Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

1000 merci για την άμεση απάντηση :)

 

και εγώ τώρα τα ψάχνω, παίρνω προσφορές

φτιάχνω 1 κατάλογο

 

νομίζω πως είναι πολύ καλή τιμή

η πιο καλή που έχω μέχρι τώρα είναι για leica DISTO Α 2

169+ΦΠΑ με 15% έκπτωση για μετρητοίς = 143,65 +ΦΠΑ

και δεν είναι ετοιμοπαράδοτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγόρασα πριν λίγες μέρες ένα leica disto A5 (κόστος 350+ΦΠΑ). Το πρόβλημά του σε εξωτερικούς χώρους με πολύ ήλιο είναι ότι δεν βλέπεις την κουκκίδα του laser σε απόσταση άνω των 30 μέτρων. Η λύση είναι απλή και φθηνή. Πας σε κάποιον που φτιάχνει πινακίδες και αυτοκόλλητα γράμματα και ζητάς ένα κομμάτι αλουμίνιο περίπου 30Χ30 cm ντυμένο με αντανακλαστικό αυτοκόλλητο . Εγώ έφτιαξα 2 τέτοια και τα βίδωσα σε δύο γαλβανιζέ πασαλάκια από ιστό κεραίας ύψους 1,50 m (συνολικό κόστος 40 ευρώ).Αγόρασα και ένα φωτογραφικό τρίποδο (κόστος 50 ευρώ) και μετράω άνετα 180-200 μέτρα.

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό και έχω έναν γρήγορο-αξιόπιστο αντικαταστάτη της κορδέλλας με 500 ευρώ

Προσοχή για τέτοιες αποστάσεις πρέπει το αποστασιόμετρο να έχει προσοφθάλμιο με μεγέθυνση για να βλέπεις το στόχο όπως τα Α5,Α6

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα βοηθήσει , αφού κάνει αντανάκλαση και το σήμα επιστρέφει ισχυρότερο. Απλώς το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορέσεις να σημαδέψεις το στόχο σου από μεγάλη απόσταση,λόγω της έλλειψης του προσοφθαμίου που έχουν τα Α5,Α6.Κάνε ένα πείραμα πριν φτιάξεις τέτοιους στόχους. Βγες στο δρόμο και στόχευσε ένα οδόσημα (στοπ,απαγορευτικό κτλ.) θα δεις τη κόκκινη κουκίδα του laser να λάμπει. Αν σε ικανοποιεί η απόσταση απο την οποία στοχεύεις Ο.Κ. Προσοχή στις μικρές αποστάσεις κάτω των 10-15 μέτρων, το σήμα είναι τόσο ισχυρό που δεν αναγνωρίζεται απο το disto και βγάζει error,οπότε στοχεύεις στη πίσω πλευρά του στόχου ,που είναι ένα απλό κομμάτι μέταλλο. Όταν κάνεις τη δοκιμή γράψε μας τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκα καινούργιο παιχνίδι !!!!!

 

Μόλις το δοκιμάσω θα αναφέρω τα αποτελέσματα του πειράματος.

Μόνο που θα πρέπει να πάω κάπου ερημικά μη με μαζέψει το 100.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

leica Disto d3. το πήρα χθες.

 

Το εργαλέιο είναι τρελό!!!

 

Η πιο καλή λειτουργία του που μου φάνηκε πολύ χρήσιμη είναι ότι μπορείς να σαρώνεις την περιοχή του στόχου π.χ. μια γωνία και τον τοίχο της από μια απόσταση και σου βζάζει τιμές max kai min άρα η γωνία είναι στη max απόσταση και ο τοίχος στην min οριζόντια απόσταση (η κάθετη απόσταση)!!!

Link to comment
Share on other sites

iogeo , ξερεις μηπως ποσο ειναι το ευρος της σαρωσης οταν σου δεινει τα max , min ?

 

Και απο λογισμικο τι προσφερει ? Εννοω αν πραγματοποιει πιο συνθετες μετρησεις εκτος απο σκετη αποσταση.

 

Ρωταω γιατι ειχα ψιλοκαταληξει στο Bosch και κοιταω να δω αν αξιζει η διαφορα στην τιμη για να παω στο D3.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι συναδελφοι:

 

Θελω να μετρησω μια αποσταση,για την οποια δεν υπαρχει εμποδιο στην αλλη του ακρη ωστε να λειτουργησει το laser.Σ αυτες τις περιπτωσεις παρεχουν καποιο στηριγμα η καποια αλλη πατεντα οι κατασκευαστες?

Link to comment
Share on other sites

στη θεσσαλονίκη που ρώτησα δύο καταστήματα είχαν ίδια τιμή 295€ και 300€ χωρίς ΦΠΑ

 

δεν υπάρχει εύρος στη σάρωση. το κουνάς εσύ όσο θέλεις πάνω στο στόχο σιγά σιγά ενώ αυτό πέρνει συνεχώς τιμές ανανεώνοντας τα αναγραφόμενα max και min

 

δεν διαθέτει λογισμικό

 

ψάξε στο internet θα βρεις τις πλήρεις λειτουργίες του

 

 

γιάννη μπορείς να πας μέσω τριγωνισμού...δηλ σε μια άλλη εμφανή γωνία και μετά στην άκρη που θέλεις

 

ή αλλιώς χρειάζεται και άλλο άτομο

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.