Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

On 8/1/2021 at 12:19 ΜΜ, mantzaras said:

Μία ερώτηση, οριζόντια γωνία το S910 πως τη μετράει??? Είναι δυνατότητα της βάσης όταν συνδέεται με το αποστασιόμετρο??

Πάντως αν ισχύουν οι τιμές που είδα για set (λίγο κάτω από 2k+ΦΠΑ), είναι τιμή συγκρίσιμη με απλό total station.

στον κατακόρυφο άξονα έχει μέσα αλφαδι, μηχανικό μάλιστα αν κρίνω από τον ήχο που κάνει σε απότομη περιστροφή.
στον οριζόντιο , εχει μια βάση (ένα ποδαράκι ας το πούμε) που βιδώνει πάνω στο 3ποδο και καταλαβαίνει πότε περιστρέφεται .
τιμή εγώ τότε το πήρα από γερμάνια 1400 (είχε εδώ 1900 προ φπα) , και με ενδοκοινοτική συναλλαγή δεν πλήρωσα το φπα

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 12:16 ΠΜ, mikegad said:

Εγώ έχω περιέργεια τι ακρίβεια έχει σε περίπτωση πολλών αλλαγών στάσεων;

Δηλαδή σε ένα διαμέρισμα που θα χρειαστούν  7-8 ή και παραπάνω στάσεις , όταν γίνει η ένωση των διαφορετικών μετρήσεων τι ακρίβεια έχει τελικά; Γιατί με 2-3 στάσεις εσωτερικά μόνο σε γκαρσονιέρα μπορώ να φανταστώ μέτρηση 

Έχει κάνει κάποιος σύγκριση αποκλίσεων σε σχέση με ένα γεωδαιτικό;

αλλαγή στάσεων μόνο μέσο λαπτοπ (autocad) έχει εφαρμογή δικιά του , και κάνει επίλυση και σου αναφέρει και το επίπεδο του λάθους,
αλλιώς παίρνεις σταθερά σημεία μεταξύ στάσεων (σημαδάκια) και τις ενώνεις με την ησυχία σου στο γράφειο.

Edited by manos_ir
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2020 at 12:39 ΠΜ, Didonis said:

με άγχωσες λίγο ε.....

Έχω βρει και ειδικό πρόγραμμα για αυτό εξτρά από το δωρεάν που δίνει η Λέικα, που ξεπερνά το πρόβλημα των 30 σημείων κάθε στάσης και ετοιμαζόμουν για δώρο πρωτοχρονιάς ..... 

ναι αυτο που είπες ειναι σημαντικό , τι πρόγραμμα ; ; ;
τα 30 τα αποθηκεύει στην μνήμη του , αρα μιλας για κάποια εφαρμογή σε tablet που συνδέεται ειτε με bluetooth ειτε wifi ,  γιατι αν χρειάζεσαι λαπτοπ , έχει δικο του , που ξεπερνάει τα 30 αλλα δεν βολεύει να έχεις λαπτοπ σε ολες τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/1/2021 at 12:56 ΜΜ, manos_ir said:

στον κατακόρυφο άξονα έχει μέσα αλφαδι, μηχανικό μάλιστα αν κρίνω από τον ήχο που κάνει σε απότομη περιστροφή.
στον οριζόντιο , εχει μια βάση (ένα ποδαράκι ας το πούμε) που βιδώνει πάνω στο 3ποδο και καταλαβαίνει πότε περιστρέφεται .
τιμή εγώ τότε το πήρα από γερμάνια 1400 (είχε εδώ 1900 προ φπα) , και με ενδοκοινοτική συναλλαγή δεν πλήρωσα το φπα

Το πήρες απο κατάστημα ηλεκτρονικά απο εκεί; Αν μπορείς στείλε με πμ το κατάστημα να συγκρίνω και τιμές. Πάντως έτσι όπως τα λές είναι αυτό που ψάχνω, η επόμενη μέρα στις αποτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας, 

μια ερώτηση γιατί ψάχνω να βρω το σφάλμα στο manual αλλά δεν τα καταφέρνω. Γνωρίζει κανείς αν με το ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΜΕΤΡΟ LASER LEICA DISTO™ S910 χτυπήσω τα σημεία περιμετρικά αλλά με διαφορετικό ύψος το καθένα θα έχω πρόβλημα στο τελικό περίγραμμα dxf που θα μου δώσει?

Link to comment
Share on other sites

από το FAQ της εταιρίας:

  • Which views do I get when using the DXF data capturing function?

Depending on the measurements you will receive 2 or 3 different DXF files: 2DG --> this is the floor plan (view from the top) 2DW --> this is the front view. This file will only be created if between first and second measurement the horizontal movement was at least 10cm. Otherwise no horizontal axis can be defined for presentation. 3D --> this is the 3D drawing

οπότε ψάξε για το 2DG αρχείο

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vipol said:

...LASER LEICA DISTO™ S910 χτυπήσω τα σημεία περιμετρικά αλλά με διαφορετικό ύψος το καθένα...

Κτυπάς περιμετρικά σε όποιο ύψος σε βολεύει.

Σου βγάζει και το Χ. Ψ και το Ζ….

Και την προβολή σε κάτοψη

Αλλά και εσύ μετά αν κάνεις μια σκέτη Pline θα βγει το περίγραμμα στο ίδιο Ζ.

Συνοπτικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Φρόντισε να έχεις ενεργοποιήσει και την κάμερα ώστε για κάθε σημείο που κτυπάς σου βάζει δίπλα και στο AutoCad την εικόνα με την ακριβή θέση που είχες στοχεύσει.

Αν έχεις φροντίσει ένα σημεία (πχ το πρώτο) να είναι στην βάση του τοίχου (δηλαδή στάθμη δαπέδου) και οποιοδήποτε άλλο σε οροφή ένωση με τοίχο έχεις έτοιμο και το ύψος του δωματίου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.