Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ύψος οικοδομής (από το ίδιο οικόπεδο ή τα όμορα;)


kouverk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοώ το μέγιστο ύψος από που θα υπολογίζεται αφού υπάρχει κτίριο που εφάπτεται στην επιζητούμενη όψη όπως ακριβώς συμβαίνει όταν εφάπτεται στο όριο του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα

 

 

το δαπεδο της πυλωτής σε κτίριο που σχεδιάζω το τοποθετώ -0.50 μ κατω από την οριστική στάθμη εδάφους.

 

πώς θα εχουν σε αυτή πρόσβαση αυτοκίνητα εάν στην ουσία δεν μπορώ να κατασκευάσω ράμπα διότι μου δημιουργει πρόβλημα στην αφετηρία μετρησης των υψών το χαμήλωμα του εδάφους?

προβλέπετε κατι για τη συγκεκριμενη περίπτωση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την ράμπα, είναι τοπική εκσκαφή και δεν λογίζεται στον περιορισμό του ύψους. Ο έλεγχος του ύψους θα γίνει με βάση την νοητή γραμμή που ενώνει τα δύο άκρα του διαμορφωμένου εδάφους, εκατέρωθεν της τοπικής εκσκαφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με την αφετηρία μέτρησης των υψών.

Έχω ένα κτίσμα απο μπροστά είναι 2όροφο και απο πίσω 3όροφο με μία διαφορά στάθμης στο έδαφος 50 εκ. Το πίσω μέρος έιναι ψηλότερο.

Στη μέση του κτιρίου δηλαδή στο σημείο όπου έχω τον επιπλέον όροφο. η αφετηρία μέτρησης του ύψους θα είναι: το υψόμετρο του δαπέδου του ισογείου? ή του φυσικού εδάφους στο σημείο εκέινο (δηλαδη 50 εκ πιο ψηλά?)

Link to comment
Share on other sites

του φυσικού εδάφους στο σημείο εκέινο (δηλαδη 50 εκ πιο ψηλά)

 

βάλε και ένα σκίτσο να είμαστε σίγουροι

δες και το σχήμα http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=259

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικα δεν υπάρχει πρόβλημα...απλα στο σημείο που έχω τον επιπλέον όροφο, θα μετρήσει η απόσταση απο το έδαφος?(που έχω πίσω...+35cm ) ή απο την στάθμη του ισογείου οπότε το ύψος βγαίνει 8,85μ >8,50!!!

αυτό προσπαθώ να καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.