Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

άποψη καμία.....

εμφανισιακά μοιάζουν με leica disto.....

τώρα για τη τιμή που τα έχουν...... δεν έχεις και πολλά να χάσεις!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω εδω κ 6 μηνες  disto d3aBT ,απλά κορυφή εσωτερικές κ εξωτερικές αποστ΄σεις κ η κουκίδα ευδιάκιτη στο φως της ημέρας χωρις γυαλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η γνώμη μου είναι ότι ισχύει ότι και στην μουσική. Η pionner φτιάχνει πολύ καλά players. Όχι όμως και ηχεία. Η Bocsh φτιάχνει πολύ καλά εργαλεία. Όχι όμως και αποστασιόμετρα... Άκου και κανέναν παλιό. Πάρε τον Σουηδό. Θα με θυμηθείς. . . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το distro d2 εχει πισω ακιδα για να μπαινει σε εσωτερικη γωνια, πχ για μετρηση διαγωνιου;

Το d3, που έχω εγω, έχει.

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω το glm 80 της Bosch και έπεσε στην πορεία ....στα χέρια μου και ένα της Leica (νομίζω d2) θα επιβεβαιώσω οτι το δεύτερο φαινεται αρκετά πιο ... Σκληρό. Και το Bosch βέβαια τα έβγαλε τα λεφτα του, αλλα που και που κλείνει χωρις λόγο επαναλαμβανόμενα (ενώ εχει μπαταρία) και ράγισε η οθόνη (απο χτύπημα φυσικα). Επισης η δουλεια για αυθαίρετα και ανακαινίσεις κλπ γινεται και με πιο απλα laserakia(εταιρειών οπως οι παραπάνω ομως, "επαγγελματικών") αν ξαναεπαιρνα τωρα θα έδινα λιγότερα.

Και τα περί ακρίβειας ειναι λιγο σχετικά, αν δεν εκπαιδευτεί το χερι απο την αρχή να μετράει οριζόντια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτο με το σβησιμο ενω εχει μπαταρια, αποτι φαινεται το εχουν ολα τα bosch.Εχω το glm 50 το οποιο παρουσιαζει αυτο το προβλημα και ελελγα μηπως αγοραζοντας το glm 80 το οποιο εχει λιθιου μπαταρια το ελυνα το προβλημα αυτο. 

Απο εκει και περα, σκεφτομαι για το 80αρι, γιατι:εχει φωτιζομενη οθονη-φορτιζει με usb-αποθηκευει μετρησεις-και κυριως εχει κλισιμετρο.

Αυτο πολλοι το υποβαθμιζουν αλλα στα δικα μου ματια - αν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει- ειναι πολυ χρησιμο διοτι:

αυξανει την ακριβεια αφου σου βγαζει την οριζοντια αποσταση - μετρας οριζοντια αποσταση με εμποδια και επισης μετρας υψη μεσω της διπλης μετρησης χωρις να χρειαζεται να κατεβεις στο σημειο 0 (χρησιμο σε μετρημα υψων παραθυρων αλλα και υψων κτιριων απο αποσταση).

Αν ηταν στα ιδια χρηματα θα επερνα το leica x310 καθως φαινεται να υπερτερει σε υλικα και στην αυτοματη προσαρμογη σημειου εναρξης μετρησης,

αλλα τα 60Ε διαφορα για αυτα μου φαινονται πολλα.

Παρεπιπτοντως στo παλιοτερο bosch που ειχα τα υλικα ηταν αψογα.

Link to comment
Share on other sites

η κλίση είναι όντως μεγάλο πλεονέκτημα.

 

Μία διευκρίνιση μόνο.. αποθηκεύει 20 μετρήσεις το glm80 δεν τις λες και πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Το Bosch πάντως μια χαρά είναι, το έχω εγώ!

Για εσωτερικές αποτυπώσεις όμως γιατί έξω......μόνο βράδυ (αυτό ισχύει για όλα νομίζω).

Υστερεί λίγο στο ότι δεν έχει φωτιζόμενη οθόνη, πράγμα που θα δεις ότι είναι πολύ χρήσιμο όταν κάνεις αποτυπώσεις σε κτήρια και υπόγεια χωρίς ρεύμα!

 και γω ενα απλο εχω της Bosch για εσωτερικους χωρους, απο praktier το χα τσιμπησει, νομιζω 35 ειχα δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο έχω δει τώρα τελευταία τα boschάκια έχουν σκαρτέψει τα πλαστικά τους!!! είχα και έχω ακόμα το παλιό 80 με πολύ καλύτερα πλαστικά και αντοχή!!

Χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το Χ310 Leica το οποίο είναι σαφώς ανώτερο από το 80 μιας και έχει περισσότερες λειτουργίες, κλισίμετρο και πολύ καλά πλαστικά αντοχής!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.