Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

1η σειρά τούβλα μπατικά


harristheo

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

για να μπορέσει ο χτίστης να πάτήσει καλύτερα τον εξωτερικό τοίχο μπάνιου ο οποίος είναι διπλός ( ενοείται με μόνωση ) χωρίς κενό διότι ο τοίχος είναι χωρίς παράθυρο έβαλε το 1ο τούβλο κάθετα στην υπόλοιπη διάταξη όπως δείχνει η φωτογραφία έτσι ώστε να παρέχει την απαιτούμενη "κρέμαση" για να πατήσει καλύτερα-ολόκληρο το τούβλο της 2ης σειράς.

 

ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος να μονωθούν (πέραν του απλού σωβα) οι οπές των τούβλων έτσι ώστε να μην "ρουφάνε" υγρασία τα τούβλα?

 

ευχαριστώ

 

χάρης

post-15145-131887231378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα ότι ο αφρός πολυουρεθάνης είναι και υγρομονωτικός!!! ( καλά μην φωνάζετε...δεν είμαι και τόσο άσχετος)

 

ενοεις λοιπόν να βάλς σε κάθε τρύπα αφρο?

ότι εξέχει να το κόψω? ή να φροντίσω να βάλς τόπο αφρο όσο απατείται για να μην εξέχει από το τουβλο και χρειαστει να το κόψω?

 

ρώτάω γιατι η "κρούστα" που δημιουργείται στην εξωτερική απιφάνεια της πολυουρεθάνης ειναι αδιαβροχη, αλλά ότσν την κόψεις ειναι σαν σφουγγάρι

 

σε ευχαριστώ ilias για την απάντηση σου

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ναι έχει ένα σχετικό πρόβλημα στην υγρασία, αλλά μπορεί να λειτουργήσει σαν μονωτικό.

Μπορείς να γεμίσεις κάθε τρύπα με αφρό και μία λύση που έχω δει είναι στο τελείωμα των τρυπών να βάλεις σιλικόνη.

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το έχω δει!

 

Ας ακούσουμε όμως και άλλες γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Επισκευαστικό και τίποτα άλλο.

Πλήρωση και διαμόρφωση εξωτερικά 1,00 εκ. ενιαίας επιφάνεια με επισκευαστικό χρησιμοποιώντας μυστρί.

Link to comment
Share on other sites

Brasco μπορείσ να προσδιορίσεισ λίγο το επισκευαστικό σε παρακαλώ?

ενοεις ετοιμο σωβά σε σακί?

επισκευαστικό σκυροδέματος?

 

ή καποιο άλλο?

 

σε ευχαριστώ πολύ

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.