Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδασμός - Πράξη Χαρακτηρισμού


a.efthymiou

Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα...

Λίγη βοήθεια σας παρακαλώ γιατί θα βγώ από τα ρούχα μου.

 

 

Υπάρχει κάπου ξεκάθαρα ότι δεν χρειάζεται Πράξη Χαρακτηρισμού όταν το τεμάχιο είναι από αναδασμό? Μου την ζητάνε και δεν μπορώ να ασχολούμαι με τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και οι παλιοί αναδασμοί τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζονται όπως όλα τα εκτός σχεδίου και παίρνουν πράξη χαρακτηρισμού.

7 τοπογραφικά αλλά στους αναδασμούς δέχονται και την εξάρτηση Υ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πάντα όλα εκτός σχεδίου απαιτείται χαρακτηρισμός από το δασαρχείο. Αν είναι παλιός αναδασμός (πχ του 1960) και έχει γίνει δάσος πια τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατάρχην καλησπέρα απο ενα νέο μέλος!

Τώρα επειδή και εγώ από το πρωί κοντέβω να τρελαθώ, ΕΙΝΑΙ δυνατον για χωράφι από αναδασμο το 2000 να απαιτείται πραξη χαρακτηρισμού?????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Gogoskip, αν η μελέτη του αναδασμού έχει εκπονηθεί από ιδιώτη και όχι από την αρμόδια Τοπογραφική Υπηρεσία της Διεύθυνσης Αγροτικής Ανάπτυξης τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχει γίνει η πράξη χαρακτηρισμού οπότε στον φάκελο διοικητικών ενεργειών του αναδασμού σίγουρα θα υπάρχει το διάγραμμα και η πράξη χαρακτηρισμού.

Τώρα αν η μελέτη του αναδασμού έχει γίνει από την ίδια την υπηρεσία (και ειδικά στους παλιούς αναδασμούς) το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει πράξη χαρακτηρισμού για το αγρόκτημα, αφού πολλές φορές οι υπηρεσίες για να διευκολύνουν τον εαυτό τους παρακάμπτουν όχι μόνο διαδικασίες όπως δασαρχείο ή αρχαιολογία αλλά και διαδικασίες που αφορούν το καθαρά τεχνικό τμήμα του αναδασμού (έχω παράδειγμα όπου σε αναδασμό εκτάσεως 5000 στεμμάτων στην ποιοτική κατάταξη γαιών αποδόθηκε μόνο μια κατηγορία εδαφών ενώ σε όμορο αναδασμό άλλου αγροκτήματος που εκπονήθηκε απο ιδιώτη είχαμε έξι κατηγορίες εδαφών)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Αν κάποιος έχει ένα αγροτεμάχιο 50 στρέμματα και θέλει να χαρακτηρίσει μόνο τα 4 και να εκδώσει άδεια σε αυτό το τμήμα, μπορεί η υπηρεσία δόμησης να του επιβάλλει πράξη χαρακτηρισμού και για τα 50 στρέμματα για να χορηγήσει άδεια δόμησης; Γνωρίζω ότι μπορεί να γίνει χαρακτηρισμός από το δασαρχείο μόνο ενός τμήματος του τεμαχίου και όχι υποχρεωτικά ολόκληρου!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 50 στρ. και ζητησει αδεια να χτισει ..θα δειξει και  τα 50 στρ.....αφου  ο  σδ. υπολογιζεται επι ολοκληρου του γηπεδου

 

αν θελει να χτισει σε τμημα εμβαδου  4000  τμ.

θα πρεπει πρωτα να  δημιουργησει αυτο το γηπεδο με το να κανει κατατμηση,  μεταβιβαζοντας 1% σε  "καποιον"  σε ενα  αυτοτελες τμημα εμβαδου 4 στρ. που ειναι αρτιο και οικοδομησιμο...

 

και να του μενει το υπολοιπο αρτιο και οικοδομησιμο...

 

πραξη χρειαζεται για το "τμημα" οπου ζηταει αδεια

 

πραξεις χαρακτηρισμου εδω

http://dp.ypeka.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

ειδες τον ν. 4280/2014???

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το δείξω όλο το γήπεδο στην άδεια, αλλά θα πρέπει να το χαρακτηρίσω όλο ή αρκούν τα 4 στρέμματα τα οποία θέλω να εκμεταλλευτώ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το δείξω όλο το γήπεδο στην άδεια, αλλά θα πρέπει να το χαρακτηρίσω όλο ή αρκούν τα 4 στρέμματα τα οποία θέλω να εκμεταλλευτώ;

δες και την συνημμένη εγκύκλιο

εγκυκλιος 7 21-6-011 για πραξη χαρακτηρισμου και τελεσιδικια προ εκδοσης οικοδομικης αδειας.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.