Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

καλημέρα....

θα ήθελα να ακούσω γνώμες. να αγοράσω το glm 50 ή να δώσω 45 ευρώ παραπάνω για το glm 80? το glm 50 η αλήθεια έιναι ότι με καλύπτει σε όσα χρειάζομαι...ενώ το 80 με ΥΠΕΡκαλύπτει....

αξίζουν τα παραπάνω για το 80?

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη λειτουργιών έχει μερικά πολύ χρήσιμα πραγματάκια το 80.

Για ποιότητα τα είπαμε.

Δες το prospectus για το αν τα χρειάζεσαι, αλλιώς μια χαρά είναι το 50.

Link to comment
Share on other sites

αν και προς το παρόν πολλές λειτουργίες του δεν μου χρειάζονται, ο υπερκαταναλωτισμός με νίκησε και τελικά έγινα κάτοχος ενός glm 80.....(2 ευρώ η boschμονάδα μου κόστισε 8-) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ράγα R60 σε τι χρησιμεύει? Αφού έχει ενσωματωμένο αισθητήρα κλίσης, η ίδια δουλειά δεν γίνεται και χωρίς τη ράγα? Προτείνεται η αγορά του με ή χωρίς τη ράγα.? Η διαφορρά στην τιμή είναι διόλου ευκαταφρόνητη, από 40 έως 50 ευρώ.

Επειδή κι εγώ ψάχνω αυτές τις μέρες για αποστασιόμετρο, κι επειδή έβαλα και την προδιαγραφή να διαθέτουν μέτρηση κλίσης, τα φθηνότερα σε κάθε μάρκα που βρήκα είναι :

  • Bosch GLM 80 (φθηνότερη τιμή 157 € μόνο του και 177 € με την ράγα R60)
  • Stanley TLM 130i (φθηνότερη τιμή 253 €)
  • Leica Disto D3a (φθηνότερη τιμή 296 €)

Αν έχει κανείς να προτείνει κι άλλα μοντέλα, με μετρητή κλίσης, ας προσθέσει στη λίστα.

Θα μ' ενδιέφερε ακόμη αν κανείς ξέρει (γιατί απ' την προηγούμενη συζήτηση δεν το κατάλαβα) ποια μοντέλα, απ' όσα αναφέρθηκαν, έχουν τη δυνατότητα μέτρησης οριζόντιας γωνίας (π.χ. δυο τοίχοι που δεν είναι κάθετοι μεταξύ τους).

 

177 ευρώ? μήπως λες λίγα? Έψαξα αρκετά και λίγο πολυ κυμαίνεται στα 213 ευρώ (glm 80+R60) και μέχρι 190 € το λιγότερο

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

ειμαι υδραυλικος και χρειαζομαι την βοηθεια σας!

η αδερφη μου ειναι αρχιτεκτονας και χρειαζεται αυτον τον διαολο!!θελω να της το κανω δωρο και ξερω οτι θελει να εχει μεσα αφερεση και προσθεση αποστασεων αλφαδι και φακο!!αυτο της bosch τα εχει μεσα αυτα αν οχι θα μου προτεινετε ενα(οχι το πιο ακριβο)

σας ευχαριστω εκ τον προτερων

 

Θα σε παρακαλέσω να γράψεις την αληθηνή σου ειδικότητα στο προφίλ σου. Επίσης διάβασε τους Kανόνες Συμμετοχής.Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

φιλε πολιτικε μηχανικε/υδραυλικε το bosch ειναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου αλλα δεν εχει προσθαφαίρεση ή φακό (τον οποιο δεν καταλαβαινω γιατι το χρειαζεται...) Το dle 50 ειναι κοντα στο 100ρικο +φπα

Link to comment
Share on other sites

Αφού έψαξα κι εγώ αρκετά, πριν λίγες μέρες αγόρασα το GLM 80 της Bosch.

Ο βασικότερος λόγος είναι η μπαταρία του (Li-Ion 1250mAh) που του δίνει τη δυνατότητα 25.000 μετρήσεων με μία μόνο φόρτηση.

Μέχρι τώρα το 'χω χρησιμοποιήσει σε τρείς αποτυπώσεις κ' η μπαταρία του δεν έχει πέσει ακόμη στη τρίτη παύλα (η ένδειξη έχει τέσσερις παύλες στο max).

Τις δυνατότητές του φαντάζομαι τις γνωρίζετε όλοι. Να προσθέσω μόνο ότι κάνει κ' προσθαφαίρεση (αν κ' δε νομίζω να μου χρειαστεί κάπου).

Ήμουν πολύ σχολαστικός στον έλεγχο ακρίβειας των μετρήσεων του και είμαι πολύ ικανοποιημένος, τόσο στις αποστάσεις όσο κ' στις γωνίες.

Επίσης, πάνω στο κουτί πιστοποιείται ότι έχει προστασία απο νερό κ' σκόνη (IP 54), κάτι που παραδόξως δεν αναφέρεται στα site που έψαχνα... Δεν με σταμάτησε όμως απ' το να το πάρω αφού έθεσα τις απαιτήσεις μου με την εξής σειρά προτεραιότητας:

1. κλισίμετρο - ακρίβεια

2. μπαταρία

3. μέτρηση> 50m

4. κλπ κλπ

 

Τι παραπάνω θα ήθελα;

1. υπολογισμός εμβαδών διαφόρων σχημάτων (τραπέζιο κλπ),

2. μέτρηση οριζόντιων γωνιών (?)

3. να ψήνει καφέ.

 

Όμως δεν είμαι πλεονέκτης, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την αγορά που έκανα (177€).

Link to comment
Share on other sites

Αφού έψαξα κι εγώ αρκετά, πριν λίγες μέρες αγόρασα το GLM 80 της Bosch.

Ο βασικότερος λόγος είναι η μπαταρία του (Li-Ion 1250mAh) που του δίνει τη δυνατότητα 25.000 μετρήσεων με μία μόνο φόρτηση.

Μέχρι τώρα το 'χω χρησιμοποιήσει σε τρείς αποτυπώσεις κ' η μπαταρία του δεν έχει πέσει ακόμη στη τρίτη παύλα (η ένδειξη έχει τέσσερις παύλες στο max).

Τις δυνατότητές του φαντάζομαι τις γνωρίζετε όλοι. Να προσθέσω μόνο ότι κάνει κ' προσθαφαίρεση (αν κ' δε νομίζω να μου χρειαστεί κάπου).

Ήμουν πολύ σχολαστικός στον έλεγχο ακρίβειας των μετρήσεων του και είμαι πολύ ικανοποιημένος, τόσο στις αποστάσεις όσο κ' στις γωνίες.

Επίσης, πάνω στο κουτί πιστοποιείται ότι έχει προστασία απο νερό κ' σκόνη (IP 54), κάτι που παραδόξως δεν αναφέρεται στα site που έψαχνα... Δεν με σταμάτησε όμως απ' το να το πάρω αφού έθεσα τις απαιτήσεις μου με την εξής σειρά προτεραιότητας:

1. κλισίμετρο - ακρίβεια

2. μπαταρία

3. μέτρηση> 50m

4. κλπ κλπ

 

Τι παραπάνω θα ήθελα;

1. υπολογισμός εμβαδών διαφόρων σχημάτων (τραπέζιο κλπ),

2. μέτρηση οριζόντιων γωνιών (?)

3. να ψήνει καφέ.

 

Όμως δεν είμαι πλεονέκτης, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την αγορά που έκανα (177€).

 

SOS ΔΙΟΡΘΩΣΗ

 

Μου κόστισε 150€ + έξοδα αποστολής

 

(διάβαζα πιό πάνω ότι καποιος φίλος το πήρε 177€ και...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.