Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

δεν καταλαβα ακριβως τι μετρηση θελεις να κανεις

με τριποδακι στηνεις σε ενα σημειο.απο εκει μπορεις να κανεις εμμεσες μετρησεις για τα παντα,σου δινει υψομετρικες διαφορες,αποστασεις,γωνια

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι bosch glm 80 έχει και κλίση που είναι πολύ βασικό για την ακρίβεια των υπολογισμών και φωτιζόμενη οθόνη και ΤΡΙΑ πλέον χρόνια εγγύηση και μπαταρία λιθίου.

 

Πάντως να ξέρεις πως αν είναι ντάλα μεσημέρι σε εξωτερικό χώρο σε κανένα laser δεν βλέπεις την κουκίδα.

 

Πολυ καλη η πρότασή σου, Το πήρα και εγω, ειναι το φθινοτερο με κλινόμετρο με μεγάλη διαφορα από τα άλλα και κανει οτι πραγματικά χρειζόμαστε και παραπάνω από αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κλινόμετρο νομίζω είναι το όργανο που μετράει τον αριθμό των κρεβατιών στα ξενοδοχεία, ή κάνω λάθος? Χρόνια πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλινόμετρο νομίζω είναι το όργανο που μετράει τον αριθμό των κρεβατιών στα ξενοδοχεία, ή κάνω λάθος? Χρόνια πολλά!!!

 

Ρεσιτάλ από τον Hans Landa !!! :mrgreen:

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα (θυμήθηκα από τη σχολή μου!!! ) ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ λύση.... μετροταινία τεντωμένη κάργα και για την οριζοντίωση... αλφαδολάστιχο!!!! :shock:

Φανταστείτε αλφαδολάστιχο μέσα σε σπίτι... άραγε πώς θα μας κοιτάει η σπιτονοικοκυρά??? :mrgreen:

 

Αρχικά, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Είμαι της άποψης ότι "Ότι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ.... ΚΑΙ στους μηχανικούς που σου τακτοποιούν το αυθαίρετο (άλλο θέμα!)

Ωστόσο είμαι και γκαντζετάκιας τρομάρα μου!

 

Μεταξύ των φθηνών Bosch GLM 80 και Leica Disto D2 ποιό θα επιλέγατε?

Άραγε θα άξιζε κάτι όπως τα άλλα 2 που είναι όμως και στη ΔΙΠΛΑΣΙΑ+++ τιμή?

Τι παραπάνω θα "κερδίσω" ώστε να τα κάνω απόσβεση?

 

Η χρήση του σας είπα... προς το παρόν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

 

ΥΓ: Λόγο απειρίας δεν μπορώ να ξέρω από τώρα πώς μπορεί να μου χρειαστεί ένα αποστασιόμετρο πχ σε εργοτάξιο (τρομάρα μου!!!!) ή κάπου αλλού (ως αρχιτέκτονας πάντα).

Καλησπερα κι απο μενα...

Διαβαζα με πολυ ενδιαφερον το τοπικ με τις γνωμες σας και δεν ειδα πουθενα και κανενας να αναφερει το Stanley στα laser αποστασιομετρα που χρησιμοποιειτε...

Ψαχνω κι εγω αυτες τις μερες να αγορασω ενα μιας και με κουραζει απιστευτα να τρωω 2 ωρες σε καθε διαμερισμα που αποτυπωνω με μετρακι 7,5μ, ενω συν τοις αλλοις με αυτο μπορω να μετραω αποστασεις απο τα απεναντι κτηρια και υψη, κατι που βοηθαει στον υπολογισμο των σκιασεων για ΠΕΑ οταν τυχαινουν....

Ετυχε να χρησιμοποιησω ενα Stanley τις προαλλες για μια αποτυπωση και με αφησε αρκετα ικανοποιημενο, χωρις να εχω χρησιμοποιησει ολες τις λειτουργιες του, κυριως ως προς την ταχυτητα....

Βρηκα αυτο http://www.electroto...7-1-77-911.html μιας και αναζητω κατι φτηνο... Πιστευω οτι για τη χρηση που το θελω ολα ειναι μια χαρα. Υπαρχει συγκεκριμενος λογος για τον οποιο θα πρεπει να προτιμησω ενα bosch η leica για παραδειγμα που κοστιζουν 50% παραπανω?

 

Αν εχει κανεις γνωση και για τα stanley που εχω βρει παρακαλω ας βοηθησει. Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υ.Γ. Αντιστοιχα και για τα DeWalt αν εχει κανεις σας αποψη.... Βρηκα αυτο...http://www.electrotools.gr/laserlmeters/60-dw030p.html αλλα δεν εχει λειτουργια πυθαγοριου, με 1 χρονο εγγυηση εναντι 2 και 3 αντιστοιχα διαφορων μοντελων bosch και κανενος!!! των stanley

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Αν το Bosch glm80 είχε καλύτερη ποιότητα κατασκευής (είναι πραγματικά άθλια η ποιότητά του) θα σου έλεγα να βάλεις και άλλα 60 ευρώ και αν το πάρεις.

Δες αν αυτά που κοιτάς έχουν φωτιζόμενη οθόνη, γιατί όλο και κάπου θα σου χρειαστεί.

 

Αν δεν σε απασχολεί αυτό ψάξε για το Bosch-ακι το DLE 70 που είναι πιο παλιό μοντέλο, αλλά εξαιρετικό και σκυλί.

Και το πούλησα πρόσφατα (για να πάρω το GLM80) ο μ@λ@κ@ς και το μετάνιωσα πραγματικά............................ :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ilias & Inzaghi

το leica disto A5 έχω από παλιά (το είχα πάρει ακριβά τότε πριν 6 χρ 380 ή 480)

έχει όλα αυτά που ζητάς Inzaghi και φωτισμό για μετρήσεις σε υπόγεια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τα leica είναι συγκριτικά πολύ ακριβότερα από τα Bosch και για ένα τέτοιο εργαλείο δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 300-400 ευρώ όταν βρίσκεις με πολύ λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

@

Inzaghi

 

 

είναι για λίγα τα 30 μέτρα (ειδικά εσύ που θες να μετράς και γειτονικά) Το σούρουπο βαράς άνετα πολύ πιο μακρυά με το laser.

 

Δουλειά θα κάνεις απλά το glm 80 θα σου δώσει 80 μέτρα και κλίση και φωτιζόμενη οθόνη οπότε ναι είναι 50% πιο ακριβό αλλά ένα 50άρικο για τόσα ακόμα το αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω ολους τους συναδελφους για τη βοηθεια...

 

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι αναμεσα σε 3 μοντελα....

 

Το Bosch PLR 50

http://www.etools.gr/ergaleia-metrhshs/bosch-erasitexnika/plr-50-bosch-leizer-metrhths-set-ergaleia-2.html

που το εχω βρει στα 115€ μαζι με το δωρο τα εργαλεια. Δινει 2 χρονια εγγυηση, δεν υπολογιζει κλισεις και δεν εχει φωτιζομενη οθονη...

 

To DeWalt DW030P

http://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1698

που κοστιζει κατι λιγοτερο απο κατοσταρικο και δινει 1 χρονο εγγυηση αλλα δεν εχει φωτιζομενη οθονη, δεν υπολογιζει κλισεις και δεν κανει πυθαγορειο για εμμεση μετρηση υψους, αλλα ειναι ανθεκτικο σε πτωσεις και νερα (πολυ βασικο)

 

Και το Stanley TLM 130i

http://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1128

που βγαινει 95€, χωρις φωτιζομενη οθονη, χωρις κλισεις αλλα με πυθαγορειο που με ενδιαφερει.

 

30 μετρα εμβελειας τα 2 τελευταια, 50 το πρωτο (αν και δεν ξερω κατα ποσον θα βλεπω την ακιδα του laser στα 50 μετρα βασικα).

Αν τι Stanley μου δωσει εγγυηση, νομιζω θα προτιμησω αυτο. Αν οχι, μαλλον παω για Bosch

 

Δε σκοπευω να δωσω παραπανω χρηματα μιας και ολα θεωρω λιγο πολυ τη δουλεια που θελω θα μου την κανουνε... Το Bosch GLM 80 το βρηκα στα 180€ και νομιζω ειναι πολλα...

Κατι αλλα Ridgid, Tajima, Makita κλπ δεν μπηκα καν στον κοπο να τα κοιταξω γιατι και πιο ακριβα ειναι αλλα και τα ιδια με τα υπολοιπα μου προσφερουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.