Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

 

κορδελα (αχ αυτες οι eslon σταματησαν να παραγονται και δεν μπορω να βρω πουθενα 50m),

 

 

Εχω δυο 50μ..!!!

Δυστυχως εχω καταστρεψει αλλη μια...!!!!

Την τελευταια την αγορασα πριν κανενα 6μηνο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μηνες εψαξα τη μιση θεσσαλονικη,δεν μπορεσα να βρω 50αρα eslon,μονο σε ενα μαγαζι στην Φραγκων την βρηκα,αλλα επειδη ειχε 2 τελευταια κομματια,μου την αφηνε χαριστικα 70 Ε,(φυσικα δεν την πηρα σε αυτη τη τιμη,ελεος )οταν υπο φυσιολογικυνθηκες μη ελλειψεως μπορουσες να την βρεις ανετα 40-50.Τοσο την ειχα παρει πριν 2 χρονια ,αθανατη μεζουρα αλλα δυστυχως μου την κλεψανε.

Αρκεστηκα σε eslon 30 μ και αυτην με δυσκολια την βρηκα, παλι στην Φραγκων,σε αλλο καταστημα στην τιμη των 25 Ε

 

Έχω βρει μια προσφορά του Disto D5 με τρίποδο. Χρειάζεται το τρίποδο κατά τη γνώμη σας;;

 

τι τιμη το βρηκες?

το τριποδακι για μεγαλες αποστασεις σε εξωτερικους χωρους ειναι απαραιτητο

για εσωτερικες αποτυπωσεις σχεδον αχρειαστο

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

το boshaki μια χαρα κανει την δουλεια του με τα μισα λεφτα και ακομα λιγοτερο

παρε για αρχη αυτο και μετα βλεπεις,ετσι και αλλιως 2 αποστασιομετρα ποτε δεν πανε χαμενα,ολο και καπου χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται! Αγόρασα προχθές το Bosch GLM 80 και διάβασα ότι έχει τρεις λειτουργίες έμμεσης μέτρησης αποστάσεων: Η έμμεση μέτρηση αποστάσεων χρησιμεύει στην εξακρίβωση αποστάσεων που δεν μπορούν να μετρηθούν άμεσα είτε επειδή κάποιο αντικείμενο διακόπτει τη διαδρομή της ακτίνας λέιζερ είτε επειδή δεν υπάρχει κάποια επιφάνεια στόχευσης, η οποία θα χρησίμευε σαν ανακλαστήρας. Αυτός ο τρόπος μέτρησης μπορεί να εφαρμοστεί μόνο στην κάθετη κατεύθυνση.

Μετρώντας μόνο την υποτείνουσα σε ένα υποθετικό τρίγωνο, το GLM 80 έχοντας σαν δεδομένο την γωνία φ (από το ενσωματωμένο κλισιόμετρο), δείχνει άμεσα είτε την προσκείμενη πλευρά (δηλ. την οριζόντια απόστασή από το σημείο που μετράμε έως το σημείο που στοχεύουμε) είτε την απέναντι πλευρά (δηλ. την κατακόρυφη απόσταση από το σημείο που μετράμε έως το σημείο που στοχεύουμε). Με την τρίτη λειτουργία (διπλή έμμεση μέτρηση υψών) στοχεύοντας δύο σημεία πάνω στην ίδια κατακόρυφο το GLM 80 υπολογίζει την μεταξύ τους απόσταση. Ουσιαστικά χρησιμοποιεί δύο φορές το Πυθαγόρειο θεώρημα και προσθέτει τα δύο αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα κι εγώ το glm80. Μετά από εκτενέστατη έρευνα αγοράς πιστεύω ότι έχει σίγουρα το καλύτερο value for money. Τα Leica φαίνονται πολύ καλά, αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω χρήματα για την κάμερα ή το bluetooth... Τις αυτόματες μετρήσεις που σου κάνουν, μπορείς να τις κάνεις όλες με το Bosch, κάνοντας λίγους υπολογισμούς παραπάνω.. δεν πειράζει ας δουλεύει και το μυαλό λίγο παραπάνω..

Πολύ σημαντική θεωρώ και τη λειτουργία του για μέτρηση κατακόρυφων γωνιών 360ο

Θα επιστρέψω όμως με feedback!

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ το bosch 80 και σε σχέση με το 70αρι το παλιότερο που είχα και πούλησα θα έλεγα ότι το πιο καινούργιο έχει υποδεέστερη ποιότητα κατασκευής.

Μπορεί να έχει πιο πολλές λειτουργίες αλλά το 70αρι ήταν πιο στιβαρό και με καλύτερα μαλακά πλαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η εκπτωση ποιοτητας ειναι εμφανης σε ολα τα εργαλεια της bosch

Το 70 σου δινει την αισθηση οτι και να σου πεσει κατω θα αντεξει ,το 80 ειναι ψευτικο εξωτερικα.

Αλλα ειναι σαφως και πιο ελαφρυ ,λογω των μπαταριας λιθιου σε σχεση με το 70

 

Προσωπικη γνωμη .Αν θελεις το καλυτερο αποστασιομετρο της αγορας,με την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης,τις περισσοτερες λειτουργιες και κυριως αν εχεις τα φραγκα το D8 ειναι μονοδρομος,δεν υπαρχει συγκριση με κανενα αλλο αποστασιομετρο που εχω δουλεψει

Αλλα τα 750 που ζητανε ειναι υπερβολη.Στην γερμανια το βρισκεις 550 Ε ανετα με το γερμανικο φπα μεσα στην τιμη

Link to comment
Share on other sites

Molldovanis το D8...για μετρησεις απο αποσταση με τη χρηση τριποδου, π,χ σε μια οψη μπορει να μετρησει οριζόντια ή μονο κατακόρυφα? Ειδα σε κατι βιντεο οτι το κανει , αλλα οταν διαβασα το manual και κατι ερωτοαπαντησεις καταλαβα πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.