Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειξη ορίων από ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Και πως μπορεί να αποδείξει κάποιος ότι δεν έχουν υλοποιηθεί σωστά?

Δεν μπορεί ο Μηχανικός να ισχυριστεί ότι "αυτά μου υπέδειξαν αυτά υλοποίησα?"

Συγνώμη για την άγνοιά μου!

Link to comment
Share on other sites

@dargi :

Εξαρτάται... για τί πράγμα μιλάς.

πχ όταν πας να μετρήσεις ένα εκτός σχεδίου που δεν έχει περίφραξη... τα όρια είναι όπου στα έχει υποδείξει ο ιδιοκτήτης.

Αν υπάρχουν περιφράγματα πάλι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να σου πεί αν του ανήκουν ή όχι ή αν είναι μισή μισή η μάνδρα.

Στη περίπτωση που υπέδειξες, (στο άλλο νήμα) τα όρια έχουν καθορισθεί από την πράξη εφαρμογής και η υλοποίησή τους είναι ευθύνη του μηχανικού!! Εκεί ΔΕΝ υπάρχει η δικαιολογία ... μου τα έδειξε ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα GRTOPO η υπόδειξη ορίων από τον ιδιοκτήτη έχει νόημα ΜΟΝΟ σε περιοχές που αυτά δεν έχουν καθοριστεί από πράξη εφαρμογής?

 

Νομίζω πως έχουμε και άλλες περιπτώσεις εκτός από πρ. εφαρμογής:

Ορισμένοι οικοδομικοί συνεταιρισμοί, παλιές διανομές (κατά προσέγγιση) και ίσως και κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ίδιο και για παλιές (1936 - 1960) διανομές του υπουργείου γεωργίας; Συνήθως εμφανίζονται μεγάλες έως ... πολύ μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματικότητα. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Δείχνουμε την υφιστάμενη κατάσταση με "υπόδειξη ορίων από ιδιοκτήτη"; εφαρμόζουμε τη διανομή (με όση ακρίβεια είναι αυτό εφικτο (Τι γίνεται όμως με τα υπάρχοντα υλοποιημένα όρια; ) ή τελικά τα δείχνουμε όλα και "καίμε" τον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Noland το μόνο σίγουρο είναι πως είσαι υποχρεωμένος να δείξεις στο τοπογραφικό σου τις διαστάσεις και το εμβαδόν της διανομής .

 

Τώρα κατά την εφαρμογή μιας τόσο παλιάς κατάστασης, που κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις κανένα επίγειο στοιχείο αναφοράς αλλά και αν βρεις κουβαλάνε οι τιμές τους αρκετά σφάλματα,

πρέπει να λάβεις όλους τους παράγοντες που ανέφερες υπόψιν

και να εφαρμόσεις τα όρια με ρεαλιστικό τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

...πρέπει να λάβεις όλους τους παράγοντες που ανέφερες υπόψιν και να εφαρμόσεις τα όρια με ρεαλιστικό τρόπο .

 

ποιος ειναι ο ρεαλιστικος τροπος απο την στιγμη που ...οκ..η διανομη (και αυτην θα δειξεις στο τοπογραφικο)ειναι αυτην που ομως οταν πας να την εφαρμοσεις (μετρωντας 2-3οικ τετραγωνα) δεν σου βγαινει παρα με αποκλισεις 1-2μετρα. τι κανεις; λες οτι ολοι ειναι λαθος; που κτιζεις τον φραχτη σου; μεσα στο γειτονα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σημαίνει να εφαρμόζεις στον δικό σου κόσμο ... Γι αυτό προέτρεψα για ρεαλισμό στην λύση . Για να μη σπεύσει κάποιος να αμφισβητήσει τα πάντα γύρω του .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.