Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Συνάδελφοι συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά μου έκλεψαν το αποστασιομετρο μου τύπου Bosch dlm 50 ανοίγοντάς μου το αμάξι στις 7-3-2013. Παρακαλώ εάν σας το πουλήσουν για μεταχειρισμένο μην το αγοράσετε είναι κλεμμένο και δηλωμένο στην αστυνομία. Έχει κωδικό serial no 208362480 που αναγράφεται πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για την επιλογή αποστασιόμετρου. Είχα ένα Bosch DLE50 (από το 2007) που δυστυχώς πλέον η οθόνη κάνει νούμερα (τα ψηφιά τα δείχνει μισά) και δεν μπορώ πλέον να το χρησιμοποιήσω. Ψάχνοντας έχω βρει απο την Bosch τα GLM50 & GLM80 στα 155 το πρώτο και 200 το δεύτερο (αλήθεια μέσα σε ένα χρόνο πήρε πάνω απο 50 € σε σχέση με την τιμή που το πήραν κάποιοι εδώ) . Το δεύτερο το βρίσκω και κοντά στα 115 € απο ebay (south korea). Έχει αγοράσει κανείς απο ebay?? Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει εγγύηση, με ότι επακόλουθο.

Η δεύτερη πρόταση είναι της Leica τα Disto D210 και το απλό το D2. Το πρώτο το βρίσκω εδώ στα 179€.

Έχει κανείς άποψη για τα Leica, γιατί για τα Bosch υπάρχουν αρκετοί που έχουν το GLM80  και έχουν γράψει στο φόρουμ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα εδώ και 9 χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτα. Είναι αξιόπιστο και ιδανικό για μεγάλες αποστάσεις αν μπορείς να δεις την κουκίδα που χτυπάει....

Link to comment
Share on other sites

Leica Disto X310 ιδανικό τόσο για μετρήσεις εσωτερικών και εξωτερικών χώρων. Έχει και κλισίμετρο οπότε βγάζει και μετρήσεις χωρίς να είναι απαραίτητη η οριζόντια καθώς την υπολογίζει μόνο του. Κόστος 220 + ΦΠΑ περίπου. Εγώ το πήρα 270.6 τελική τιμή. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όποιος το προμηθευτεί να προσέξει να πάρει την τελευταία έκδοση με βεληνεκές 120 μέτρα γιατί η προηγούμενη ήταν στα 80 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

leica Disto, δεν θα το μετανιώσεις, εγώ χρησιμοποιώ ένα D3a το μετάνιωσα που δεν πείρα το επόμενο μοντέλο με την κάμερα (για να βλέπω την κουκίδα πιο εύκολα). Όπως και να έχει τα leica εκτός από την ακρίβεια και την ανθεκτικότητα έχουν περισσότερα features από κάθε άλλο, και τα hilty είναι πολύ καλά αλλά με τα ίδια λεφτά δεν παίρνεις τόσα όσα η leica

Link to comment
Share on other sites

έχω το leika disto A8 σχεδόν αχρησιμοποίητο. με οθόνη που ζουμάρει τοίχο η μάντρα σε μεγάλη απόσταση με ήλιο , μετρά κεκλιμένα κλπ, το αγόρασα  650 ευρω το 2009, είναι πραγματικό εργαλείο για όσους όμως το χρειάζονται, εγώ δεν το χρειάζομαι και το πουλάω 

Link to comment
Share on other sites

Bosch DLE 70 professional , γύρω στα 100 ευρώ + ΦΠΑ αν θυμάμαι καλά και με έχει βολέψει απεριόριστα μετρώντας και έμμεσα το ύψος μιας κατασκευής με πυθαγόρειο.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε εσωτερικούς χώρους (βλέπεις την κουκίδα άνετα στα 30-40 μέτρα με λογικό φωτισμό) και τελευταία μου κάνει εντύπωση η διάρκεια των μπαταριών του (ήδη μετρά 2 χρόνια με το ίδιο σετ και με συχνή χρήση).

 

Το βεληνεκές δεν αποτελεί πρόβλημα διότι με ένα αποστασιόμετρο lazer δεν μπορείς να μετρήσεις αποστάσεις πάνω από 40-50 μέτρα την ημέρα σε εξωτερικό χώρο χωρίς να πάθει αγκύλωση το χέρι σου ή χωρίς να έχεις ένα γεράκι ως βοηθό στον αριστερό σου ώμο για να βλέπει την κουκίδα στη σκόπευση.

 

Μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει φωτιζόμενη οθόνη που είναι must σε υπόγεια, λεβητοστάσιο και γενικά χώρους χωρίς φωτισμό αλλά ο αναπτήρας είναι πάντα μια φθηνή λύση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.