Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Την προσφορά μου την έδωσαν από http://www.conmet.gr/ αλλά πιστεύω κάθε εξουσιοδοτημένος της leica θα στο κάνει. αυτό με τα 750€ είναι αυτή η βάση... https://shop.leica-geosystems.com/buy/disto/dst-360-tri120

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

 

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μετρητή απόστασης laser. Ποια χαρακτηριστικά θεωρούνται απαραίτητα; Ποιες εταιρείες θεωρούνται καλές;Leica και Bosch?προτασεις σε μοντελα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Maria nik<>Έχω χρησιμοποιήσει μοντέλα και των δύο εταιρειών που αναφέρεις και μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Μάλιστα κάποιοι συνάδελφοι έχουν παλιά μοντέλα που τα έχουν χρησιμοποιήσει για πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Για αποτυπώσεις κτιρίων πάρε το πιο οικονομικό από αυτές τις μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως είναι απαραίτητο να έχει κάμερα το λέιζερ. Όταν χτυπάς εξωτερικές επιφάνειες το προβλήμα που αντιμετωπίζουν τα λέιζερ την κόκκινη κουκκίδα είναι μεγάλο. Ψάχνεις την κουκίδα και αρχίζουν τα προβλήματα ταχύτητας αποτύπωσης. Κ δεν μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις... Για >5-6μ απόσταση αν έχεις απλή ηλιοφάνεια, ανοιχτα χρωματα και μικρή επιφάνεια ψαχνεσαι...
Για αυτά με την πράσινη κουκκίδα, δεν έχω άποψη, άλλα λένε ότι διακρίνονται καλύτερα λογω φάσματος...

Αν δεν πας για κάμερα, τα bosch που έχω χρησιμοποιήσει είναι μια χαρά...

Από αυτονομία δεν μπορώ να συγκρίνω με αλλα, πέραν των της Bosch.  2*ΑΑΑ  παίρνουν τα καινούργια μοντέλα 4*ΑΑ έπαιρναν τα παλαιότερα. Αυτονομία ίδια.  Με μια αποτύπωση 2-3ω οι μπαταρίες πάνε για αλλαγή. Οι εεπαναφορτιζόμενες φυσικα κρατάνε λιγότερο.

Άλλοι χαρακτηριστικό  το Bluetooth για μεταφορά σε προγράμματα κινητών συσκευών. Πολύ καλή περίπτωση που με έχει βολεψει για γρήγορες αποτυπώσεις, χωρίς πολλές λεπτομέρειες.

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Bosch GLM 120C

Εγώ αυτό πήρα και έχω πάθει την πλάκα μου. Μόνο που φορτίζεις τη μπαταρία και 3 μήνες δεν το έχω φορτίσει ξανά θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο. Βγαίνει κ με τριποδίσκο αλλά εγώ πήρα μόνο το αποστασιόμετρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω το disto s910 ,
πανάκριβο ... αλλά οι δυνατότητες του είναι απίστευτες.
ποτέ δεν το μετάνιωσα , πας στον χώρο , μετράς , ούτε διαγώνιες ούτε τίποτα ,
πας μια φορά και ξεμπερδεύεις ,  μπορείς να περνάς τα δεδομένα απευθείας στο autocad , αν δεν θες laptop μαζί σου  (που δεν βολεύει πολλές φορές)  τότε σου δημιουργεί dxf αρχεία (30 σημείων έκαστο, με φωτογραφίες μαζί) .
 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα από περιέργεια να το δω... Ε δεν το λες και πανάκριβο... Απλησίαστο (για αποστασιόμετρο) θα το έλεγα!!!

Πάντως, όντως φαίνεται να κάνει ΠΟΛΛΑ πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι οτι καλύτερο και ακριβές έχει βγει , πριν το  επίπεδο του 3d scanning
βρίσκεις λάθη τοπογραφικών , και σε εκνευρίζει πολλές φορές η υπερβολική του ακρίβεια (με τους στραβούς τοίχους και τους άνισους σοβάδες) . Αλλά μετράς χώρους , που θα ήταν αδύνατο με άλλη μέθοδο σε ελάχιστο χρόνο και σε 3d .

δε θα κάτσω να πω χαρακτηριστικά σαν συσκευή ,
γιατί έχει πράγματα που δεν θα βρεις σε κανένα άλλο.
δεν ξέρω αν θα χρειαστεί calibration κάποια στιγμή, αλλά κλείνω τα 2 χρόνια μαζί του.

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/10/2019 at 1:03 ΜΜ, jbosdas said:

Συναδελφοι, το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσετε (οπως κ γω) είναι  πως η κουκκίδα του λέιζερ σε εξωτερικό χώρο δεν φαίνεται στα >5μ. Αν δε, πέφτει κ ηλιος πάνω στην επιφάνεια.... αστα! Το τρέμουλο του χεριού βοηθάει να την χάσεις και να ψάχνεσαι... Με τον καιρό όμως μαθαίνεις πως να χτυπήσεις απέναντι. σημαδεύεις κοντά και παρακολουθώντας την κουκίδα της κατευθύνεις στην επιφάνεια που θες να μετρήσεις.... μερικες φορές την χανεις, μερικές φορές σβήνει το λειζερ λογω αδράνειας αλλα στο τελος μετράς.

Προσφατα ειδα ενός συναδέλφου που είχε ματακι επάνω στο λέιζερ (παλαιότερης τεχνολογίας, τωρα υπάρχουν αυτά με την οθόνη) και επαθα πλακα! Αμεση εστίαση με ζουμ στο σημείο, πεντακάθαρη κουκκίδα. ("ζουμ" τι ηλίθια λέξη! )

Ασυζητητί το επόμενο ειναι με καμερα!!!

 

Θεωρώ τα παλιότερα μοντέλα με το σκόπευτρο ήταν πολύ πιο χρήσιμα στους εξωτερικούς χώρους απο την κάμερα. Είχα ενα leica disto plus (με σκοπευτρο) το οποίο αναγκάστηκα να αντικαταστήσω λόγω φθοράς. Το disto 510 που έχω τώρα, δυσκολεύομαι πολύ να κάνω δουλειά διότι η οθόνη σε συνθήκες ηλιοφάνειας ... δεν φαίνεται!!

Ψάχνω πάλι για μεταχειρισμένο με σκόπευτρο!

Edited by ΚΩΝ/ΝΟΣ
δεν προστέθηκε το κείμενο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Και γω αποστασιόμετρα της Leica (D5&S910) έχω, όπως και ένα πιο απλό της Bosch. Εργονομικά με βολεύει της Leica το D5 και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Η κάμερα όντως βολεύει στις περιπτώσεις που δεν μπορείς να δεις την κουκίδα. Το S910 είναι άλλη κατηγορία, μιας και αξίζει να το πάρεις με τον τρίποδα και τη βάση. Οριζοντιώνεις και μετράς σημεία τα οποία στα αποδίδει σε dxf, οπότε δεν χρειάζεται να πάρει διαγωνίους σε μια εσωτερική αποτύπωση. Από ένα σημείο μετράς και σου βγάζει το περίγραμμα εσωτερικού χώρου.  Η μέθοδος που εφαρμόζει (point to point νομίζω), δεν το έχω ψάξει για να καταλάβω ακριβώς πως το κάνει (διανυσματικά;) αλλά σίγουρα έχει καλή ακρίβεια και στήνεται πολύ γρήγορα. Μετράει όμως μόνο 30 σημεία από κάθε "στάση". Αυτό που έχω κάνει πολλές φορές είναι σε εσωτερική αποτύπωση αν δεν βλέπω όλα τα σημεία, να χτυπάω 3 ίδια (με στόχους που δίνει το όργανο) και να συνδέω δύο και τρεις "στάσεις" ή ακόμη και να εξαρτώ σημεία που τα έχω χτυπήσει με gps. Το αναλυτικό κροκί είναι απαραίτητο σε αυτή την περίπτωση. Από εμπειρία όσο πιο σχολαστικά&μεθοδικά γίνεται αυτή η διαδικασία, τόσο καλύτερο είναι το αποτέλεσμα, δηλαδή να κουμπώνουν μεταξύ τους οι μετρήσεις. Τέλος, το s910 σου δίνει τη δυνατότητα να βγάζεις φωτογραφία το κάθε σημείο που μετράς, όπως επίσης σου μετράει και υψόμετρα (βγάζει δύο αρχεία, ένα 2d και ένα 3d). Tο αγόρασα πριν 4 χρόνια, φέτος μου έβγαλε πρόβλημα και το αντικατέστησα στη μισή τιμή. Προφανώς δεν είναι total station, έχει όμως πολλές δυνατότητες και για αυτό το χρησιμοποιώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.