Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορία σχετικά με οδεύσεις διαφυγής


biui

Recommended Posts

Α.Το πρώτο στάδιο της όδευσης διαφυγής (απροστάτευτη) είναι η πορεία από ένα σημείο του ορόφου σου μέχρι:

1. υπαίθριο χώρο

2. έξοδο κινδύνου προς πυροπροστατευμένη όδευση

3. πόρτα εισόδου σε πυροδιαμέρισμα που οδηγεί είτε στο 1 είτε στο 2.

 

Αν έχεις λοιπόν πυροπροστατευμένο κλιμακοστάσιο η απόσταση διαφυγης και η απροστάτευτη απόσταση είναι μέχρι την είσοδο σε αυτό (δηλαδή μέχρι την εξώπορτα του διαμερίσματος).

 

Β. Ξεκινάει από σημείο του ορόφου και καταλήγει στο ισόγειο (αφού δεν είναι πυροπροστατευμένο το κλιμακοστάσιο και είναι ¨ενιαίο¨). Μην ξεχάσεις το ανάπτυγμα της σκάλας να το πάρεις επαυξημένο κατά 50%.

 

Όλα αυτά στον Κανονισμό Πυροπροστασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και κάποιες απορίες από μένα…

 

Σε κατοικίες (έως διώροφες), εφόσον ορίσουμε τις οδεύσεις διαφυγής έως την έξοδο από το κτίριο, τυχόν πλατύσκαλα (εξωτερικά κλιμακοστάσια) θα πρέπει να τα προσμετρήσουμε στις οδεύσεις, η αρκεί η έως την έξοδο κινδύνου διαδρομή (όδευση);

 

Επίσης, σε υπόγειο με είσοδο από τον χώρο στάθμευσης (γκαράζ), είναι αρκετό να σχηματίσουμε την όδευση διαφυγής έως την πόρτα του γκαράζ (εννοείται ότι υπάρχει η προβλεπόμενη ανθρωποθυρίδα επί της πόρτας), η πρέπει να προσμετρήσουμε και την ράμπα εξόδου;

Θα μπορούσα να παρακάμψω το γκαράζ και να σχηματίσω την όδευση διαφυγής με έξοδο κίνδυνου από πόρτα δωματίου που οδηγεί προς αίθριο χώρο και να εξετάσω (κάτι το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει έτσι και αλλιώς να γίνει) το χώρο στάθμευσης ξεχωριστά;

 

Τέλος, όταν θα εξετάσω τον χώρο στάθμευσης ξεχωριστά (που είναι ένας ορθογώνιος χώρος 47,60τμ, θα πρέπει να σχηματίσω άμεση όδευση καθώς και πραγματική όδευση;

Κάνω αυτήν την ερώτηση καθώς αυτές οι δυο οδεύσεις θα συμπίπτουν καθώς πρόκειται απλά για έναν και μόνο χώρο και μου φαίνεται κάπως αχρείαστο!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί να μην πήρα απάντηση, αλλά αυτό προφανώς δεν σημαίνει ότι δεν έλυσα τις απορείς μου.

Οπότε απαντώ, σε περίπτωση που και άλλοι έχουν τα ίδια ερωτήματα:

 

α) Εφόσον σχεδιάσουμε μια όδευση έως την έξοδο διαφυγής μέχρι την έξοδο διαφυγής (συνήθως την έξοδο από μια μόνο – κατοικία) δεν χρειάζεται να προσμετρήσουμε στην όδευση και τα τυχόν πλατύσκαλα κτλ.

 

β) Η όδευση διαφυγής μέχρι την ανθρωποθυρίδα είναι αρκετή (αποδεκτή). Επίσης το γκαράζ πρέπει να καταλαμβάνει το ¼ της επιφάνειας μια κατοικίας, διαφορετικά δεν εξετάζεται ξεχωριστά.

 

γ) Την τελευταία απορία δεν την έλυσα, δεν χρειάστηκε για αυτήν την εφαρμογή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας!

 

Δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο και έχω κάποιες απορίες σχετικά με την όδευση διαφυγής.

Σε κατάστημα (κουρείο) ισογείου 45τ.μ. και με πατάρι 25τ.μ., μου ζητήθηκε από την πυροσβεστική να σχεδιάσω στην κάτοψη:

  • 4 πυροσβεστήρες ξηράς κώνεως των 6 Kg
  • 2 φωτιστικά ασφαλείας με τη λέξη "Έξοδος" και
  • όδευση διαφυγής

Έχω κάνει επισύναψη της κάτοψης όπου φαίνεται η όδευση διαφυγής (ΑΒΓΔ)= 13,11μ.

Θέλω να ρωτήσω:

  1. Αν σε κατάστημα (με μια μόνο έξοδο) η μέγιστη όδευση διαφυγής πρέπει να είναι ΑΒΓΔ <= 45 μ. ή μικρότερη?
     
  2. Αν η απόσταση ΓΔ όπου περνάει πάνω από το τραπεζάκι είναι σωστή.

Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπερα ! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το παρακάτω :

Σύμφωνα με το ΠΔ-71/88 Αρθο 11 (βιομ/κα κτίρια) , η άμεση απόσταση απροστάτευτης όδευσης διαφυγής πρέπει να είναι για κτίρια κατηγορίας Ζ1 μικρότερη από 60μ. .

Το προς μελέτη κτίριό μου , που είναι μεγάλο βιομ/κο κτίριο , το έχω χωρίσει σε επιμέρους πυροδιαμερίσματα . Αρκεί η απόσταση προς αλλο πυροδιαμέρισμα να είναι κικρότερη από 60μ. ή πρεπει η απόσταση προς τον εξωτερικό χωρο να είναι μικρότερη από 60 μ. ?

Στο σχέδιο που παραθέτω αρκεί ΑΒ< 60 μ. ή πρέπει ΑΒΓ< 60 μ. ?

(να σημειώσω πως πρόκειται για μεγάλους ενιαιους χωρους χωροις διαδρομους ή αλλα εμποδια )

post-33482-0-45148100-1407141498_thumb.jpg

Edited by kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπερα ! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το παρακάτω :

Σύμφωνα με το ΠΔ-71/88 Αρθο 11 (βιομ/κα κτίρια) , η άμεση απόσταση απροστάτευτης όδευσης διαφυγής πρέπει να είναι για κτίρια κατηγορίας Ζ1 μικρότερη από 60μ. .

Το προς μελέτη κτίριό μου , που είναι μεγάλο βιομ/κο κτίριο , το έχω χωρίσει σε επιμέρους πυροδιαμερίσματα . Αρκεί η απόσταση προς αλλο πυροδιαμέρισμα να είναι κικρότερη από 60μ. ή πρεπει η απόσταση προς τον εξωτερικό χωρο να είναι μικρότερη από 60 μ. ?

Στο σχέδιο που παραθέτω αρκεί ΑΒ< 60 μ. ή πρέπει ΑΒΓ< 60 μ. ?

(να σημειώσω πως πρόκειται για μεγάλους ενιαιους χωρους χωροις διαδρομους ή αλλα εμποδια )

Τα 60 μέτρα είναι το μέγιστο για όλη τη διαδρομή, την ΑΒΓ δηλαδή. 

Θα μπορούσε να ισχύει το ΑΒ στην περίπτωση που χαρακτήριζες οριζόντια έξοδο την πόρτα μεταξύ πυροδιαμερισμάτων 3 &4, αλλά αφού δεν έχεις άλλη μία έξοδο στο πυροδιαμέρισμα 3 , αυτό δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλημέρα,

Στην κάτοψη εργαστηρίου τροφίμων πρέπει να σχεδιάσω την πραγματική απροστάτευτη όδευση διαφυγής. Στο χώρο υπάρχουν μηχανήματα ¨βαρέως¨ τύπου φούρνοι, στόφες κλπ.

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει η γραμμή να ¨καβαλήσει¨ τα μηχανήματα ή όχι?

Η γραμμή 1 ή η 2 είναι σωστή στο screenshot?

ευχαριστώ

odeusi.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πραγματική απροστάτευτη όδευση είναι η μέγιστη απόσταση που περπατάει ο καθένας μέσα στο χώρο προκειμένου να βγει έξω από αυτόν, απαλλαγμένη από κάθε είδους εμπόδια, γραφεία, συσκευές μηχανήματα κλπ

Η μέγιστη απόσταση όπου μπορεί να βρεθεί άνθρωπος.

Βεβαίως και όχι πάνω σε μηχάνημα, αλλά δίπλα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.