Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Comba_71 said:

... Tο αγόρασα πριν 4 χρόνια, φέτος μου έβγαλε πρόβλημα και το αντικατέστησα στη μισή τιμή....

Σκοπεύω να το αγοράσω.... οπότε τι πρόβλημα σου έβγαλε?? (είναι σημαντικό να το ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόσεχα αρκετά (θα το καταλάβαινες αν μπορούσα να στο δείξω εμφανισιακά πως ήταν μετά από 3+ χρόνια χρήσης) απλά μια μέρα δεν μετρούσε ενώ άνοιγε κανονικά. Το έστειλα να το δουν από κει που το είχα αγοράσει και μου είπαν ότι δεν μπορούσε να επισκευαστεί, οπότε το ξανά αγόρασα στη μισή τιμή, χωρίς δεύτερη σκέψη.   

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Comba_71 said:

....και μου είπαν ότι δεν μπορούσε να επισκευαστεί, ...

με άγχωσες λίγο ε.....

Έχω βρει και ειδικό πρόγραμμα για αυτό εξτρά από το δωρεάν που δίνει η Λέικα, που ξεπερνά το πρόβλημα των 30 σημείων κάθε στάσης και ετοιμαζόμουν για δώρο πρωτοχρονιάς ..... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί (μη ξεχνάς ότι αγοράζεις Leica), πιστεύω ότι έτυχε. Από κει και πέρα τι να πω. Αυτό με το ειδικό πρόγραμμα, δεν το ήξερα. Βοηθάει σίγουρα, γιατί το s910 κατά τη γνώμη δεν το παίρνεις για να αποτυπώσεις ένα δωμάτιο αλλά για ένα πιο πολύπλοκο χώρο ή χώρους. πχ μπορεί να είναι ένα κτίριο με κολώνες (βιομηχανικό ή οικοδομή στα μπετά) οπότε τα 30 σημεία είναι λίγα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2020 at 12:39 ΠΜ, Didonis said:

Έχω βρει και ειδικό πρόγραμμα για αυτό εξτρά από το δωρεάν που δίνει η Λέικα, ...

Σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι;

Καλή χρονιά σε όλους με δύναμη ! 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 12:45 ΜΜ, manos_ir said:

έχω το disto s910 ,
πανάκριβο ... αλλά οι δυνατότητες του είναι απίστευτες.
ποτέ δεν το μετάνιωσα , πας στον χώρο , μετράς , ούτε διαγώνιες ούτε τίποτα ,
πας μια φορά και ξεμπερδεύεις ,  μπορείς να περνάς τα δεδομένα απευθείας στο autocad , αν δεν θες laptop μαζί σου  (που δεν βολεύει πολλές φορές)  τότε σου δημιουργεί dxf αρχεία (30 σημείων έκαστο, με φωτογραφίες μαζί) .
 

Συνάδελφε με το S910 σε θέμα ακρίβειας είσαι καλυμμένος; Το σκέφτομαι σοβαρά για αγορά αλλά κάποιοι μου λένε καλύτερα με τα ίδια λεφτά ενα φθηνό total station για μεγαλύτερη ακρίβεια. Σαν χρήση το θέλω μόνο για αποτυπώσεις και όχι τοπογραφικά, βαρέθηκα με το απλό laser και τα θέματα που βγαίνουν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περιέργεια τι ακρίβεια έχει σε περίπτωση πολλών αλλαγών στάσεων;

Δηλαδή σε ένα διαμέρισμα που θα χρειαστούν  7-8 ή και παραπάνω στάσεις , όταν γίνει η ένωση των διαφορετικών μετρήσεων τι ακρίβεια έχει τελικά; Γιατί με 2-3 στάσεις εσωτερικά μόνο σε γκαρσονιέρα μπορώ να φανταστώ μέτρηση 

Έχει κάνει κάποιος σύγκριση αποκλίσεων σε σχέση με ένα γεωδαιτικό;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα όμως είμαι υπέρ της λαϊκής ρύσης "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι".

Στην τοπογραφία γίνεται καταμερισμός σφαλμάτων με την επίλυση και το κλείσιμο της όδευσης, οπότε θεωρώ πως αν απαιτείται ακρίβεια και πρόκειται για μεγάλους χώρους, ένα total station είναι καλύτερη λύση.

Το s910 έχει πλεονέκτημα σε σχέση με τα άλλα αποστασιόμετρα στο γεγονός ότι μπορεί να μετρήσει απόσταση μεταξύ δύο άσχετων μη προσβάσιμων σημείων και όχι απλά ενός σε σχέση με το πίσω μέρος της συσκευής. Το πλεονέκτημά του είναι η ταχύτητα που δεν την έχεις με το στήσε - ξέστησε ενός total, όμως αμφιβάλλω (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι μπορείς να μηδενίζεις σε προηγούμενη στάση

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, οριζόντια γωνία το S910 πως τη μετράει??? Είναι δυνατότητα της βάσης όταν συνδέεται με το αποστασιόμετρο??

Πάντως αν ισχύουν οι τιμές που είδα για set (λίγο κάτω από 2k+ΦΠΑ), είναι τιμή συγκρίσιμη με απλό total station.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/1/2021 at 7:48 ΜΜ, lary7 said:

Συνάδελφε με το S910 σε θέμα ακρίβειας είσαι καλυμμένος; Το σκέφτομαι σοβαρά για αγορά αλλά κάποιοι μου λένε καλύτερα με τα ίδια λεφτά ενα φθηνό total station για μεγαλύτερη ακρίβεια. Σαν χρήση το θέλω μόνο για αποτυπώσεις και όχι τοπογραφικά, βαρέθηκα με το απλό laser και τα θέματα που βγαίνουν μετά.

Απόλυτα... αν δεν παίρνεις μετρήσεις υπό μεγάλες γωνίες , η ακρίβεια είναι απίστευτη , ανακαλύπτεις τα λάθη των περιγραμμάτων των τοπογραφικών και τους στραβούς τοίχους ....
- υπέρ σε σχέση με total station  ; όγκος , βάρος , (φορητότητα γενικά ) 
- κατά , δεν ξέρω αν το disto μπορεί να κάνει χάραξη (δεν το έχω ψάξει)
- υπέρ  δουλεύεις απευθείας στο autocad αν θες , τραβάει φωτογραφίες και δεν χρειάζεσαι κροκι .

αν δουλέψεις  στο 3d αρχειο , πας την αποτύπωση απευθείας σε 3d επίπεδο , χωρίς έξτρα χρόνο .
όταν το πήρα , δεν υπήρχε άλλο , δεν εχω παρακολουθήσει έκτοτε την αγορά . Δεν το μετάνιωσα ποτέ , θέλει όρεξη και μεράκι, αν το μάθεις δεν το αποχωρίζεσαι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.