Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


Recommended Posts

Πάντως εμένα το εκκαθαριστικό μου έχει έρθει από τον Απρίλιο αλλά επιταγή όχι ακόμα. Τα τελευταία χρόνια , μου έρχεται τέλος Νοεμβρίου, αρχές Δεκεμβρίου. Οπότε Terry, υπομονή. Κάτι μου λέει ότι μαζί θα τα πάρουμε....

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια , μου έρχεται τέλος Νοεμβρίου, αρχές Δεκεμβρίου.

 

Συναδέλφισα, αυτό το φαινόμενο θα έπρεπε να είχε προβληματίσει όλους όσους είστε σε τέτοια κατάσταση, όλα αυτά τα τελευταία χρόνια! Είναι αφύσικο να συμβαίνει! Και παράνομο-παράτυπο! Εγώ ας πούμε ποτέ δεν είχα τέτοια καθυστέρηση ούτε καν φέτος. Έπρεπε να ζοριστούμε οικονομικά για να αρχίσουμε να γκρινιάζουμε για τα αυτονόητα;

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι ρωτάω το λογιστή μου κάθε χρόνο, γιατί αργούν τόσο πολύ και μου λέει ότί είναι φυσιολογικό. Τι να κάνω, να πάω εφορία να τσακωθώ? Δεν είμαι για τέτοια. Γιατί αν πάω και ακούσω καμία απάντηση (δημοσιουπαλληλιστική) , όντως δεν θα συγκρατήσω τα νεύρα μου, και θα τσακωθώ.

Μπορεί να είναι το κατάστημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω με την άποψη "ποτέ με την εφορία". Και με την εφορία και με όλους τους δημόσιους φορείς που αυθαιρετούν. Αν είσαι στοιχειωδώς τυπική ειδικά, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Θα φοβηθείς μη βριστείς με τον υπάλληλο και ...σου στείλει έλεγχο δηλαδή; Αστεία πράγματα!

Είναι λεφτά μας, τα οποία παρακρατούν οι "επιστροφές". Δεν είναι "δώρο" που περιμένουμε να μας το κάνουν όποτε ευκαιρήσουν...

Link to comment
Share on other sites

tpanag, δεν διαφωνώ μαζί σου και έχω τσακωθεί σε δημόσια υπηρεσία στο παρελθόν. Το πρόβλημα όμως στην επαρχία είναι ότι όλοι σε ξέρουν. Εσύ στην Αθήνα δεν το έχεις. Αν εγώ δηλαδή πάω αύριο στην εφορία και τσακωθώ για να βρω το δίκιο μου, την άλλη μέρα θα πουν α αυτή, αυτή είναι η κόρη του τάδε, ή η αδελφή του τάδε ή η γυναίκα του τάδε κλπ, και δεν το ξεχναν. Άσε που δεν νομίζω ότι θα κερδίσω κάτι. Στο τέλος θα μου πουν στην καλύτερη περίπτωση, θα έρθει και η σειρά σας να πληρωθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Νέο κεφάλαιο στην ευχάριστη ιστορία επιστροφής φόρου. Καθώς περίμενα ματαίως μέχρι τον Ιούλιο να έρθει το πρωτότυπο εκκαθαριστικό ώστε με αυτό να πάω στην ΔΟΥ μου για τον απαραίτητο έλεγχο των παραστατικών (λόγω ποσού μεγαλύτερου των 1500 ευρώ)...αποφάσισα τέλη Ιουλίου να εκτυπώσω ένα από taxisnet και να πάω με αυτό. Ολα καλά, μου πήραν τις διάφορες βεβαιώσεις και μου σφράγισαν μάλιστα το αντίγραφο του εκκαθαριστικού. Και στην συνέχεια περίμενα την επιστροφή. Ολα αυτά μέχρι χθες το απόγευμα όπου έξω από το γραφείο μου είδα επιστολή από ΔΟΥ. Μέσα σε αυτήν υπήρχε το πρωτότυπο εκκαθαριστικό με επιστολή να πάω στην ΔΟΥ για έλεγχο δικαιολογητικών βάσει μιας εγκυκλίου...Αυτά δηλαδή που ήδη έχω καταθέσει...Και φανταστείτε ο άμοιρος περίμενα από ημέρα σε ημέρα την κατάθεση του ποσού...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω κι εγω με τη σειρα μου:

Δηλωση ηλεκτρονικα απο Απριλιο, εκκαθαριστικο με ημερομηνια 30/9/2010, παρελαβα στις 18/10/2010, επιστροφη περιπου 2500 ευρω, πηγα εφορια στις 19/10/2010. Ο υπαλληλος κατι πατησε στο PC και λεει να περιμενετε επιταγη σπιτι. Ουτε ελεγχος, ουτε δικαιολογητικα ζητησε. ΔΟΥ στην Ηπειρο.

 

 

@ TheoTDM900: "1)πρωτοκολλήστε αίτημα για απόδοση νομίμων τόκων από ημ/νια εκκαθάρισης.

2) Κοινοποιήστε στο οικονομικών και στο συνήγορο του πολίτη."

 

Πως? Ψηνομαι και για τσακωμο...Αν μπεις με ροπαλο στο χερι σε προσεχουν. Το χω κανει και πιανει.

 

 

 

Ενας απελπισμενος μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.