Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Μέχρι τι απόσταση μπορεί να μετράει ύψη?

 

Μέγιστη απόσταση μέτρησης έχει 50m αλλά εξαρτάται από την ηλιοφάνεια (σε εξωτερικούς χώρους) και το πόσο σταθερό χέρι έχεις (έχει και υποδοχή για στερέωση σε τρίποδο).

 

Εάν θέλεις να μετράς μεγάλες αποστάσεις σε εξωτερικούς χώρους θα πρότεινα κάποιο από τα ακριβότερα μοντέλα. Για εσωτερικούς χώρους και εξωτερικούς (για αποστάσεις έως 40m περίπου) πιστεύω είναι ΟΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω ότι ξέρεις, έχεις καμιά γνώμη για τα προηγούμενα μοντέλα?

Πάντα σειρά pro και τιμές το α) 85€ http://www.e-shop.gr/metritis-apostaseon-bosch-pro-glm-30-0601072500-p-TLS.030588

και το β) 133€ http://www.e-shop.gr/metritis-apostaseon-bosch-pro-dle-70-0601016600-p-TLS.030589

Οι δουλειές που θέλω να κάνω είναι βασική αποτύπωση ακινήτων με μέγιστη απόσταση 15μ, ύψη ως 19μ, πχ πενταόροφη οικοδομή με pilotis.

Επίσης επειδή μου έτυχε μια φορά, έπρεπε να βρω τα ύψη μιας δίρυχτης στέγης, χαμηλότερο και ψηλότερο. Οπως την έβλεπα από έξω να κάνω μια τομή, ή αλλού που θα μπορεί να μου χρησιμευσει, είναι να χτυπήσω τα ύψη ενός ακινήτου, τα οποία δεν μπορώ να βρω εσωτερικά, να δω αν υπάρχει παράβαση σύμφωνα με Ν4178/13 και πόσο αν υπάρχει.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και τον καθένα που θα έχει την καλοσύνη να απαντήση.

Η τιμή επιθυμητό είναι να είναι η δυνατή χαμηλότερη. Επίσης βάρος δίνω στην αξιοπιστία (χρόνο ζωής), αντοχή σε δύσκολες συνθήκες (πχ πτώσεις, μικροβροχές), διάρκεια μπαταρίας.
Εχετε κάποια πρόταση και αν ναι, ποιά?

Link to comment
Share on other sites

Σε κτηριο με υψος 19μ, μονο βραδυ θα βλεπεις την κουκιδα.

 

 

Επίσης επειδή μου έτυχε μια φορά, έπρεπε να βρω τα ύψη μιας δίρυχτης στέγης, χαμηλότερο και ψηλότερο

 

 

Για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας, μονο με total γινεται η δουλεια αυτη, σωστα και με ακριβεια.

Αλλιως μπορεις θα χασεις πολλα εκατοστα....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όπως είπε και ο terry, για μετρήσεις σε εξωτερικούς χώρους για τη δουλειά που το θέλεις δεν θα έχεις και μεγάλη ακρίβεια, άσε που δύσκολα θα βλέπεις την κουκίδα σε έντονη ηλιοφάνεια. Αυτού του είδους οι δουλειές πιστεύω γίνονται καλύτερα με τοπογραφικά όργανα.

 

Το BOSCH Pro GLM 30 δεν το προτείνω καθώς μετράει max 30 μέτρα. Προτίμησε κάποιο με τουλάχιστον 50 μέτρα. Το δεύτερο είναι στα 70 μέτρα και μου φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω για την κουκίδα σε έντονη ηλιοφάνεια οτι έπαθα πλάκα το πόσο πολύ με βοήθησαν ένα ζευγάρι ειδικά κόκκινα γυαλιά που πήρα,ενώ πίστευα οτι ίσως ήταν και τσάμπα τα λεφτά (λόγω χαμηλού κόστους όμως ήθελα να τα δοκιμάσω).Τεράστια διαφορά,άρχισα να "βλέπω" και να μπορώ να μετρήσω πράγματα που πριν ήταν αδύνατο.Κόστος μόνο 10ευρώ ενώ το κέρδος σε χρόνο,παίδεμα και λιγότερες αβεβαιώτητες πολύ μεγαλύτερο.Τα συνιστώ με χίλια (άσε που βγάζει και πολυ γέλιο να τα βλέπεις όλα κόκκινα ή να βγάζεις φώτο και να βλέπεις τη φάτσα σου με κόκκινα γυαλιά).Αν και βάζελος,τα βλέπω όλα κόκκινα και γουστάρω... :P

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις απο Ridgid micro-LM 100 που αγορασα

 

Κακιστο. Μη διανοηθει κανεις να αγορασει

Τραγικες αποκλισεις σε συγκριση με αλλα αποστασιομετρα, οταν χτυπα ηλιος εκει που στοχευεις.

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσει μετρηση με ακριβεια.

Μου εδωσε αποκλιση 1% σε αποσταση 6,85μ που στοχευσα με Bosch και Ridgid διπλα διπλα.

Μολις στοχευσα στη σκια, απο το ιδιο σημειο, μου εδωσε τη σωστη αποσταση.

 

Ετυχε να μετρησω ερκερ 43εκ που με το λειζερ εβγαζε 50εκ....

 

Και τωρα που το σκεφτομαι, δυστυχως και ολα τα ανοιγματα μου, μου τα εδωσε λαθος τιμες.

 

Μπαταρια τραγικη. Πιο τραγικη δε γινεται. Εναμισι σπιτι μετρησεις, τελειωσε η μιση. Επεσε το ενα απο τα δυο κουτακια της ενδειξης...

 

Δευτερα επιστρεφεται, εντος εγγυησης γαρ.

 

Δεν ηξερα πως αν στοχευσω στον ηλιο δινει ο,τι να ναι μετρηση.... Ολα κι ολα...

Οι μισες μου μετρησεις ειναι εκτος, στοχευοντας σε εξωτερικο χωρο. Δηλαδη θα πρεπει να κουβαλαω μαζι μου και κορδελα για να επαληθευω τη διασταση?

Ειδικα εκει με το ερκερ με τρελανε!

Συγγνωμη τωρα ρε φιλε, μετα απο 2 χρονια ερευνα αγορας καταφερες και πηρες παλτο? Δηλωνω πιστος γκρουπι σου,εισαι ο νεος θεος μου

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ, καμια σχεση

Το Bosch GLM 80 ειχα για 2,5 χρονια

Του ηπια το αιμα κανονικα και πεθανε

Επρεπε να το αντικαταστησω αλλα αυτη τη φορα ηθελα κατι οικονομικοτερο απο το 200αρικο που ειχα δωσει

Οποτε και με τα πολλα επελεξα το Ridgid, βγηκε μαπα και το αντικατεστησα με Laserliner που ειναι μεχρι στιγμης μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

με το boshaki GLM80 συμπορεύομαι εδώ και 3 χρόνια.Πέρα από τα πολύ κακής ποιότητας πλαστικά είμαι πολυ ευχαριστημένος, η μπαταρία λιθίου έχει τεράστια αυτονομία, φωτιζόμενη οθόνη, κλισίμετρο.

Φοβάμαι όμως πως αν φάει κάποια καλή πτώση δε θα αντέξει και τα πλαστικά έχουν ξεφλουδίσει από την χρήση

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.