Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Κάτοχος Leica X-310 εδώ και 2 χρόνια. Πολύ ευχαριστημένος, άξιζε τα λεφτά του, το κλισήμετρο και μερικά άλλα καλούδια με βοήθησαν πολύ. Επίσης και ένα ζευγάρι κόκκινα γυαλιά (10 ευρώ αν θυμάμαι καλά ή ίσως και φτηνότερα) βοήθησαν παρόλο που είχα τις αμφιβολίες μου, καθώς ακόμα και με αρκετή ηλιοφάνεια ή και σε μεγάλη απόσταση έκαναν εφικτό να δεις την κουκίδα.  

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει αυτό, καθώς σε εξωτερικό χώρο, θέλω να χτυπάω κορφιάδες στέγης διόροφου, οπότε ουσιαστικά λες οτι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό;;;;

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Tα γυαλιά σε εντονη ηλιοφανεια βοηθουν αρκετα αλλα μην περιμενετε θαυματα! Δλδ αν χτυπησεις π.χ. 50μ σε απολυτα ανοιχτο χωρο σε ηλιοφανεια δεν θα δεις τιποτα...

Παρα ταυτα με το μπλε bosch των 50m μπορεις να κανεις δουλεια σε τετοιες συνθηκες μεχρι 10-15m με τα γυαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που ειναι χρησιμα σε εξωτερικό χωρο  (εχουμε αρκετή ηλιοφάνεια στην ελλάδα) ειναι αυτά της leica που εχουν και κάμερα .Εγω εχω το d8 (παλιό μοντέλο), αλλά νομίζω και το d5 ειχε κάμερα.

Με την κάμερα και με τρίποδα μπορείς να πάρεις αξιόπιστες μετρήσεις σε μεγάλη απόσταση.Σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα είναι τεράστια η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Μεταξύ Stanley TLM-165 και dewalt 03050 έχει καποιος κάποια

άποψη? Μετα απο σύντομη έρευνα αγοράς είμαι μεταξύ των 2

Δε βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά παρα μόνο στην τιμή 

όπου το δευτερο είναι κανα 30ρι ευρώ ακριβότερο.

Το θέλω όπως έχω αναφέρει και παραπάνω

για απλή χρήση (εσωτερικοί χώροι, αυθαίρετα, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα Λέικα είναι στα τοπ 1 εδώ που τα λέμε.

Προσωπικά αμέσως μετά βάζω τα Bosch. Συγκεκριμένα ένα GLM 80 professional που κάνω συχνά χρήση είναι μια χαρά. Φυσικά πάντα το πρόβλημα να δεις την κουκίδα σε απόσταση 50 μέτρα με μεγάλη ηλιοφάνεια υπαρχει. Από μέτρηση όμως δεν πάσχει.

Όπως σου είπα, νομίζω από τα πιο καλά εργαλεία για εμάς είναι κάποια μοντέλα (πχ Λέικα) που βλέπεις στην οθόνη του την κουκίδα, σε συνδυασμό με τρίποδα κάνεις πολλά… αλλα ανεβάζει και το κόστος.

Έχει υπάρξει μεγάλη κουβέντα για όλα αυτά εδώ… ρίξε μια ματιά κι εσύ.

 

Προσωπικά πάντα μα πάντα έχω και την 50αρα κορδέλα μαζί μου και μετά με ειδικό πρόγραμμα στο Autocad έχω ειδική εφαρμογή που περνώ μετρήσεις και τσεκάρει σφάλματα μετρήσεων ειδικά όταν έχω και διαγώνιες. Οπότε μου βγάζει σε μεγάλο βαθμό έτοιμο το σωστό περίγραμμα χώρων με σχεδιασμό μικροσφαλμάτων που πιθανά υπάρχουν. (συνήθως σε χιλιοστά τα σφάλματα οπότε μηδενικά για κτίριο)

didonis  παρακαλω για περισσοτερα   " φωτα"

οπως και απο τους λοιπους εμπειρους  και σκληραγωγημενους στις αποτυπωσεις και μετρησεις  συναδελφους 

 οποιαδηποτε συμβουλη τρικ η αλλο  απο την  σκληρη καθημερινοτητα :smile:  :smile: επισης καλοδεχουμενη 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω το Leica Disto D2 , ωστοσο για εξωτερικους δεν με βολευει πλεον. Υπαρχει κατι καλυτερο παλι σε Leica;

Βεβαια παντα εχω και τη κορδελα μαζι μου

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι στο πρόβλημα της ηλιοφάνειας, υπάρχουν κάποια μοντέλα της Leica με κάμερα που βλέπεις που στοχεύεις https://i-tools.gr/distance-meters.html?p=1 . Επίσης κάποιοι συνάδελφοι έχουν προμηθευτεί κάποια ειδικά γυαλιά που μπορείς να βλέπεις την κουκίδα χωρίς κάμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Leica Disto D2 , ωστοσο για εξωτερικους δεν με βολευει πλεον. Υπαρχει κατι καλυτερο παλι σε Leica;

Βεβαια παντα εχω και τη κορδελα μαζι μου

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι αποστάσεις "βαράς" εξωτερικά και δε σε βολεύει? Αν έχει να κάνει με την ηλιοφάνεια πάντως, εμένα τα ειδικά γυαλιά με βοήθησαν πολύ σε αρκετές περιπτώσεις, και αν θυμάμαι καλά δεν ήταν και πολύ ακριβά, νομίζω κάτι μεταξύ 10-20 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.