Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος οικοδομής (από το ίδιο οικόπεδο ή τα όμορα;)


kouverk

Recommended Posts

Τα ύψη ......... στους δε ακάλυπτους από το κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως με το φυσικό ή διαμορφωμένο έδαφος (+-1,50μ.)

Από τον περ. χώρο μετράς φυσικό ή διαμορφωμένο όχι από στάθμες κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα μερτά κατακόρυφα σε κάθε σημείο της διακεκομμένης γραμμης ΦΕ (φυσικό έδαφος)

 

αν περνούσες ΕΠΑΕ θα μπορούσες σε κάποιο σημείο να ζητήσεις πάνω απο+1,50 μ

όμως ειδικά για το συγκεκριμένο οικόπεδο (που είναι σχεδόν επίπδεδο) θα ήταν υπερβολή

post-990-131887249959_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Σε περίπτωση κατεδάφισης και μετά ανέγερσης νέας οικοδομής,

με ποιά κριτήρια ορίζεται το "Φυσικό" έδαφος?

 

Κατ'αρχήν για αποφυγή παρεξήγησης,

να πω οτι το παρών thread ήταν πολύ κατατοπιστικό και

προσωπικά με βοήθησε να ξεκαθαρίσω κάποια βασικά θεματάκια στο μυαλό μου.

 

Παραθέτω το παρακάτω παράδειγμα, όχι με ειρωνική διάθεση προς τον συνάδελφο vournaz (οκ, έβαλα "πιασάρικο" τίτλο...),

αλλά επειδή μου είχε τύχει κάτι παραπλήσιο προ διετίας

& δεν μπορώ να βρώ (με βάση τα όσα αναλύσαμε παραπάνω) κάποιο κόλλημα :

 

Έστω ΕΝΤΕΛΩΣ επίπεδο (λέμε τώρα) Ο.Τ., έστω Η(Φ.Ε.)=Η(κρασπέδου-οδού)=0,00

στο οποίο εξετάζουμε τρία συναπτά γειτονικά οικόπεδα, με πρόσωπο επί κοινής οδού.

 

α) Ο 1ος & ο 3ος δεν κτίζουν, άρα παραμένει το Η(Φ.Ε.)=0,00

 

β) Ο 2ος (μεσαίος) ιδιοκτήτης, προσλαμβάνει Μηχανικό,

ο οποίος αποτυπώνει το Φ.Ε. στο Η=0,00 και μετά

ορθώς σχεδιάζει,παίρνει άδεια και κτίζει με παραδοχή γενικής διαμόρφωσης

Η(Δ.Ε.)=+1,50 από το γενικό Φ.Ε.

(ας πούμε χωρίς θέματα προσβάσεων, ράμπες, ΕΠΑΕ κλπ επιτροπές)

 

γ) Μετά 20-ετίας, ο 2ος (μεσαίος) ιδιοκτήτης (ή ας πούμε ο γιός του), προσλαμβάνει δεύτερο Μηχανικό,

και τον χρεώνει να βγάλει άδεια κατεδάφισης για το υφιστάμενο & ανέγερσης νέας οικοδομής,

και παράλληλα του ζητάει να εξαντληθούν τα περιθώρια νόμιμης υπερύψωσης του υπό κατασκευή κτιρίου.

 

Ο νέος Μηχανικός, με δεδομένο οτι στο μεταξύ τα γειτονικά Νο1 & Νο3

ανεγέρθηκαν με επίσης νόμιμη διαμόρφωση στο Η(Δ.Ε.)=+1,50μ,

αποτυπώνει προ της κατεδάφισης αυτό που για τον ίδιο αποτελεί "Φυσικό" Έδαφος

(που όμως είναι το Διαμορφωμένο Έδαφος της πρώτης άδειας, στο απόλυτο Η=+1,50μ)

και κατόπιν ορθώς (???) σχεδιάζει,παίρνει (???) άδεια και ετοιμάζεται να κτίσει με παραδοχή γενικής διαμόρφωσης

δΗ(Δ.Ε.)=+1,50 από το ΝΕΟ γενικό "Φυσικό" Έδαφος, δηλαδή στο απόλυτο Η=+3,0μ.

 

Αποτέλεσμα :

 

Σε σχέση με τα γειτονικά (που δεν αποτελούν δέσμευση για την διαμόρφωση της νέας οικοδομής, εξετάζονται όμως έστω και "οπτικά"),

η επί τόπου κατόπτευση του οικοπέδου δίνει διαφορά υψομέτρου με το γειτονικό φυσικοδιαμορφωμένο :) έδαφος δΗ=+1,50μ : "Άντε,καλό φαίνεται"

 

Το μόνο....μικροπροβληματάκι είναι οτι πλέον η αφετηρία μέτρησης υψών για την νέα οικοδομή θα είναι στο Η=+1,50+1,50=+3,0μ από τον δρόμο,

που προφανώς στο μεσοδιάστημα της 20-ετίας, ο δήμος "αμέλησε" να το "διαμορφώσει" και αυτόν κανα μέτρο πιο πάνω....

 

Το παραπάνω παράδειγμα είναι υπεραπλουστευμένο και τραβηγμένο,

παρόλαυτα σε περίπτωση που η Ρυμ.Γρ. ΔΕΝ συμπίπτει με την Οικ.Γρ.,

πραγματικά δεν βλέπω άλλον λόγο (πέραν της κοινής λογικής :) )

οι παραπάνω παραδοχές διαμόρφωσης και μέτρησης υψών

να αντίκεινται σε κείμενη νομοθεσία...

 

Αν και το θέτω μάλλον σαν...πολεοδομικό ανέκδοτο,

θα ήθελα αν έχετε κάποια άποψη επ'αυτού,

διότι το ίδιο παράδειγμα με "λιγότερο" τραβηγμένες υψομετρικές διαφορές

(πχ δΗ=[Φάση Α:+1,0]+[Φάση Β:+1,0]=2,0μ>1,50μ από δρόμο)

είναι απολύτως πιθανό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα!ήθελα να ρωτήσω το εξής γιατί με την έννοια "οριστική στάθμη εδάφους" και με το κόλπο μέτρησης των υψών δεν τα ξεκαθάρισα ποτέ!το θέμα μου έχει ως εξής: έχω οικόπεδο γωνιακό, με κλιση στις δυο πλευρές του επί των ρυμοτομικών(1,4μ ανεβαίνει από τη μια και 0,50μ από την άλλη).Υπάρχει πρασιά 3,00μ. Έχω διαμορφώσει επίπεδα στο οικόπεδο και η στάθμη ισογείου της οικοδομής είναι 0,75μ πάνω από την υψηλότερη στάθμη του οικοπέδου. Στη στάθμη ισογείου έχω πάρει το +-0.00. Τα επίπεδα που έχω φτιάξει στο οικόπεδο μέχρι να φτάσω στη στάθμη ισογείου δεν ξεπερνούν το 1,5μ στην επαφή του με την ρυμοτομική γραμμή. Η ερώτησή μου είναι η εξής:μετράω το μέγιστο ύψος του κτηρίου από την στάθμη του ισογείου, (στην οποία έχω ορίσει και το +-0.00) ή είμαι λάθος σε αυτή την εκτίμηση;....Όποιος μπορεί (και κατάλαβε την περιγραφή μου)ας μου δώσει μια απάντηση μπας και το ξεκαθαρίσω!ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

eirinika

 

Ένα σκιτσάκι θα βοηθούσε την κατάσταση κάπως...

 

Η οριστική στάθμη μπορεί να είναι +-1,50 από το φυσ. εδ. υπό προϋποθέσεις...

 

32476255.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Αν η στάθμη του ισογείου είναι 0,75 εκ. πάνω από την υψηλότερη στάθμη τότε για τον υπολογισμό Δ θα έχεις ύψος κτιρίου συν 0,75 στο σημείο αυτό και κάπου αλλού περισσότερο αφού μετράμε από το κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως με το φ.ε. ή το διαμ/νο και όχι από το +-0,00 του ισογείου.

 

Επίσης στις ρυμοτομικές γραμμές όταν το φ.εδ. μας είναι χαμηλότερο του 1,00μ. ύψος πάνω από το πεζοδρόμιο (από το πεζοδρόμιο μετράμε τώρα) δεν μπορούμε να μπαζώσουμε περισσότερο του ενός μέτρου αφού το συμπαγές περίφραγμα δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερο του 1 μέτρου εκτός εάν...

 

18001wb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

eirinika

 

...αλλά ανεπαίσθητα τα γράμματα στην κάτοψη και δεν διαβάζονται τα υψόμετρα!..

 

Πάμε στην τομή:Δεξιά ξεκινάς με μπάζωμα 120 στην ΡΓ που δεν επιτρέπεται καν΄το 1,00μ. Επίσης δεξιά στο υπόγειο φαίνεται ότι έχεις μπαζώσει πάνω από 1,50μ από το φ.εδ. αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλει διόρθωση.

 

Γενικά θα "περπατήσεις" γύρω από το περίγραμμα της κάτοψης και θα ελέγξεις το φ. εδ. με το διαμορφωμένο ότι είναι πάνω από 1,50 πρέπει να διορθωθεί.

 

Άσχετο:Ημ. χώρο έχεις και έξω από την κουζίνα δεξιά, ανάμεσα στις κολώνες, μπορεί να το ξέρεις αλλά δεν το γράφεις!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση!κατατοπιστικότατος!όσο για τον Η/Υ χώρο....πολύ δίκιο...παράλειψη!!τι να πω;..ο δαίμων του autocad!:oops:πάντως ευχαριστώ και για την παρατήρηση.καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.