Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Εγώ, είχα αγοράσει το Disto της Leica όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Έμεινα ευχαριστημένη απο τις λειτουργίες του αλλά κάθε τρεις και λίγο άλλαζα μπαταρίες και μου χάλασε και η αεροστάθμη(ή φυσαλίδα) αμέσως μετά την εγγύηση. Απογοήτευση

 

Επειδή όμως είναι ίσως το πιο χρήσιμο εργαλείο στην δουλειά μου πήρα και δευτερο. Χτύπησα το HD150 της Spectra Precision και βρήκα την υγειά μου. Νομίζω είναι θυγατρική εταιρεία της Nikon ή κάτι τέτοιο.

Λύνει και πυθαγόρειο και για απλή αποτύπωση είναι πολύ βολικό αντί να τρέχεις με τις μεζούρες. Το έχω τόσα χρόνια και δεν έχει βγάλει ούτε μισό πρόβλημα. Και επειδή είμαι και λίγο επιρρεπής σε μινι gadgets πέρισυ πήρα της ίδιας εταιρείας το HD50 που είναι για 50 μέτρα (αντί του HD150 που είναι για 150) και είναι σούπερ και χωράει και σε γυναικεία τσάντα άνετααα. Και το χτύπησα και στην έκθεση σε ειδική προσφορά. Και το μικρό έχει την τέλεια δυνατότητα να πάρεις μετρήσεις απο γωνία, έχει ένα μικρό εξάρτημα σαν βελόνα ενσωματωμένο το οποίο και δέχεται ως σημείο αφετηρίας μετρήματος.

316.html&docid=3WqVrsm9NKi00M&w=800&h=532&ei=YL1fTuTlEc6M-waHysiIAg&zoom=1&iact=rc&page=7&tbnh=129&tbnw=153&start=207&ndsp=36&ved=1t:429,r:8,s:207&tx=108&ty=58&biw=1600&bih=754

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε ξέρω την εταιρική διαπλοκή (εξαγορές-συνεργασίες κλπ) αλλά στην ουσία έχεις ένα bosch-ακι με άλλα χρώματα.

Αξιόλογη επιλογή λόγω της αναλογίας value/money!.

Το ότι χωράει σε γυναικεία τσάντα.... τί να σου πω.... δεν το βρίσκω και ακαταμάχητο προσόν μιας και συνήθως εσείς οι γυναίκες έχετε τσάντες του sport-billy (για τους παλαιότερους)!!

Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα τότε την συμβουλή σας ποιο να πάρω?

Μου επαρκεί το 50 μέτρα αρκεί να έχει την μέγιστη ακρίβεια και αξιοπιστία όπως και τις γωνίες και λοιπές δυνατότητες άριστης αν είναι δυνατόν μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Το ευρώπουλα δεν είναι σημαντικό πρόβλημα αν είναι σωστό το εργαλείο.

Δεν με ενδιαφέρει φυσικά για αποτύπωση Γης, αλλά κτιριακά και κατά κανόνα οι διαστάσεις θα είναι από 2 έως και 15 μέτρα οπότε με το 50 που όρισα είμαι 90% καλυμμένος.

Ακόμα αν αξιοποιεί και τρίποδα (μικρό και εύχρηστο) για μεγαλύτερη ακρίβεια και στόχευση δεν θα έλεγα όχι.

 

Τα σχέδια εφαρμογής μετά την αποτύπωση πρέπει να έχει ακρίβεια εκατοστού max 2.

Αρα η αποτύπωση να είναι σωστη στον μέγιστο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι bosch glm 80 έχει και κλίση που είναι πολύ βασικό για την ακρίβεια των υπολογισμών και φωτιζόμενη οθόνη και ΤΡΙΑ πλέον χρόνια εγγύηση και μπαταρία λιθίου.

 

Πάντως να ξέρεις πως αν είναι ντάλα μεσημέρι σε εξωτερικό χώρο σε κανένα laser δεν βλέπεις την κουκίδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Deathlok οτι την ημέρα την κουκίδα δεν την βλέπεις όταν έχει μεγάλη ηλιοφάνεια.

Εγώ προτείνω ένα Spectra HD50 που έχει και ακρίβεια 1,5 χιλιοστού και σε υπερκαλύπτει όσο αναφορά την ακρίβεια. Αν πάλι θέλεις παραπάνω μέτρα για να είσαι 100% καλυμμένος νομίζω έχει και στα 100 μέτρα που έχει και κλισήμετρο και παίρνεις απευθείας μέτρηση (χωρίς να λύνει πυθαγόρειο).

Ότι κι αν αποφασίσεις απέφυγε τα κινέζικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ευρώπουλα δεν είναι σημαντικό πρόβλημα αν είναι σωστό το εργαλείο.

Δεν με ενδιαφέρει φυσικά για αποτύπωση Γης, αλλά κτιριακά και κατά κανόνα οι διαστάσεις θα είναι από 2 έως και 15 μέτρα οπότε με το 50 που όρισα είμαι 90% καλυμμένος.

Ακόμα αν αξιοποιεί και τρίποδα (μικρό και εύχρηστο) για μεγαλύτερη ακρίβεια και στόχευση δεν θα έλεγα όχι.

 

Τα σχέδια εφαρμογής μετά την αποτύπωση πρέπει να έχει ακρίβεια εκατοστού max 2.

Αρα η αποτύπωση να είναι σωστη στον μέγιστο βαθμό.

 

Για max 2 εκ. μόνο μέτρο, το λειζερ έχει ακριβεια αλλά χέρι σου και το μάτι σου δεν έχει ακρίβεια και οι μετρησεις που θα παίρνεις για αποτυπώσεις κτιρίων με μεγάλη ακρίβεια δεν θα είναι οι επιθυμητές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και σίγουρα θα με οδηγήσουν στην καλύτερη επιλογή.

 

...

....

αλλά χέρι σου και το μάτι σου δεν έχει ακρίβεια

...

Αγαπητέ άλλο το σχέδιο εφαρμογής των προς κατασκευή δομηματων, άλλο το υπόβαθρο αποτύπωσης.

Από χέρι ελπίζω να γλυτώσω το πάρκινσον

και από μάτι…..

παλιά καραβάνα στο κουρμπέτι οπότε είναι παιχνιδιάρικο ... :):)

 

(Άσε που με ένα ειδικό προγραμματάκι μέσα στο AutoCad, μου ελέγχει και επιλύει, άμεσα με απόλυτη ακρίβεια την όποια λαθεμένη διάσταση που δεν θα συμβαδίζει όπως θα έπρεπε με τις άλλες.)

 

Ευχαριστώ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

(Άσε που με ένα ειδικό προγραμματάκι μέσα στο AutoCad, μου ελέγχει και επιλύει, άμεσα με απόλυτη ακρίβεια την όποια λαθεμένη διάσταση που δεν θα συμβαδίζει όπως θα έπρεπε με τις άλλες.)

Ώπα!!!!!

Για πες, για πες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.