Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφορία Αρχαιοτήτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είχες υποχρέωση να προσκομίσεις φάκελο στην αρχαιολογία?

Αν δεν προσκόμισες και οι εκσκαφές έπρεπε να γίνουν παρουσία υπαλλήλου τους, τότε δεν μπορείς να ξεκινήσεις.

Συνεννοήσου μαζί τους!

Για να μη σε αφήσουν να κτίσεις, πρέπει να σου έχουν δεσμεύσει το οικόπεδο (αυτό γίνεται σε περίπτωση σημαντικών ευρημάτων), οπότε σε αποζημιώνουν και.......

Όλα αυτά βέβαια σε ρυθμούς χελώνας!

Επίσης έχουν το δικαίωμα να απαιτήσουν τροποποίηση των σχεδίων για να προστατευθούν κάποιες αρχαιότητες (π.χ. να είχες προβλέψει υπόγειο και να σου το απαγορεύσουν).

Link to comment
Share on other sites

Εφορεία αρχαιοτήτων; μήπως εννοείς το υπουργείο πολιτισμού; αν ναι φυσικά και μπορούν να σου αλλάξουν διάφορα.. στις όψεις κυρίως ώστε να μην αλλάζει η ομοιογένεια του παραδοσιακού οικισμού πχ. γεωμετρία και θέση ανοιγμάτων και υλικά των όψεων, αν και επειδή δεν θυμάμαι καλά νομίζω ότι περνάει ΕΠΑΕ μετά αφότου έχει περάσει από το υπουργείο, δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πηγε στο συμβούλιο (το δικό τους). Ήμουν κι εγώ παρούσα. Μου ζήτησαν επιπλέον σχέδια κι εγώ τους ζήτησα να έρθουν για αυτοψία ωστε να τους πείσω πως το έργο επρεπε να πραγματοποιηθει. Ειναι για δημόσιο έργο.

Χωρίς όμως να κάνουν καν αυτοψία ή να περιμένουν τα καινούρια σχέδια που μου ζητησανε στείλανε αρνητική απαντηση στο δήμο...

Εννοείται πως δεν έχουμε ξεκινήσει ανασκαφές.

Link to comment
Share on other sites

dargi έτσι ονομάζονται τα τμήματα των Κλασικών και Βυζαντινών Αρχαιοτήτων.

Μάλιστα αν κρίνω από την περιοχή της συναδέλφου, πρέπει να αναφέρεται στην 7η Εφορεία Κλασικών Αρχαιοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

@dargi

Ακολούθησα πιστά τα στοιχεία του οικισμού και δεν θα είχα προβλημα να αλλάξω τα σχεδια αν αυτο θέλανε. Το προβλημα ειναι πως δεν θέλουν να γινει καθόλου το έργο.

Και δεν έχουν δει καν την κατάσταση στην όποια βρισκεται τωρα η περιοχή.

 

Ειναι για την κοινότητα των αμπελακίων. Ανήκει στη Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική νομοθεσία που να μπορεί να αναζητήσει κάποιος σ' αυτές τις περιπτώσεις ;

 

Η άρνησή τους σχετικά με τη συνέχιση των έργων , κάπου δεν πρέπει να στηρίζεται ; Αυθαιρετούν ;

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.. και εφόσον μόλις είδα τα αμπελάκια στο ίντερνετ..(όμορφα φαίνονται) και κάτι διαβαζω για ιστορική κοινότητα αμπελακίων.. μήπως είναι η περίπτωση που μπορεί το υπουργείο να αναστείλει για δυο χρόνια κάθε εργασία επειδή βρίσκεται εν μέσω σύνταξης πολεοδομικής μελέτης ή ειδικού κανονισμού δόμησης για την περιοχή;

υπόθεση κάνω μα απλά πρέπει να μιλήσεις με τους ίδιους.. δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο..

υπομονή χρειάζεται με αυτές τις υπηρεσίες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολύ όμορφα δεν αμφιβαλλει κανείς. Ούτε βεβαια και ο προεδρος που θέλει να πραγματοποιηθεί το έργο. Από εκεί είναι ο άνθρωπος και μενει εκει. Είναι πολύ ευαισθητοποιημένος. Το θέμα είναι πως μίλησα μαζί τους και ενώ μου υποσχέθηκαν πως θα το ξαναδούνε το θέμα στο επόμενο συμβούλιο με τα νέα σχέδια και βεβαια μετά απο αυτοψια δεν μας ειδοποιήσανε καν και στείλανε αρνητικη απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να ζητήσεις εγγράφως το αιτιολογικό της απορριπτικής απόφασης (με αναφορά στην κείμενη νομοθεσία που τους παραχωρεί το δικαίωμα). Και μετά βλέπεις πώς και προς τα πού θα κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.