Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Γνωρίζει κανείς σας εάν υπάρχει «αποστασιόμετρο» laser που να μετράει και σε ανοιχτούς χώρους, δλδ φωτεινούς; 

Link to comment
Share on other sites

το λέιζερ μετράει και στους «φωτεινούς» χώρους… εσύ δεν θα βλέπεις την κουκίδα για να σημαδέψεις.

Λύσεις με ειδικά γυαλιά και κάποια λέιζερ με οθόνη δική τους που βλέπεις την στόχευση κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

@Didonis Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

 

 Οι αποστάσεις που μετράω είναι εξωτερική περίμετρος κτιρίων για τον 4178/13 και τα 50-60 μέτρα μου είναι υπερ! αρκετά. Απλά συνάδελφοι από κοντά μου έχουν πει ότι για εξωτερικούς χώρους τα Laser δεν έχουν ακρίβεια λόγω του φωτισμού ότι το Laser εξασθενεί.

 

Οι μετροταινίες που χρησιμοποιώ είναι κουραστικές ειδικά όταν έχεις εμπόδια και δανειζόμενος το laser ενός φίλου είδα μεγάλη διαφορά.

 

Με μια μικρή αναζήτηση στο ίντερνετ και στο φόρουμ είδα διάφορα Laser από λογικές έως τραγικές τιμές. Αυτά με τις τραγικές τιμές λένε ότι κάνουν και για εξωτερικούς χώρους λόγω του ότι έχουν ζουμ x4. Αλλά η τιμή του είναι το λιγότερο στο 500άρικο και δεν δίνω τόσα λεφτά για την χρήση που το θέλω. Ίσως κάποιος τοπογράφος να του κάνει.

 

Είδα αυτό: http://www.kdtools.gr/Leica-Disto-X310.html  να προτείνεται και στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά είδα μόνος μου και αυτό: http://www.plus4u.gr/metrhths-apostasewn-leica-disto-x310-laser-80m/120085867-120085867/p   

ως πιο οικονομική λύση,

 

Τί λέτε;

 

Απ ότι διάβασα στο φόρουμ είδα ότι τα Leica είναι καλά εργαλεία γι'αυτό είδα και τα συγκεκριμένα τεμάχια.

Το Bosch που είχε ο συνάδελφος ήταν παλιό βέβαια, αλλά δεν μου γέμισε το μάτι!

Link to comment
Share on other sites

Eξωτερικες διαστασεις μονο με μετροταινια ή κορδελα ή total.

Δεν εχει νοημα το laser, ειδικα αν δεν υπαρχουν "σπασιματα" για να χτυπησει το laser.

Link to comment
Share on other sites

Τα Λέικα είναι στα τοπ 1 εδώ που τα λέμε.

Προσωπικά αμέσως μετά βάζω τα Bosch. Συγκεκριμένα ένα GLM 80 professional που κάνω συχνά χρήση είναι μια χαρά. Φυσικά πάντα το πρόβλημα να δεις την κουκίδα σε απόσταση 50 μέτρα με μεγάλη ηλιοφάνεια υπαρχει. Από μέτρηση όμως δεν πάσχει.

Όπως σου είπα, νομίζω από τα πιο καλά εργαλεία για εμάς είναι κάποια μοντέλα (πχ Λέικα) που βλέπεις στην οθόνη του την κουκίδα, σε συνδυασμό με τρίποδα κάνεις πολλά… αλλα ανεβάζει και το κόστος.

Έχει υπάρξει μεγάλη κουβέντα για όλα αυτά εδώ… ρίξε μια ματιά κι εσύ.

 

Προσωπικά πάντα μα πάντα έχω και την 50αρα κορδέλα μαζί μου και μετά με ειδικό πρόγραμμα στο Autocad έχω ειδική εφαρμογή που περνώ μετρήσεις και τσεκάρει σφάλματα μετρήσεων ειδικά όταν έχω και διαγώνιες. Οπότε μου βγάζει σε μεγάλο βαθμό έτοιμο το σωστό περίγραμμα χώρων με σχεδιασμό μικροσφαλμάτων που πιθανά υπάρχουν. (συνήθως σε χιλιοστά τα σφάλματα οπότε μηδενικά για κτίριο)

Link to comment
Share on other sites

Terry καλημέρα, γνώμη μου είναι ότι το leizer βολεύει αν είσαι μόνος ... την άλλη άκρη της ταινίας ποιός θα την κρατάει ?? :grin:

Επίσης σε περιπτώσεις που δεν είχα "σπάσιμο" να χτυπήσει το leizer βάζω κάπως στην θέση αυτή κάποιο εμπόδιο ... π.χ τσιγάρα :grin:

 

Εχω προσωπικά το GLM 150 Professional κοντά στα 8 χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος ιδιαίτερα σε δύσκολες περιπτώσεις όπως διαστάσεις ανοιγμάτων σε κυριολεκτικά απρόσιτο ύψος με τις έμμεσες μετρήσεις που κάνει (συνημμένο). Θεωρώ ότι αυτό το κάνουν τα περισσότερα.

GLM 150 Professional.pdf

Link to comment
Share on other sites

και εγώ bosch έχω με φόρτιση

το παλιο bosch κάποια στιγμή άλλαζα κάθε βδομάδα μπαταρίες

 

μην ξεχνάμε για να μην υπάρχει άγχος ακόμα και στις δηλώσεις και γενικά σε όλες τις εργασίες το 2%  ως διαφορά εξακολουθεί να ισχύει

που στις περισσότερες περιπτώσεις με νεες μετρήσεις δεν θεωρώ ότι είναι άνω των  1-2εκ

3 εκ διαφορά από μέτρηση σε μέτρηση έχω μόνο σε  ακίνητα  με  λαξευμένη πέτρα  που είναι ανάλογα που χτυπας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχω έναν αρχαίο Θεοδόλιχο «κληρονομιά». Θα κάνατε εξωτερική μέτρηση με απλό Θεοδόλιχο και σταδία; Ακρίβεια σαν την μετροταινία δεν έχει βέβαια, άσε που έχει το στήσιμο ξεστήσιμο... επιτέλους ας μπούμε στον κόσμο της τεχνολογίας...!!! Το Leica X310 βάση των λεγομένων παλιότερα στο συγκεκριμένο θέμα με «ψήνει». 

 

Πάντως με το laser του φίλου για να μετρήσω σε σημεία χωρίς επιφάνεια στο σημείο σκόπευσης, έβαζα το ντοσιέ μου ή οτιδήποτε άλλο στην θέση μέτρησης. Πολλές φορές με βοηθούσε και κάποιος άλλος σαν να μετρούσα με κορδέλα...εν ολίγης, μπήκα στην τεχνολογία για να μετράω με τον παλιό τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

... επιτέλους ας μπούμε στον κόσμο της τεχνολογίας...!!!

 

με Leica Disto S910 μπαίνεις για τα καλά... αλλά τσούζει η τιμή ακόμα γμτ.....

 

(δεν ξέρω τι θα έκανα με τον θεοδόλιχο σου... αλλά αμα αποφασίσεις να τον δώσεις με καλή τιμή σφύρα  :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

 ... την άλλη άκρη της ταινίας ποιός θα την κρατάει ?? :grin:

Άσχετο με το topic αλλά χρησιμοποιούσα αυτή την συγκεκριμένη μετροταινία

Μαζί με τον δακτύλιο στο 0,00m είχε και ένα πάρα πολύ ανθεκτικό και ακριβές

(εντελώς κάθετο στον δακτύλιο) αναδιπλούμενο άγκιστρο.

Κυριολεκτικά μου είχε λύσει τα χέρια στις εξωτερικές διαστάσεις κτιρίων... και σε

συνδυασμό με το αποστασιόμετρο δεν χρειάστηκα ποτέ δεύτερο άτομο για βοήθεια...

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.