Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή τύπου παροχής ΔΕΔΔΗΕ


fel

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, θελω σε ενα καταστημα αλλαγη τριφασικης παροχης σε μονοφασικη(γιατι ο ιδιοκτητης τα χει παιξει με τους λογαριασμους που πληρωνει)...η ερωτηση ειναι οτι την ζηταω με απαιτηση του ιδιοκτητη οπως ειπε κι οχι καποιου ενοικιαστη και οτι αν εχει παροχη Νο1 Νο2 τοτε δεν αξιζει τον κοπο αλλαγης(για το κοστος)...αυτα ειπε η ΔΕΗ.

 

Αντε και αιτηθηκα αλλαγης...πρακτικα θα με υποχρεωσουν να αλλαξω και το καλωδιο παροχης?γνωριζει καποιος τι χρειαζεται ή οτι αλλο χρησιμο?

Edited by miltos
Αλλαγή τίτλου Θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανονικά δεν χρειάζεται αλλαγή παροχής,απλά θα χρησιμοποιήσεις 3 καλώδια.Το έχω δεί δεκάδες φορές και παλλιότερα που είχα βάλει 3φ παροχή και τελικά μπήκε 1φ μετρητής δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

 

Έχω την εξής περίπτωση.

 

Ιδιοκτήτητς κατοικίας 150 τμ θέλει να αλλάξει την παροχή του από μονοφασική σε τριφασική λόγω αύξησης της ισχύος.

 

Θεωρητικα από την ΔΕΗ δεν θα υπάρχει πρόβλημα σωστά; Θέλει ΥΔΕ μονο αν δεν κάνω λάθος.

 

Για την μετατροπή φαντάζομαι θα χρειαστεί να αλλάξει το ρολόι της ΔΕΗ , το καλώδιο από το ρολόι μέχρι τον πίνακα και φυσικά τον πίνακα .

Link to comment
Share on other sites

 

Για την μετατροπή φαντάζομαι θα χρειαστεί να αλλάξει το ρολόι της ΔΕΗ , το καλώδιο από το ρολόι μέχρι τον πίνακα και φυσικά τον πίνακα .

 

Νέα ΥΔΕ (τη παλιά) αναφέρεις επαύξηση ισχύος και σχεδιάζεις το νέο μονογραμμικό του πίνακα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Θέλει ΥΔΕ μονο αν δεν κάνω λάθος.

 

Για την μετατροπή φαντάζομαι θα χρειαστεί να αλλάξει το ρολόι της ΔΕΗ , το καλώδιο από το ρολόι μέχρι τον πίνακα και φυσικά τον πίνακα .

 

Σωστά όπως τα είπες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν η παροχη σου ειναι Νο1 θες αλλαγη παροχης(απο 6τχ σε 10 τχ),αν ομως εχεις Νο2 τοτε μονο νεα ΥΔΕ μ'ολα τα απαρατητα πιστποιητικα

 

 

Χρωστα παντου ,φυγε γι'αλλου!!!!!!!!!!!Μ'αρεσει η μπουγατσα αλλα και η μπουνατσα,πειραζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα σάς! 

Ένας πελάτης μου θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης από τριφασικό επαγγελματικό σε μονοφασικό οικιακό. Τι δικαιολογητικά χρειάζεται; Λογικά υδε με την υπάρχων εγκατάσταση και τροποιητικη μετά που θα μπει το νέο ρολόι;

Επίσης για τον νέο μετρητή που θα του βάλουν τον μονοφασικό χρειάζεται κάτι άλλο από εμένα; Πχ κάποια αίτηση τύπου Α; Η ένα έντυπο που είναι περί υλικών;(δεν ξέρω αν σας έχει τύχει).

ΥΓ: Ίσως να ρωτάω αυτονόητα πράγματα αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός με εμπειρία στις εγκαταστάσεις αλλά όχι στην χαρτουρα! Κάθε βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, astrah said:

Άρα μόνο την υδε αν κατάλαβα καλά χρειάζεται από τον ηλεκτρολόγο! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.