Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών δομικών έργων


Recommended Posts

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να μαθω ποιες προτασεις αναμενετε να εγγριθουν για τα επαγγελματικα δικαιωματα των μηχανικων δομικων εργων ,

και αν ισχυει η προταση περι ενταξης του τει πειραια στο πολυτεχνειο .

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς σειρήνες περί εντάξεως των ΤΕΙ στα Πολυτεχνεία. Τα ΤΕΙ θα βαδίσουν αυτόνομα τον δύσκολο δρόμο της επαγγελματικής κατοχύρωσης, και έτσι πρέπει. Δεν χρειαζόμαστε προστάτες. Η ιστορία του μικρού πολυτεχνείου μας το έχει δείξει αυτό.

Όσο για προτάσεις, είναι άνευ ουσίας. Ουσία υπάρχει στο δημοσιευμένο προσχέδιο του ΣΑΤΕ, το καθ΄ύλην αρμόδιο όργανο της πολιτείας για αυτό το σκοπό. Αν ψάξεις έστω και λίγο στο Internet θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω το έξης :

Είμαι απόφοιτος του τμήματος δομικών έργων και θα ήθελα να μάθω αν κανένας ξέρει για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα.

Βάση μίας μικρής έρευνας που έκανα, τα δικαιώματα μας είναι βάση μιας εγκυκλίου του 94. Το πρόβλημα είναι όμως ότι το Συμβούλιο της Επικράτειας έκρινε σαν αντισυνταγματικό το βασικό άρθρο για τα δικαιώματα με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πλέον ενημέρωση. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει σας παρακαλώ!

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά τα δικαιώματα των υπαμηχανικών βάσει ενός διατάγματος του 72 μιά και έχει ακυρωθεί το σχετικό άρθρο του διατάγματος του 94 .

 

Υποτίθεται περιμένουμε καινούργια μέσα στο έτος .

 

Κάνε και μιά σχετική αναζήτηση στο site .

 

Βέβαια στην πράξη θα έχεις να αντιμετωπίσεις προβλήματα με τις ΔΥ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Είμαι απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Δομικών Έργων από το ΤΕΙ Ηρακλείου...

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τα επαγγελματικά μου δικαιώματα???

 

Έχω ακούσει τόσα πολλά και έχω μπερδευτεί...

 

Μέχρι πόσους ορόφους μπορούμε να υπογράψουμε στατικά και πόσους αρχιτεκτονικά???

 

Τι γίνεται με τα τοπογραφικά???

 

Με τις η/μ εγκαταστάσεις???

 

Με γραφειοκρατικές εργασίες όπως αυτές περί τακτοποίησης η.χ.???

 

Με εκτιμήσεις ακινήτων σε τράπεζα???

 

Με περιβαλλοντικά κτίρια όπως φωτοβολταϊκά στην οροφή του κτιρίου???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.