Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία σχετικά με οδεύσεις διαφυγής


biui

Recommended Posts

έχω μια απορία σχετικά με τις οδεύσεις διαφυγής στην μελέτη παθητικής πυροπροστασίας.Πως γίνεται η επίλογή της διαδρομής;Αρκει απλά να είναι η μέγιστη ή υπάρχουν συγκεκριμένοι χώροι από όπου αρχίζε;Για παράδειγμα σε μια κατοικια που το πιο απομακρυσμένο σημείο βρίσκεται στο μπάνιο,την μετράς από εκεί;'Η αν υπάρχει ημιυπαίθριος πρέπει να ξεκινήσεις την χάραξη από τον Η.Χ.;Αν μπόρει κάποιος να βοηθήσει!Και αν υπάρχουν κριστωάπου αυτά για να ενημερωθώ..

Ευχα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η όδευση ξεκινά από το πιο απομακρυσμένο σημείο (δεν ξέρω για τους Η/Χ να σου πω).

 

 

Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό:

katoikies_153.doc

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου στον αέρα , αλλά θέλει καλό διάβασμα του ΠΔ 71 του '88 . Συγκεκριμένα :

Η Άμεση :

μετριέται εντός του περιγράμματος του κτιρίου και αγνοόντας εσωτερικούς τοίχους εκτός από αυτούς που ορίζουν πυροδιαμερίσμα (αν υπάρχουν) αλλά και σταθερά έπιπλα ή άλλα αντικείμενα (π.χ. γραμμές παραγωγής σε βιομηχανίες κτλ)

Η Πραγματική :

μετριέται από το πιο απομακρυσμένο σημείο όπου μπορεί να βρεθεί κάποιο άτομο (οπότε συμεριλαμβανομένου των ημιυπαιθρίων και εξωστών)

 

Έχε υπόψη σου πως αν διαβάσεις προσεκτικά το συγκεκριμένο ΠΔ , μπορείς να βρεις απίστευτα διαμάντια .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχε υπόψη σου πως αν διαβάσεις προσεκτικά το συγκεκριμένο ΠΔ , μπορείς να βρεις απίστευτα διαμάντια .

 

+1

 

Η όδευση στο παραπάνω σχέδιο μου φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση : Τις οδεύσεις διαφυγής δεν τις σχεδιάζει ο αρχιτέκτονας ? ή είναι υποχρέωση του μηχανολόγου ?!?!

Link to comment
Share on other sites

καθώς ο διάδρομος μέχρι το κλιμακοστάσιο είναι "πυροπροστατευμενη" όδευση δεν υπολογίζεται η διαδρομή του κλιμακοστασίου επί 1.5, έτσι δεν είναι ? και ισχύει το (ΑΒΓΔΕ)< 35m

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.