Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

neoklis

 

 

δεν νομίζω να βρεις μέτρηση οριζόντιας γωνίας. Τουλάχιστον από αυτά που αναφέρεις δεν έχει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση οριζόντιας γωνίας μπορεί να κάνει το Leica D3a (το D3 έχει καταργηθεί και δύσκολα θα το βρείτε στην αγορά - εκτός και αν έχει ξεμείνει κάποιο σε κανένα κατάστημα). Υπάρχει λειτουργία στο αποστασιόμετρο D3a της Leica όπου μετρώντας τρεις αποστάσεις (τρεις πλευρές που σχηματίζουν τρίγωνο) σου δίνει την γωνία από την οποία ξεκινάς.

Επίσης, το D3a έχει και την πολύ σημαντική λειτουργία της έμμεσης οριζόντιας μέτρησης όπου υπολογίζει την οριζόντια απόσταση με ακρίβεια ακόμη και αν δεν κρατάμε την συσκευή οριζόντια. Με αυτό το τρόπο μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση ακόμη και αν παρεμβάλλεται εμπόδιο (π.χ. μία μάντρα μεταξύ αποστασιόμετρου και τοίχου που θες να μετρήσεις).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το D3a έχει και την πολύ σημαντική λειτουργία της έμμεσης οριζόντιας μέτρησης όπου υπολογίζει την οριζόντια απόσταση με ακρίβεια ακόμη και αν δεν κρατάμε την συσκευή οριζόντια. Με αυτό το τρόπο μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση ακόμη και αν παρεμβάλλεται εμπόδιο (π.χ. μία μάντρα μεταξύ αποστασιόμετρου και τοίχου που θες να μετρήσεις).

Αυτή την έχει και το Bosch GLM 80 με το ΄1/3 των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν το Bosch glm80 είχε καλύτερη ποιότητα κατασκευής (είναι πραγματικά άθλια η ποιότητά του) θα σου έλεγα να βάλεις και άλλα 60 ευρώ και αν το πάρεις.

Δες αν αυτά που κοιτάς έχουν φωτιζόμενη οθόνη, γιατί όλο και κάπου θα σου χρειαστεί.

 

Αν δεν σε απασχολεί αυτό ψάξε για το Bosch-ακι το DLE 70 που είναι πιο παλιό μοντέλο, αλλά εξαιρετικό και σκυλί.

Και το πούλησα πρόσφατα (για να πάρω το GLM80) ο μ@λ@κ@ς και το μετάνιωσα πραγματικά............................ :sad:

Μάλλον αντίθετα είναι τα πράγματα. Το DLE 70 είχε κάποια σοβαρά "προβληματάκια" . Για παράδειγμα δεν ανταποκρινόταν άμεσα τα πλήκτρα και αναγκαζόσουν να πατας και δεύτερη φορά ή να χώνεις βαθιά το νύχι.. Τo glm 80 εκτός από τις επιπλέον λειτουργίες που διαθέτει έχει και σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το DLE 70. Παρ όλη όμως την αναβάθμιση υστερεί κραυγαλέα στην απτή ποιότητα - και όχι μόνο- σε σχέση με όλα τα μοντέλα της Leica.

Link to comment
Share on other sites

Τo glm 80 εκτός από τις επιπλέον λειτουργίες που διαθέτει έχει και σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το DLE 70.

Ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει αυτό που λες.

Τα είχα και τα δύο και η ποιότητα κατασκευής, εάν εξαιρέσουμε το πάτημα των πλήκτρων που έχεις δίκιο, του DLE 70 σε σχέση με το GLM 80 ήταν η μέρα με τη νύχτα υπέρ του πρώτου.

Μόνο τα πλαστικά του ενός να έπιανες σε σχέση με το άλλο, δεν ήθελες τίποτα άλλο για να το καταλάβεις.

Και δεν πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών με ποιότητα κατασκευής.

Ναι το GLM 80 έχει καλύτερη ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών αλλά επουδενί καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Ήδη με πολύ μικρή χρήση τα μαλακά πλαστικά του δικού μου άρχισαν να σκίζουν καθώς είναι κάτι σαν πλαστικό-σφούγγάρι-σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κατά διάνοια δεν ισχύει αυτό που λες.

Τα είχα και τα δύο και η ποιότητα κατασκευής, εάν εξαιρέσουμε το πάτημα των πλήκτρων που έχεις δίκιο, του DLE 70 σε σχέση με το GLM 80 ήταν η μέρα με τη νύχτα υπέρ του πρώτου.

Μόνο τα πλαστικά του ενός να έπιανες σε σχέση με το άλλο, δεν ήθελες τίποτα άλλο για να το καταλάβεις.

Και δεν πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών με ποιότητα κατασκευής.

Ναι το GLM 80 έχει καλύτερη ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών αλλά επουδενί καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Ήδη με πολύ μικρή χρήση τα μαλακά πλαστικά του δικού μου άρχισαν να σκίζουν καθώς είναι κάτι σαν πλαστικό-σφούγγάρι-σιλικόνη.

Δεν συγχέω τις παρεχόμενες υπηρεσίες γιαυτό άλωστε μίλησα για επιπλέον λειτουργίες. Μιλάω για την ποιότητα που βλέπουμε και αφού το χρησιμοποιήσουμε κάποιες φορές. Αν σκίζονται τα πλαστικά σε λίγες εβδομάδες τότε τι θα μείνει από τη συσκευή στα 3 χρόνια που δίνει εγγύηση η Bosch?

Κι εγώ έχω τα 2 Bosch και το D3 και τα ξερω καλά. Και όπως έχω ήδη πει:

Το GLM 80 έχει σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το DLE 70 υστερεί όμως κραυγαλέα στην απτή ποιότητα - και όχι μόνο- σε σχέση με τα Disto.

Link to comment
Share on other sites

Κλινόμετρο νομίζω είναι το όργανο που μετράει τον αριθμό των κρεβατιών στα ξενοδοχεία, ή κάνω λάθος? Χρόνια πολλά!!!

 

Και όμως κλινόμετρο είναι! Ιδού και η απόδειξη http://www.noa.gr/museum/organo_30.html

Θα δικαιωθώ όπως δικαίωσε ο Μπαμπινιώτης την Αντζελα Δημητρίου για το "άσφαλτος"!!!

Link to comment
Share on other sites

....

Θα δικαιωθώ όπως δικαίωσε ο Μπαμπινιώτης την Αντζελα Δημητρίου για το "άσφαλτος"!!!

 

 

Χε χε έκανες μια απίθανη ανασκαφή, τι Leika και Boss και πράσινα άλογα…. klinometro_med.jpg

 

πο πο μου θύμισες φοιτητικά χρόνια σε βουνά και λαγκάδια νωρίς το πρωί μη μας χαλάσει την μέτρηση τα κελβιν του Ήλιου με θεοδόλιχο …

Link to comment
Share on other sites

Αν σκίζονται τα πλαστικά σε λίγες εβδομάδες τότε τι θα μείνει από τη συσκευή στα 3 χρόνια που δίνει εγγύηση η Bosch?

Μόνο τα σκληρά πλαστικά.

Και αν θέλεις ανεβάζω και φωτογραφία, όπου το πίσω περιμετρικό μαύρο μαλακό πλαστικό το αφαίρεσα μόνος μου, διότι όταν το βίδωσα στον τρίποδα, εκεί που ακουμπούσε σ΄αυτόν διαλύθηκε.........................................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.