Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Το disto a5 μπορεί ανετα να μετρήσει εσωτερική γωνία διαγωνια με ακριβεια

αρκει να σαρώσεις με τη laser κουκιδα τη γωνια οριζόντια και το οργανο θα σου δώσει εαν προκειται για εσωτερική γωνια τη μεγιστη αποσταση που (μέτρησε) κατα τη σάρωση,

εαν προκειται για προεξέχουσα γωνια θα σου δώσει τη μικροτερη απόσταση που

(μέτρησε) κατα την σάρωση.

Το ιδιο ισχύει και για τα disto d5.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έψαχνα και πήγα να τα δω και τα δύο από κοντά (disto5 της leica και pd42 της Hilti) μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από την ποιότητα κατασκευής του Hilti (στιβαρή κατασκευή) αλλά μου φάνηκε "κάπως" πίσω σε σχέση με το leica από πλευράς τεχνολογίας. Είναι δυνατόν το ένα (disto) να έχει κάμερα για να βλέπεις τον στόχο σε εξωτερική χρήση και το hilti να πρέπει να το κοιτάς από το πλάι μέσα από μία τρυπούλα για να το δεις σε μεγέθυνση ?! Εγώ από κοντά που τα είδα προτείνω disto5. Η hilti πάντως έχει και αυτό το κοντάρι με την μπιλίτσα που είναι βολικό για εξωτερικές δουλειές ενώ η leica είχε ένα "γαιδουρο" τρίποδο λες και θα βάλεις totalstation πάνω του!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναζήτηση στο google για αποστασιόμετρα laser και θα σου βγάλει ένα link από το michanikos.gr. Πάτησε να δεις τι λέει και κάποια στιγμή σου έχει κάποια link σημειωμένα με μπλε που γράφουν δες εδώ ή εδώ σκέτο. Πατάς και μπαίνεις σε site εταιριών που εμπορεύονται τοπογραφικό εξοπλισμό. Από εκεί βρίσκεις τους αντιπροσώπους εταιριών στην λεβεντογέννα μας Κρήτη (λίγο τοπικιστής είμαι, συγχωρείστε με...) και αναλόγως πράττεις. Πάντως έχε υπόψη σου ότι ένας που θυμάμαι είναι στα Χανιά αν σε βολεύει, γιατί εμένα δεν με βολεύει καθόλου μια και κατοικοεδρεύω στον Άγιο Νικόλαο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας!

διάβασα τις απόψεις σας στο thread, αλλά επειδή βρίσκομαι σε...τρίλλημα θα ήθελα τη βοήθειά σας:

θέλω ένα επαγγελματικό αποστασιόμετρο κυρίως για αποτυπώσεις μνημείων. είμαι Αρχιτέκτων Μηχανικός, οπότε θα ήθελα κάποιο μηχάνημα σχετικά απλό και καταννοητό λειτουργικά. λόγω ΕΣΠΑ έχω πάρει τις εξής προσφορές:

1. Leica Disto D3 με 270 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)

2. Hilti PD 40 με 253 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και

3. Bosch DLE 70 + τρίποδα με 132 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ)

 

είδα τα 2 πρώτα από κοντά και ενώ το Hilti μου φάνηκε πιο επαγγελματικό, νομίζω πως το Leica είχε περισσότερες λειτουργίες (οι οποίες βέβαια μπορεί και να μου είναι άχρηστες)

ο πωλητής στη Hilti μου πρότεινε το φθηνότερο μοντέλο (PD4), όμως σκέφτομαι πως στο μέλλον μπορεί να το μετανοιώσω...

σίγουρα η πιο συμφέρουσα προσφορά είναι το Bosch, αλλά τί γίνεται με την αξιοπιστία?

εσείς πιο θα επιλέγατε?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το Bosch πάντως μια χαρά είναι, το έχω εγώ!

Για εσωτερικές αποτυπώσεις όμως γιατί έξω......μόνο βράδυ (αυτό ισχύει για όλα νομίζω).

Υστερεί λίγο στο ότι δεν έχει φωτιζόμενη οθόνη, πράγμα που θα δεις ότι είναι πολύ χρήσιμο όταν κάνεις αποτυπώσεις σε κτήρια και υπόγεια χωρίς ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.