Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Χα χα.

 

Τι να πω...

 

Αφού δεν βγάζουμε κάτι ποια από τα του μηχανικού ας βγάλουμε τίποτις από το καθάρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο σε αυτή την τιμή δε νομίζω εύκολα.

Το μηχανάκι αυτό το έχω από το 2011 άρα σαν μοντέλο δε το λες και νέο (όχι ότι βγάζουν κάθε χρόνο δεν είναι κινητά).

Από κει και πέρα σημειώνω ότι η μπαταρία λιθίου δε μασάει τίποτα παρά τη συνεχή χρήση, ενώ από ανθεκτικότητα σε πτώσεις κλπ respect. Εγώ το είχα πάρει 180Ε με δώρο τρίποδα (που ποτέ δε δούλεψα - οι τοπογράφοι να κάθονται δηλαδή? ή θα μετράμε βράδυ τα εξωτερικά??).

Έχω και ένα disto αλλά προτιμώ το bosch.

Κατά τα άλλα όπως έχει ξαναειπωθεί οι αποστάσεις αυτές για τα έξω είναι θεωρητικές, αφού εάν δε βρίσκεις σκιά ούτε τα 10 δε πιάνεις. 

Εάν ασχολείσαι με βιοτεχνικά αυθαίρετα κλπ εκεί οκ, με έβγαλε ασπροπρόσωπο το 80αρι. Αλλά δε χρειάζεται κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Bosch glm 80 και εγώ. Μια χαρά την κάνει τη δουλειά του. Γιατί να ξοδευόμαστε χωρίς λόγο. Πάντοτε για αποτυπώσεις σε εσωτερικούς χώρους. Εξωτερικά με ήλιο δε βλέπεις τίποτα. Για ημιυπαίθριους χώρους (σκιά) γίνεται  η δουλειά. Έξω, μετροταινία ή εφόσον γίνεται τοπογραφικό, αναλαμβάνουν οι τοπογράφοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

dimidomo μπορεις να μοιραστεις την γνωμη σου για το glm50?

ενδιαφέρομαι για αντικατασταση του DLE50 αφου μου λιώνει τις μπαταρίες κ βαζω στην εξίσωση κ το bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω αποστασιόμετρο φτηνό για εσωτερική χρήση κυρίως για συνεργάτη. 

Είμαι ανάμεσα σε κάποιο BOSCH π.χ. Bosch glm 50 και σε Leica D1. Εγώ έχω το Leica D5 από το οποίο είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος για αυτό κοιτάω προς Leica πιο πολύ αλλά αν αξίζουν και τα BOSCH το σκέφτομαι και προς τα εκεί.

Έχει κάποιος αυτά τα μοντέλα πολύ καιρό να πει άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως θα κετέτασσα κάποιο από τα δύο στην κατηγορία "φθηνό". Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το glm80 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Για περιστασιακή χρήση θα πρότεινα κάτι πραγματικά φθηνό, όπως το bormann bdm6000 (στα 60m +-1,5mm, όμως δεν έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία, βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό είναι πλεονέκτημα)

Σε Bosch δες το νεότερο glm50c pro που έχει και bluetooth

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

stanley tlm 165. Εγω αυτό έχω. Με ενα κατοστάρικο το πήρα. Σκυλί πολέμου θα έλεγα.....

Αν και θα έπαιρνα κι ακόμη φθηνότερο να πώ τν αλήθεια για τις δουλειές που το χρησιμοποιώ.

Δλδ για αποτυπώσεις για αυθαίρετα-πεα κλπ.

Αν είναι να δώσεις 550€ για να πάρεις το D5 πάρε total να κανεις και σοβαρή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.