Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Τελικά ψάχνοντας όντως πηγαίνουνε στην Πόλη!!

Βρήκα σχετικό pdf από Leica που αναφέρει τα σφάλματα που υπάρχουν στις έμμεσες μετρήσεις των απροσπέλαστων υψών με Πυθαγόρα ΄'η με κλισιόμετρο.

Ενδεικτά αναφέρει οτι αν μπορείς να το μετρήσεις απευθείας το ύψος - do it!

Παραθέτω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται:

Information about accuracy doing indirect height measurements

https://lasers.leica-geosystems.com/sites/default/files/leica_media/product_documents/DISTO/prod_docs_general/accuracy_indirect_measu.pdf

 

Από όσο είδα ένας κανόνας με το κλισιόμετρο για μέτρηση έμμεσου ύψους είναι, όσο ύψος είναι η προς μέτρηση απόσταση - τόση απόσταση κράτα τον τρίποδα από το σημείο που μετράς..

 

Και ρε παιδιά το τραγικό στην υπόθεση είναι οτι όταν ανέφερα στον πωλητή (ο οποίος από όσο διάβασα στο φόρουμ έχει δημιουργήσει και σε άλλους θέματα) πως έχω μεγάλες αποκλίσεις στις μετρήσεις μου - με έβγαλε τρελό και μου είπε να πάω ξανά τρίτη δημοτικού για να μάθω να μετράω... Προφανώς ο τύπος δε θα είχε ιδέα για το pdf που μόλις σας παράθεσα... Τι να πεις ώρες ώρες..

Edited by body125z
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η ακρίβεια μετρήσεων που επιτυγχάνουν τα συγκεκριμένα όργανα (όλων των κατασκευαστών) αν συγκριθεί με την ακρίβεια των οργάνων που χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι, απέχει .....παρασάγκας!!

 

Το ίδιο βέβαια και η τιμή τους.....

 

Τελικά,  όπως πάντα, ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

Πάντως αν πρόκειται για έκδοση ΠΕΑ (που ενδιαφέρει τους περισσότερους) η ακρίβειά τους είναι μια χαρά!!  (πιστεύω) 

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχει δοκιμασει κανεις την εφαρμογη που εχουν τα leica με την οποια παραγουν σχεδιακι απ'ευθειας; Αν ναι ποιες οι εντυπωσεις;

 

Σκεφτομαι να αγορασω το leica disto tm d2 γι χρηση αυθαιρετων κ πεα;

 

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Να μην το παρεις δεν βολευει καθολου πηγαινε εαν θες στο disto x310 το bluetooth ειναι αχρηστο εντελως, στο λεει καποιος που εχει δοκιμασει ολα τα disto σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Προσωπικά έχω το stanley tlm 165. Και οικονομικό και μια χαρά τη κάνει τη δουλειά του. Δε νομίζω ότι αξίζει να αγοραστεί ακριβό τέτοιο μηχάνημα, πρώτον διότι σε εξωτερικό χώρο είναι κλαφτα Χαράλαμπε, η ακρίβεια είναι πάνω κάτω η ίδια και αν είναι να πάρεις και άλλο εξοπλισμό για να το στήνεις ώστε να είναι ορθοκεντρομενο κλπ και να δώσεις κάνα χιλιάρικο τότε πάρε τόταλ μεταχειρισμενο εξαρχής. Πάντα μιλάμε για κλασικες δουλειές αυθαίρετα πεα κλπ....

Όσον αφορά την ακρίβεια συγκεκριμένα, έχω μετρήσει την περίμετρο αυθαιρέτου με το μαραφετι και ένα φάκελο (επος) πηγαίνοντας κλιμακωτά και με τον τοπογραφο μου που έκανε αποτύπωση με total leica τούμπανο είχα διαφορά το πολυ 0.5 cm σε πλευρές 7 έως 10 μέτρα. Όσες δε μπορούσα να τις πάρω απευθείας λόγω γωνίας κλπ είχαμε τα ίδια αποτελέσματα. Αν κάτι με χαλάει είναι ότι θα ηθελα να έχει μια φυσαλιδα ώστε να με βοηθάει λίγο στο αλφαδιασμα.....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την εφαρμογη που εχουν τα leica με την οποια παραγουν σχεδιακι απ'ευθειας; Αν ναι ποιες οι εντυπωσεις;

 

Σκεφτομαι να αγορασω το leica disto tm d2 γι χρηση αυθαιρετων κ πεα;

 

Τι λετε;

 

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο Disto, αλλά ένα που έχει φίλος δεν την είδα και για τόσο εύχρηστη ως διαδικασία.
Σε μια app android εφαρμογή μεταφέρονταν οι μετρήσεις ως νούμερα και μόνο μέσω Bluetooth και αφού είχες τραβήξει π.χ. μια φωτογραφία κάποιου ανοίγματος, τοίχου κλπ , "σέρνεις" το δάχτυλο από την μία άκρη του ανοίγματος μέχρι την άλλη για να σου φτιάξει μόνο την γραμμή διάστασης. Μετά επιλέγεις την διάσταση που έχει μεταφερθεί μέσω του Bluetooth και φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης και την "σέρνεις" και την αφήνεις πάνω στην προηγούμενη γραμμή διάστασης.
Πολύ βαβούρα και πραγματικά δύσχρηστο έως και άχρηστη διαδικασία για το αποτέλεσμα που παράγει ... εκτός και αν είναι κάποια άλλη εφαρμογή αυτή που λες. 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

τελικα θα βγαλουν ενα ... και θα κανουν οι ιδιωτες τις μετρησεις μονοι τους, καλα που εχουμε κρατιστες κυβερνηση και δεν τον δωσαν πολυμετρα να μετρανε μονοι τους χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ... από την xiaomi (~300€) ... αλλά για να έχεις πλήρη καταγραφή και αποτύπωση θελει χρόνο και άδειο δωμάτιο ... :grin: :grin:

.. δες λίγο στην αρχή και μετά πήγαινε στο 5:10 και δες λίγο .
Για περισσότερα εδω στα ελληνικά. Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερη η αναφορά...γενικότερη ...

το κίνητρο βασικά ήταν η αναφορά σε αποστασιόμετρο και την παραγωγή σχεδίου από τον dimidomo ... και είπα αντί να το ανεβάσω στα "Αστεία ..." δεν το ανεβάζω εδώ ...

Συν του ότι με αυτό το μαραφέτι θα μπορούμε να χρεώνουμε και επιπλέον ... για εργασίες καθαρισμού !!!

Αποτυπώστε-σκουπίστε-τελειώσατε !!!!

 

Καλό βράδυ φίλε μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.