Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειξη ορίων από ιδιοκτήτη


a.k.topo

Recommended Posts

Στην περιοχή μου υπάρχει ολόκληρο αγρόκτημα διανομής υπ. γεωργίας το οποίο είναι μετακινημένο κατα 4-5 μέτρα...ε αν πάει κάποιος να πασσαλώσει ακριβώς τη διανομή μη λαμβάνοντας υπ'οψιν την υφιστάμενη κατάσταση θα πάθει εγκεφαλικό.....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

τα γεωτεμάχια συνοδεύονται συνήθως από τίτλους

τα είδη των τίτλων είναι

1.Αυτά που συντάσσονται από Συμβολαιογράφους δηλ. τα συμβόλαια αγοραπωλησίας οι διανομές, οι δωρεές, οι συμβιβασμοί, οι κληρονομιές, οι αποδοχές κληρονομιών και οι εκθέσεις αναγκαστικών πλειστηριασμών

2. Τα παραχωρητήρια που εκδίδονται από το Δημόσιο

3. Οι επιδικάσεις η υπό της Αρχής γινόμενες προσκυρώσεις η κατακυρώσεις κυριότητας επί ακινήτου, οι δικαστικές διανομές και οι τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις

με βάση τα παραπάνω υπάρχουν 4 κατηγορίες τίτλων

α. Μεγάλων Εδαφικών εκτάσεων που αφορούν δασικές, μοναστηριακές εκτάσεις η τσιφλίκια για τις οποίες δεν υπάρχουν διαγράμματα και αν υπάρχουν είναι αδύνατο να εφαρμοσθούν

β. Μεγάλες Εδαφικές Εκτάσεις για τις οποίες υπάρχουν διαγράμματα

γ. Μικρά γεωτεμάχια χωρίς διάγραμμα

δ. Μικρά γεωτεμάχια με διάγραμμα

έτσι όπου υπάρχει διάγραμμα που συνοδεύει τον τίτλο ο Τοπογράφος Μηχανικός οφείλει να το λαμβάνει υπόψη του και να ενημερώνει τον ιδιοκτήτη ότι πρέπει να γίνει επανεφαρμογή και μόνο όταν ο ιδιοκτήτης επιμένει στην υπόδειξη των ορίων θα πρέπει να υπογράφει ότι τα όρια υποδείχθηκαν από τον ίδιο

και όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει κτηματολόγιο, μόνο στην Ελλάδα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θεοχάρη όλα αυτά που αναφέρεις είναι πολύ σώστα. Αλλα έχω μια ερώτηση - προβληματισμό. Στις περιοχές στις οποιες έχει ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο, για την χάραξη - οριοθέτηση, αποτυπωση, οπως αναφέρεις, ενός τεμαχίου βασιζομαστε στις συντεταγμένες που μας παρέχει το κτηματολόγιο. Τοτε ομως η ακριβεια δεν περιορίζεται απο αυτην του κτηματολογιου η οποια δεν ειναι ικανοποιητικη...??? τι γινεται τοτε?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε rotGio

η ημέρα που θα χαράζουμε-εφαρμόζουμε γεωτεμάχια βάσει συντεταγμένων Εθνικού Κτηματολογίου είναι πολύ μακρινή

αν αφιερώσεις λίγο χρόνο και διαβάσεις σχετικά στο φόρουμ μας εύκολα θα διαπιστώσεις πως προς το παρόν εκείνο που ενδιαφέρει είναι το νομικό μέρος (συγκέντρωση-συλλογή-επεξεργασία εμπράγματων δικαιωμάτων) για το τεχνικό μέρος ελάχιστη βαρύτητα δίνεται

δεν μπορούμε να κάνουμε λόγο γιά ακρίβεια επαναεφαρμογής σήμερα, όπου έγιναν μελέτες ξέρουμε ότι

το γεωτεάχιο ανήκει στον/στους τάδε,έχει έκταση περίπου τόση και οι όμοροι ιδιοκτήτες είναι οι.....

αυτά δυστυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η δήλωση υλοποίησης ορίων του πελάτη πόσο καλύπτει τον μηχανικό? Σε ένα τοπογραφικό που μου ζητήθηκε να κάνω υποπτεύομαι ότι ο πελάτης μου υπέδειξε έξω από τα όρια του κτήματος του και ότι μου έδειξε και γειτονικά κτήματα ως δικά του, η περιοχή είναι εκτός σχεδίου και δεν υπάρχει κτηματολόγιο ακόμα. Όταν τον ρώτησα γιατί είναι σε αρκετά κομμάτια οριοθετημένο με σύρματα και μεταλλικούς - ξύλινους πασσάλους μου απάντησε ότι αυτό έγινε για να περιορίζονται καλύτερα τα ζώα του και να τρώνε το χορτάρι από ένα τμήμα κάθε φορά. Θα βάλω τον πελάτη να υπογράψει όπως και σε όλα τα άλλα τοπογραφικά που έχω κάνει μέχρι τώρα. Καλύπτομαι εγώ καθόλου από την δήλωση του η όχι?

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για δες έδώ πιστεύω θα σε βοηθήσει.http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=11808.Η άποψη μου δέχεσαι την υπόδειξη των ορίων και βάζεις μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για την υπόδειξη των ορίων πάνω στο τοπογραφικό την οποία υπογράφει και σε αυτά που του δίνείς και σε ένα ακόμα που κρατάς για εσένα.Θεωρητικά καλό θα ήταν στην υπόδειξη να είναι παρόντες και οι ιδιοκτήτες των ομορρων αλλά δύσκολο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ το forum.

 

Έχω στα χέρια μου Τοπογραφικό Διάγραμμα από συνάδελφο το οποίο συντάχθηκε κατά τη δεκαετία του 80. Αφορά σε αγροτεμάχιο συμπληρωματικής διανομής του 1957, το οποίο βρίσκεται από το '57 ΕΝΤΟΣ συνοικισμού (δλδ στη συμπληρωματική διανομή φαίνεται ο συνοικισμός περιμετρικά της περιοχής της συμπληρωματικής διανομής, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο).

 

Το Τοπογραφικό Διάγραμμα χρησιμοποιήθηκε για να γίνει κατάτμιση αγροτεμαχίου, καθώς είναι εν τέλει εντός οικισμού. Με βάση το Τοπογραφικό Διάγραμμα αυτό συντάχθηκε πληθώρα συμβολαίων μέχρι σήμερα.

 

Το πρόβλημα στο οποίο ψάχνω να βρω λύση (αν υπάρχει) είναι το εξής:

Παρόλο που το Α.Τ. ανήκε σε διανομή, ο συνάδελφος μάλλον δεν την έλαβε υπ' όψιν του με αποτέλεσμα στο Διάγραμμα αυτό καθώς επίσης και σε όλα τα σχετικά συμβόλαια οι διαστάσεις αλλά και το εμβαδόν να είναι μικρότερα σε σχέση με τη διανομή. Σήμερα εκεί υπάρχουν περιφράξεις, κτίσματα κ.λπ., και ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ ενδιαφέρεται να διεκδικήσει τα μέτρα που του λείπουν (λογικό από πλευράς του).

Μου ζητείται σήμερα να κάνω νέο τοπογραφικό με βάση την υφιστάμενη κατάσταση, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σε νέες μεταβιβάσεις. Τι κάνω λοιπόν με τη διανομή; Την αγνοώ και πάω με υπογραφή ιδιοκτήτη, ή είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να την ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ακριβώς ιδια περίπτωση που παρέδωσα σήμερα εκάνα τα εξής:

1) Aναγραφή διαστάσεων πραγματικών και σε παρένθεση διανομής.

2) Εμβαδό υφιστάμενο και διανομής.

Τα όρια τα έδωσα στα υφιστάμενα μιας και

1) Οι διαφορες ήταν μέχρι 0.50 πόντους,

2) Το εμβαδόν μου ήταν 14 τ.μ μικρότερο σε 650 τ.μ σύνολο.

 

Γενικά όσο περνάν τα χρόνια η γνωμη μου είναι ότι οι εφαρμογές σε ορισμένες περιοχές θα είναι πρακτικά ανεφάρμοστες, σίγουρα θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και η υφιστάμενη κατάσταση, ειδικα στις περιπτώσεις όπου και οι όμοροι δεν καταλαμβάνουν μεγαλύτερες εκτάσεις από αυτές που φαίνονται στους πίνακες της διανομής.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να δείξεις τα όρια της διανομής. Αυτά είναι που δόθηκαν στο τίτλο αρχικά. Πλέον αυτών θα δείξεις και τη σημερινή κατάσταση και η μεταβίβαση θα γίνει επί της υφιστάμενης..... με τη σημείωση ότι αποτελεί τμήμα του γεωτεμαχίου της διανομής.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να κάνω μία σύνθετη σχετικά ερώτηση, στην περίπτωση που κατά την μετρηση ενός οικοπέδου δεν είναι παρών ο ιδιοκτήτης (είναι σε μακρινή περιοχή), και τα όρια τα βλέπεις από διάφορους πασσάλους, μάντρες, κτλ. Τη δήλωση ότι τα όρια υπέδειξε αυτός δεν πρόκειται να την υπογράψει, τότε για τον καθορισμό των ορίων μπορεί να γραφεί κάτι άλλο, όπως ότι έγινε εφαρμογή του συμβολαίου, ή του τοπογραφικού διανομής?(αν και τα δύο τελευταία διαφέρουν μεταξύ τους)....

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.