η κατοχήρωση της επιθυμούμενης τιμής στο προηγούμενο παράθυρο διαλόγου (με άλλα λόγια , δεν χρειάζεται να σηκώσετε το χέρι από το πληκτρολόγιο για να να κλικάρετε το ποντίκι , παρά απλά πατά Enter) .

- Η εφαρμογή Κατανομή δαπανών και η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση πλέον δεν “σκάνε” όταν επανεκτυπώνετε στο Word ή στο Excel .

- Η ΠΙΞΙΣ δεν παραμένει στις “διεργασίες του υπολογιστή” αν την κλείσετε με το κουμπάκι “X” από το επάνω δεξιά μέρος του κεντρικού παραθύρου .

- Έγινε επέμβαση προκειμένου να εξαλοιφθεί το πρόβλημα κάτα το οποίο οι διάφορες εφαρμογές δεμ μπορούν να φορτώσουν τα αντίστοιχα αποθηκευμένα αρχεία .

Διορθώσεις

- Στον πίνακα Κατανομών δαπανών κεντρικής θέρμανσης , είτε αυτός εκτυπώνεται στο Excel είτε στο Word , αντί της φράσης “Συνολ. εξ. παραπλ. επιφάνεια” , πλέον αναγράφεται “Συνολ. παραπλ. επιφάνεια” . Επίσης αντί της φράσης “Συντελ. παραμ. επιφ. διαμ.” Πλέον αναγράφεται“Συντελ. παραμ. επιβ. διαμ.” .

 

 

 

Στο κοντινό μέλλον θα προσθέσω και άλλα χαρακτηριστικά , όπως τη δυνατότητα και στη Μελέτη Θέρμανσης να εκτυπώνει όλα τα φύλλα του τεύχους της .

Επίσης , στο μέλλον θα προσπαθήσω να προσθέσω και άλλες εφαρμογές , με σημαντικότερη υποψήφια αυτή τη στιγμή , την Μελέτη Αποχέτευσης .

 

Για όλα τα παραπάνω περιμένω τα σχόλια και τις υποδείξεις σας !

Link to comment
Share on other sites

Άντε...ας εγκαινιάσω έναν ακόμη (μακροσκελέστατο) κατάλογο ευχαριστήριων μηνυμάτων και εγκωμίων προς τον προσφιλή σε όλους μας iliekater

 

Να είσαι καλά φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ iliekater.

Ό,τι και να πεις κανείς είναι λίγο.

 

Προβλέψεις:

_ Σε λίγο καιρό θα έχεις προτάσεις από παραγωγούς λογισμικού, αν δεν είχες ήδη, να δουλέψεις γι αυτούς ή να αγοράσουν τα δικαιώματα των προγραμμάτων σου γιατί πρέπει να πουλήσουν κι αυτοί τα δικά τους προϊόντα.

_ Η Autodesk θα σου δίνει τζάμπα το Autocad καθότι αυξάνεις την αξία του με τις εφαρμογές σου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.