Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

@lou Αυτή η μετροταινία που λες με το άγκιστρο μπορεί να μπει στο χώμα; Πώς λειτουργεί ακριβώς;

 

Μαζί με ένα αποστασιόμετρο λέω να πάρω και μια τέτοια μετροταινία.

 

Σήμερα πάλι μετρούσα με τις ώρες με τις απλές κορδέλες. Έλεγα ένα laser να είχα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

@lou Αυτή η μετροταινία που λες με το άγκιστρο μπορεί να μπει στο χώμα; Πώς λειτουργεί ακριβώς;

Προφανώς και δεν μπαίνει στο χώμα... για εξωτερικές διαστάσεις κτιρίου όμως είναι μια χαρά....

Γαντζώνεις το άκρο με το άγκιστρο στην γωνία και τράβας με προσοχή την κορδελιά... η συγκεκριμένη

που ανέφερα είχε δύο ''δοντάκια'' εσωτερικά στο άγκιστρο τα οποία ''έπιαναν'' πάνω στο σοβά και έτσι

δεν γλίστραγε...

.

Αυτό ακριβώς!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω το bosch glm 80 professional κανα δυο χρονια τωρα.. σκυλι και η μπαταρια του πολυ καλη θα ελεγα... προχθες πηγα να κανω μια μετρηση και με το που το ανοιγω αρχιζει να κανει μπιπ-μπιπ χωρις να μπορω να πατησω κανενα κουμπι ουτε να μετρησω ουτε να το κλεισω.. σταματαει ειτε μετα απο πολυ ωρα ειτε αν του συνδεσω τον φορτιστη. Σε αλλες δοκιμες που του εχω κανει απο τοτε σπιτι εχω καταφερει ειτε να κανει μια μετρηση και μετα παλι τα ιδια ειτε πολλες επαναλαμβανομενες αυτοματες μετρησεις οποτε απο αυτο βλεπω οτι λειτουργει αλλα δεν με εξυπηρετει. Εχετε να μου προτεινετε κατι προς επιδιορθωση? Εχει καποιος αλλος αντιμετωπισει καποιο παρομοιο προβλημα? Σας ευχαριστω πολυ!

 

 

Στο δικό μου laser Disto D3 άρχισε κάποιο διάστημα να παίρνει "πρωτοβουλίες" και άλλοτε να σβήνει μετά από κάθε μέτρηση. Λίγο πριν το στείλω για service αποφάσισα να διαβάσω αναλυτικά το manual του και παρατήρησα πως πρέπει να δέχεται αποκλειστικά αλκαλικές μπαταρίες. Οι μη αλκ.μπαταρίες του δημιουργούν πρόβλημα. Τις άλλαξα και διορθωθηκε το πρόβλημα. Μπορεί η λύση του προβλήματος να είναι απλή αλλά δεν πάει ο νους σου. Ρίξε μια ματιά στο manual μήπως βρεις εκεί την απάντηση στο πρόβλημα.

 

@CYBERSYMEON σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Όντως έφταιγε η μπαταρία του. Είχαν οξειδωθεί οι πόλοι (πιθανότατα λόγω της υγρασίας του χώρου που το αποθήκευα και ότι είχα να το χρησιμοποιήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα). Γι' αυτό και όλες οι πρωτοβουλίες. Το άνοιξα και έτριψα με ένα λεπτό γυαλόχαρτο τους πόλους και τώρα δουλεύει μια χαρά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και καλό είναι το εργαλειάκι σου να το αποθηκεύεις σε χώρο με ελάχιστη υγρασία (μη σου πω να έχεις και ειδικά φακελάκια που απορροφούν υγρασία όπως κάναμε με φωτογραφικές μηχανές)….

 

Δεν χαλάνε μόνο οι μπαταρίες αλλα και οι φακοί κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

Με αφορμή το ΕΣΠΑ κοιτάζω κι εγώ αποστασιόμετρα laser..

Στα χαρακτηριστικά του ΒOSCH PRO GLM 100(αλμυρή τιμή βέβαια ~260€) είδα αυτό:

"Δημιουργία ψηφιακών κατόψεων, εισαγωγή υφισταμένων κατόψεων, επεξεργασία και εξαγωγή του αποτελέσματος της εργασίας με την εφαρμογή ..."

Ακούγεται πολύ ωραίο :smile: , αλλά είναι κάτι που αξίζει/ το κάνουν κι άλλα μοντέλα κλπ.?(δεν έχω καθόλου εμπειρία από αποστασιόμετρα laser)

Ευχαριστώ.

Edited by Gousgounis
Άρση παρατήρησης
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος, επειδή βλέπω κυρίως γίνεται κουβέντα για bosch ή leica, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία απο το PD-I της Ηilti (φαίνεται αντίστοιχο του Leica Disto X310 που έχουν αναφέρει κάποιοι φίλοι, αλλά λίγο ακριβότερο).

Edited by kikonas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός αποστασιόμετρου.

Είδα κάποιες προτάσεις στα προηγούμενα παραπάνω, ωστόσο επειδή το ταμείο

είναι μείον και δε παίζει εσπα κλπ,μου φαίνονται λιγο ακριβά.

Η χρήση θα είναι κυρίως μέτρηση για τακτοποιήσεις ενεργειακά κλπ....

δλδ max 30-40m

To budget ειναι max 150ευρώ (όσο παρακάτω τόσο το καλύτερο!!!).

Προφανώς και δε έχω απαίτηση να πάρω το super μηχάνημα αλλα αν εχετε κατα νου κανένα 

value for money το οποίο να κάνει την δουλειά...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντα μα πάντα έχω και την 50αρα κορδέλα μαζί μου και μετά με ειδικό πρόγραμμα στο Autocad έχω ειδική εφαρμογή που περνώ μετρήσεις και τσεκάρει σφάλματα μετρήσεων ειδικά όταν έχω και διαγώνιες.

Οπότε μου βγάζει σε μεγάλο βαθμό έτοιμο το σωστό περίγραμμα χώρων με σχεδιασμό μικροσφαλμάτων που πιθανά υπάρχουν. (συνήθως σε χιλιοστά τα σφάλματα οπότε μηδενικά για κτίριο)

didonis 

καλησπέρα

τι πρόγραμμα είναι αυτό?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειας σας, παγωσε λιγο η κουβεντα με τα αποστασιομετρα, εχουμε μεινει οτι τα leica x-310 καιbosch glm 80 ειναι 2 καλες επιλογες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.