Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

On 23/1/2018 at 10:47 ΠΜ, jbosdas said:

dimidomo μπορεις να μοιραστεις την γνωμη σου για το glm50?

ενδιαφέρομαι για αντικατασταση του DLE50 αφου μου λιώνει τις μπαταρίες κ βαζω στην εξίσωση κ το bluetooth...

 

 

 

 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nik said:

Θέλω αποστασιόμετρο φτηνό για εσωτερική χρήση κυρίως για συνεργάτη. 

Είμαι ανάμεσα σε κάποιο BOSCH π.χ. Bosch glm 50 και σε Leica D1. Εγώ έχω το Leica D5 από το οποίο είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος για αυτό κοιτάω προς Leica πιο πολύ αλλά αν αξίζουν και τα BOSCH το σκέφτομαι και προς τα εκεί.

Έχει κάποιος αυτά τα μοντέλα πολύ καιρό να πει άποψη ?

Nik δες αν θέλεις τα προσωπικά σου μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αξίζει η αγορά ενός μετρητή αποστάσεων που να έχει και σύνδεση Bluetooth; Γνωρίζει κάποιος αν είναι πρακτική η χρήση του Bluetooth; Αν θα βολεύει στην αποτύπωση σε σύνδεση με ένα ταμπλετ ή με το κινητο δηλαδή. Ένα παράδειγμα τέτοιου εργαλείου είναι στον παρακάτω σύνδεσμο.

http://www.stanleyworks.gr/products/detail/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΕΡΓΑΛΕΙΑ+ΧΕΙΡΟΣ/Μέτρα/Λέιζερ+μετρητές+αποστάσεων/TLM+99S+Bluetooth+ΜΕΤΡΗΤΗΣ+ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Είχα για 4 χρόνια ένα GLM-80 της Bosch. Κανένα πρόβλημα, ίσως με περισσότερες δυνατότητες απ' όσες χρειαζόμουν. Παρουσίασε πρόβλημα, μάλλον από πέσιμο και χρειάστηκε να το αλλάξω. Οι προδιαγραφές που έβαλα ψάχνοντας ήταν 1) να έχει εμβέλεια τουλάχιατον 50 μ. (αν και 30 μ. είναι αρκετά, μια που μόνο για συνηθισμένα κτίρια το χρησιμοποιώ) 2) να υπολογίζει έμμεσα μια ευθεία απόσταση, οταν αυτή δεν είναι ορατή ("πυθαγόρειο", με 2 ή 3 σημεία), 3) να διαθέτει αφετηρία μέτρησης με ακίδα, για να μπορείς να μετρήσεις από εσωτερική γωνία δύο τοίχων 4) να είναι φθηνό. Βρήκα τις παρακάτω επιλογές μέχρι 100€.

i) Einhell TC-LD 50 (50m,από 65€)

ii) Bosch DLE 70 Professional (70m, από 88€)

iii) Stanley TLM 165/165i (50m/60m, από 79€/99€, έχει και bluetooth)

Ελπίζω οι πληροφορίες αυτές να φανούν χρήσιμες σε κάποιους.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συναδελφοι, το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε (οπως κ γω) είναι  πως η κουκκίδα του λέιζερ σε εξωτερικό χώρο δεν φαίνεται στα >5μ. Αν δε, πέφτει κ ηλιος πάνω στην επιφάνεια.... αστα! Το τρέμουλο του χεριού βοηθάει να την χάσεις και να ψάχνεσαι... Με τον καιρό όμως μαθαίνεις πως να χτυπήσεις απέναντι. σημαδεύεις κοντά και παρακολουθώντας την κουκίδα της κατευθύνεις στην επιφάνεια που θες να μετρήσεις.... μερικες φορές την χανεις, μερικές φορές σβήνει το λειζερ λογω αδράνειας αλλα στο τελος μετράς.

Προσφατα ειδα ενός συναδέλφου που είχε ματακι επάνω στο λέιζερ (παλαιότερης τεχνολογίας, τωρα υπάρχουν αυτά με την οθόνη) και επαθα πλακα! Αμεση εστίαση με ζουμ στο σημείο, πεντακάθαρη κουκκίδα. ("ζουμ" τι ηλίθια λέξη! )

Ασυζητητί το επόμενο ειναι με καμερα!!!

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, είχα αγοράσει από τον Πεσκετζή πριν 10+ χρόνια. Θα έλεγα ελάχιστα πράγματα. Αργά το απόγευμα, αναλόγως προσανατολισμού και αν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.