Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφή φόρου εισοδήματος


maestro

Recommended Posts

Το έλαβα κι εγώ σήμερα το εκκαθαριστικό (σημαντικά γρηγορότερα από πέρυσι σε σχέση με την υποβολή της δήλωσης). Παρά το ότι το link του cna αναφέρει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής του την 26/5. Δευτέρα πάω τις βεβαιώσεις και ελπίζω να διαψευστώ στο παλιότερο ποστ μου και να είναι εξίσου γρήγοροι και στην πίστωση της επιστροφής...

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει κανονικά, μην αγχώνεσαι. Είναι όμως πιθανό να καθυστερήσει περισσότερο το εκκαθαριστικό σε σχέση με αυτούς που δήλωσαν τραπεζικούς λογαριασμούς. Μπορείτε να δείτε την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής του εκκαθαριστικού εδώ

 

Δεν ισχύει αυτό που λες, cna, για την καθυστέρηση.

Για πρώτη φορά μετά από πάαααααρα πολλά χρόνια, ο λογιστής μου έκανε την μ%^@#$ία και δεν έβαλε τον αρ. λογαριασμού για την κατάθεση της επιστροφής. Έχω όμως ήδη λάβει το τυπωμένο εκκαθαριστικό από την εφορία, χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση. Απλά, θα πρέπει να τρέχω για την είσπραξη των χρημάτων. (Ακόμη ουρλιάζω στον λογιστή μου γι' αυτό!)

Link to comment
Share on other sites

Το έλαβα κι εγώ σήμερα το εκκαθαριστικό (σημαντικά γρηγορότερα από πέρυσι σε σχέση με την υποβολή της δήλωσης). Παρά το ότι το link του cna αναφέρει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής του την 26/5. Δευτέρα πάω τις βεβαιώσεις και ελπίζω να διαψευστώ στο παλιότερο ποστ μου και να είναι εξίσου γρήγοροι και στην πίστωση της επιστροφής...

 

Σήμερα έλαβα και εγώ το εκκαθαριστικό (παρά το γεγονός ότι και σε μένα αναφέρει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής του την 26/5) και φυσικά Δευτέρα πάω και εγώ με όλα τα απαραίτητα στη ΔΟΥ για έλεγχο! η επιστροφή είναι πάνω από 1500 ευρώπουλα και ελπίζω να μη με ταλαιπωρήσουν παραπάνω... άντε να δούμε μπας και πάρουμε κάνα μετρητό (που τους το είχαμε ήδη δώσει) και κινηθούμε λιγάκι :wink:

Link to comment
Share on other sites

κατεθεσα τα δικαιολογητικα στην εφορια την πεμπτη 19/05, συνεργασιμοι ηταν μαζι μου και δεν μου εκαναν χαζα παρολο που η επιστροφη ειναι πανω απο 1500, τα ειχα ολα πολυ οργανωμενα και δεν καθυστερησα καθολου. τωρα για την επιστροφη απο οτι μου ειπαν μαλλον θα αργησουν. το ιδιο μου ειπε και ο λογιστης στο τηλ. που μιλησαμε. το θεμα ειναι να μας τα επιστρεψουν εστω μεχρι τελος του χρονου διοτι εγω πολυ φοβαμαι οτι δεν θα μας επιστρεψουν φραγκο. :(

Link to comment
Share on other sites

Στους συναδέλφους που ήδη κατέθεσαν τα δικαιολογητικά προκειμένου να λάβουν την επιστροφή θα ήθελα να απευθύνω το ερώτημα πως κατέθεσαν τις αποδείξεις...; Μέσα σε φάκελο που αναγράφει απλώς το συνολικό ποσό ή με ένα πίνακα δημιουργημένο στο excel στον οποίο αναλυτικά φαίνονται όλες οι αποδείξεις;

Link to comment
Share on other sites

Mε βάση πρόσφατη ΠΟΛ (1119/24-05-2011) όταν υπάρχει επιστροφή φόρου εισοδήματος μεγαλύτερη των 1500 ευρώ , στον έλεγχο θα περιλαμβάνονται και οι αποδείξεις του κωδ. 049 (ΔΗΛΩΣΗ έντυπο Ε1) . Μετά τον έλεγχο οι αποδείξεις αυτές παραμένουν στη ΔΟΥ προς φύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Στους συναδέλφους που ήδη κατέθεσαν τα δικαιολογητικά προκειμένου να λάβουν την επιστροφή θα ήθελα να απευθύνω το ερώτημα πως κατέθεσαν τις αποδείξεις...; Μέσα σε φάκελο που αναγράφει απλώς το συνολικό ποσό ή με ένα πίνακα δημιουργημένο στο excel στον οποίο αναλυτικά φαίνονται όλες οι αποδείξεις;

 

σήμερα πήγα στην εφορία τα δικαιολογητικά και αν δεν είχα ΔΥΟ ΩΡΕΣ ANAMONH (αν και πήγα στις 8:05) θα τελείωνα μέσα σε ένα δεκάλεπτο!

τις αποδείξεις τις πήγα σε κλειστό φάκελο αναγράφοντας ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, αριθμό αποδείξεων και συνολικό ποσό.

Τώρα, σε ότι αφορά την επιστροφή μου είπαν ότι φέτος μαλλον θα καθυστερήσει περισσότερο από πέρσι... αν την πάρουμε φυσικά (πέρσι είχα πάρει την επιστροφή τον Ιούλιο αν θυμάμαι καλα)

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.