Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι

 

τo DISTO X310 το έχετε δεί? το έχετε βρεί? δείχνει καλό!!

 

Θα είναι ετοιμοπαράδοτο τον άλλο μήνα με τιμή κοντά στην τιμή του D3a. Μπορείς να δεις πληροφορίες στο:

 

www.barberis.eu/leica

Link to comment
Share on other sites

Η ακρίβεια της οριζόντιας μέτρησης με την χρήση του Πυθαγορείου δεν μπορεί ποτέ με ένα αποστασιόμετρο (ακόμη και με το D8) να έχει την ακρίβεια της αντίστοιχης κάθετης μέτρησης. Κατά την μέτρηση της οριζόντιας απόστασης με Πυθαγόρειο, 1cm διαφορά μπορεί να έχει τελική απόκλιση 5cm για μία οριζόντια απόσταση έστω και 2 μέτρων. Οριζόντια μέτρηση με ακρίβεια (και όχι μόνο) κάνει το 3D DISTO.

 

Σχετικά με τον φίλο που ρωτάει για το STANLEY και το BOSCH θα πρότεινα να δει το DISTO X310 (http://www.barberis..../reps.asp?lng=1).

IP65, κλισίμετρο 360 μοίρες και το σημαντικότερο, ακρίβεια 1mm σε πραγματικές συνθήκες μέτρησης και πιστοποιημένο με το νέο ISO που πιστοποιεί την ακρίβεια στην μέτρηση με τα νέα standards.

Το GLM80 έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις αγαπητέ (ΙΡ65, κλισίμετρο 360ο, min-max κλπ, κλπ). Επίσης η ακρίβειά του είναι στο 1mm.Τώρα όσον αφορά το νέο ISO, ειλικρινά δεν ξέρω έχει τέτοια πιστοποίηση, όμως μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Συζητάμε για αποστασιόμετρα χειρός και όχι για μηχανήματα ακριβείας, παρόλο που το 1mm θεωρείται και είναι μεγάλη ακρίβεια. 'Οταν δε έχεις περιθώριο λάθους 2% (>>>1mm),τι συζητάμε τώρα;

Προσωπικά έχω αφιερώσει περισσότερο απο αρκετό χρόνο προσπαθώντας να βρω την ακρίβεια του GLM80 σε πραγματικές συνθήκες μέτρησης (όχι σε κενό αέρα- πλάκα κάνω...), κάνοντας δικές μου μετρήσεις με μεταλλική μετροταινία και σε πληροφορώ ότι η ακρίβεια του ήταν πάντα στο χιλιοστό ή και μικρότερη.

150€ συν τα έξοδα αποστολής... Ούτε € παραπάνω δε θα έδινα...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το GLM80 το περασμένο Σάββατο και το χρησιμοποίησα άμεσα σε αποτύπωση εσωτερικών - εξωτερικών χώρων διώροφου ξενοδοχείου συνολικής επιφανείας ~600τ.μ. . Τελείωσα τη δουλειά μέσα σε τρεισήμισι ώρες (μόνος μου) και χρησιμοποίησα σχεδόν όλες τις λειτουργίες του. Σε αυτά τα χρήματα πιστεύω είναι η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή. Η ποιότητα κατασκευής του είναι μεν καλή αλλά όχι αντάξια μιας Γερμανικής εταιρίας του κύρους της Bosch. Θέλει λίγο προσοχή κατά τη χρήση γιατί τα πλαστικά του φθείρονται σχετικά εύκολα. Πολύ προσοχή θέλει και η ακίδα για τη μέτρηση από γωνίες καθώς είναι πλαστική και μπορεί να σπάσει εύκολα. Καλό είναι να βρείτε και ένα κορδονάκι χειρός (από αξεσουάρ κινητών κτλ) ώστε να το έχετε περασμένο στον καρπό. Στο κουτί περιλαμβάνεται μόνο η θήκη ζώνης. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το GLM80 έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις αγαπητέ (ΙΡ65, κλισίμετρο 360ο, min-max κλπ, κλπ). Επίσης η ακρίβειά του είναι στο 1mm.Τώρα όσον αφορά το νέο ISO, ειλικρινά δεν ξέρω έχει τέτοια πιστοποίηση, όμως μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Συζητάμε για αποστασιόμετρα χειρός και όχι για μηχανήματα ακριβείας, παρόλο που το 1mm θεωρείται και είναι μεγάλη ακρίβεια. 'Οταν δε έχεις περιθώριο λάθους 2% (>>>1mm),τι συζητάμε τώρα;

Προσωπικά έχω αφιερώσει περισσότερο απο αρκετό χρόνο προσπαθώντας να βρω την ακρίβεια του GLM80 σε πραγματικές συνθήκες μέτρησης (όχι σε κενό αέρα- πλάκα κάνω...), κάνοντας δικές μου μετρήσεις με μεταλλική μετροταινία και σε πληροφορώ ότι η ακρίβεια του ήταν πάντα στο χιλιοστό ή και μικρότερη.

150€ συν τα έξοδα αποστολής... Ούτε € παραπάνω δε θα έδινα...

Δεν είναι σωστές οι πληροφορίες που δίνεις. To GLM 80 έχε IP 54, τυπική ακρίβεια +/- 1.5 mm, περιοχή έμεσης μέτρησης απόστασης με χρήση γωνίας +/-60°, μέτρηση κλίσης 0°–360° (4x90°)C). Όσο για τους ελέγχους για μετρήσεις 1mm ή και μαλιστα μικρότερη!, το αφήνω - σχετικά - ασχολίαστο
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Geofan,

Το "Δεν είναι σωστές οι πληροφορίες που δίνεις" το έριξες κάπως σαν να με κατηγορείς για κάτι. Μη βαράς φίλε μου...

 

Έχεις ΔΙΚΙΟ για το ΙΡ 54, αν δεις παλαιότερο post μου (σελίδα 42) και το ότι εκεί το αναφέρω σωστά θα καταλάβεις ότι δεν έγινε εσκεμμένα.

Λάθος μου που μου ξέφυγαν τα 0,5mm, επίσης λόγω κεκτημένης ταχύτητας (τα 0,5mm είναι αλήθεια το πρόβλημά σου;;; ).

Δεν είδα όμως να σχολιάζεις τα σημαντικότερα απο αυτά που έγραψα στο προηγούμενο post μου, το 2% περιθώριο σφάλματος στις μετρήσεις το οποίο ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ το μισό mm ή το 1,5mm που τόσο φαίνεται να σε ενδιαφέρει, καθώς και την τιμή του GLM (την ειρωνία σου βέβαια την είδα, ουσία δεν είδα)...

 

Τα μηχανήματα στα οποία αναφέρεσαι κατά τη γνώμη μου είναι ακριβά γι'αυτό που κάνουν. Αυτό είναι το μόνο που ήθελα να πω (και νομίζω αυτό ακριβώς είπα ε; ).

 

Όσο γι' αυτό το "αφήνω - σχετικά - ασχολίαστο" , άφησε ασχολίαστο ότι θέλεις... Ειλικρινά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί η ειρωνία. Να αναφέρω ευκαιρίας δοθείσης (για τους υπόλοιπους που διαβάζουν, όχι για σένα), πως οι ψυχολόγοι γράφουν ότι την ειρωνία χρησιμοποιούν άνθρωποι με σύνδρομο κατωτερότητας. Όμως τι ξέρουν κι αυτοί ?!

 

Τέλοσπάντων, δεν έπιασα να κάνω όδευση με το GLM, μα σε "πραγματικές συνθήκες", μέτρησα διάφορες αποστάσεις πολλές φορές, με προσοχή και με διάφορετικούς τρόπους την καθεμία, προσπαθώντας για την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.

Η ακρίβεια η μικρότερη του 1mm στην οποία αναφέρθηκα, αφορά μικρές αποστάσεις τις οποίες μπορούσα να μετρήσω πολύ εύκολα και με πολύ μεγάλη ακρίβεια (π.χ. το άνοιγμα μια πόρτας κλπ) και όχι σε αποστάσεις 50 ή 70m. Δεν μπορεί καποιος να μετρήσει τέτοια ανοίγματα με ακρίβεια ίση ή μικρότερη του 1mm;;; Νομίζω μπορεί.

Αν δεν καταλαβαίνεις το πως να σ'το εξηγήσω κι αν διαφωνήσεις μαζί μου και μου το αποδείξεις, θα παω πάσο. Όχι όμως να γίνεσαι ειρωνικός χωρίς καν να ακούσεις τον άλλον.

Τα αποτελέσματα λοιπόν έχουν όπως τα έγραψα. Αυτά που γράφει ο κατασκευαστής ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Τελος!

Ε, σίγουρα τώρα ένας τοπογράφος, ακόμα και με ένα GLM στο χέρι, θα κάνει καλύτερη δουλειά απο οποιονδήποτε άλλο... Αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς...

 

Υ.Γ.: Άλλο το αστείο (έστω και αποτυχημένο) και άλλο η ειρωνία.

Η σημαντικότερη διαφορά τους είναι ότι για τη δεύτερη (την ειρωνία) ευθύνεται αποκλειστικά αυτός που την χρησιμοποιεί ενώ ταυτόχρονα προκαλεί αντίδραση. Αντιθέτως ένα αστείο (έστω και αποτυχημένο) δεν θα έπρεπε να προκαλεί αντίδραση, παρά μόνο αν ο αποδέκτης είναι ... άσ'το...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον thread όπως εξελίσσεται.

Ένας μηχανικός με περίπου 30 ποστς στο θρεντ που κάνει έρευνα αγοράς αποστασιομέτρων για πάνω από 1 μήνα (σκέψου να αγοράσει σπίτι...), ένας άλλος που τον ενοχλούν τα περιτυλίγματα, άλλος ένας που πιστεύει ότι με 300 ευρώ βρήκε υποκατάστατο γεωδαιτικού σταθμού, και 2 που τσακώνονται για την ικανότητητα μέτρησης αποστάσεων του μικρόκοσμου που δεν φαίνονται ούτε σε ηλεκτρονικό σχέδιο, δε μιλάμε καν για τυπωμένη κάτοψη.

Το φόρουμ ξανάρχισε να γίνεται ενδιαφέρον, δεν χάνει ποτέ τη χάρη του. Εκεί που λέω ότι κόβω τις φλέβες μου να μπω να διαβάσω, όλο κ κάτι συμβαίνει και ξαναποκτά αξία.

****.

Edited by Gousgounis
πιπέρι... ;)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.