Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

βοηθουν αλλα αν έχεις μυωπία πρόσεξε γιατί πρέπει να κάνεις ειδική παραγγελία στην ελβετία να σου τα προσαρμόσουν στους βαθμούς σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς ποιες οι διαφορές των σείρων Α και D της Leica Disto?

 

Επίσης πως καταφέρνει ένα τέτοιο αποστασιόμετρο να αντιλαμβάνεται τις κλίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε anchelos αν ψάξεις λίγο στο google , υπάρχουν πίνακες με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των αποστασιομέτρων της Leica για να κάνεις τις συγκρίσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ 19-05-09

 

όσοι προλαβαίνουν στο lidl έχει laser αλφάδι με τρίποδο για 10€

 

σαν αλφάδι και laser για 10 € αξίζει.

 

Αλλά περισσότερο αξίζει το τριποδάκι που τα πόδια του γίνονται 30εκ. το ένα και κουμπώνει πάνω και το leica αποστασιόμετρο.

 

Το πήρα και θα πάρω και άλλα δύο για δώρα !!!:D

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε anchelos αν ψάξεις λίγο στο google , υπάρχουν πίνακες με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των αποστασιομέτρων της leica για να κάνεις τις συγκρίσεις σου.

 

Ναι βρήκα τελικά το συγκερκινμένο πίνακα που λες, και γενικότερα έμαθα πως η d είναι η πιο σύγχρονη σειρά.

 

Είμαι μεταξύ d5/d8. Οι διαφόρες απο ότι βλέπω είναι ψιλα γράμματα και δεν ξέρω αν δικαιολογούν την διαφορά τιμής μεταξύ των δύο.

 

Είδα και το d5 από κοντά. Αρκέτα καλό, αν εξαιρέσεις πως δεν σου δίνει hd/vd/sd. Αφού κάνει τόσα αλλά, γιατί δεν πολλαπλασιάει και μ'ένα συνιμόνο να σου δώσει καιτς κατακόρυφες αποστάσεις?

 

Γνωρίζεται κάποια άλλη μάρκα που να δίνει απευθείας hd/vd?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κάτι επειδή δεν ξέρω πως δουλεύουν τα μηχανήματα. Εάν θέλω να μετρήσω εξωτερικά ένα κτίριο και το κοιτάω σε όψη από μία απόσταση π.χ. 10 μέτρων, μπορώ να δω το σημείο που στοχεύω μέσα στην οθόνη του εργαλείου? Έχει δηλαδή κάμερα με zoom για να βλέπεις το ίχνος του laser από απόσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ αυτη η δυνατοτητα σε ορισμενα αποστασιομετρα...Της Leica σιγουρα ενα τετοιο μηχανακι...Αλλα αυτα ειναι πολυ ακριβα...400-500Ε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι να πάρω της Hilti το PD42. Το χρειάζομαι και για εσωτερικές αλλά και εξωτερικές αποτυπώσεις.

 

http://www.hilti.gr/data/editorials/-8323/PD%20Lazers.pdf

 

αλλά από ότι βλέπω οι περισσότεροι έχετε επιλέξει leica....

 

Θα ήθελα την γνώμη σας!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.