Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Εγω πιο πολυ για επιμετρησεις εσωτερικων χωρων το χρησιμοποιω και λιγοτερο σε εξωτερικο περιβαλλον...Εχω το DLE 70 της BOSCH..Μετραει μεχρι 70μ....

 

anchelos ...Γιαυτο που ρωτας..Εμενα εχει επιλογη..Μπορει ειτε απο μπροστα να μετραει, είτε να μετραει μαζι κ το υψος της συσκευης..Εχει ακομα κ μια ακιδα στο πισω μερος που μπορεις να μετρας διαγωνια, ή σε σημεια που δεν μπορεις να το ακουμπεις στον τοιχο..ειναι πολυ βολικο...Με 100-150Ε βρισκεις αρκετα καλο μηχανημα...Αν θες να διαθεσεις περισσοτερα βρισκεις και μηχανακια που επικοινωνουν με pda και δεν σημαζευεται..

Link to comment
Share on other sites

Terry είμαι μεταξύ Leica Disto D2 kai Bosch DLE 70 τα οποία έχουν γύρω στα 160 ευρώ.Το δεύτερο μάλιστα συνοδεύεται και απο τρίποδα.Για πες μου εντυπώσεις....

 

Υ.Γ. Ερώτηση για κάτοχο Disto D2:Εχει υποδοχή για να βιδωνεται σε τρίποδα η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Κ γω μαζι με το τριποδο το ειχα παρει...Προς το παρον δεν εχω καποιο προβλημα....Ολα καλα...Ειναι πολυ ευχρηστο...Δεν ξερω τις διαστασεις του Leica...Το Bosch ειναι αρκετα μικρο...Αλλα λογο ονοματος ίσως να διαλεγα κ το Leica....

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες μη το λες.... εγώ έχω το DLE 150 (150μ) εδώ και 5 χρόνια.... μπορεί να είναι λίγο βαρύ και ογκώδες σε σχέση με το DLE 50 ή 70 αλλά από την τεχνολογία της bosch έχω μείνει ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με το Disto A5 (200m, το πήρα για γρηγορότερη επαλήθευση των χαράξεων) κατέληξα να χρησιμοποιώ την κορδέλα. θα πάρω και τα γυαλιά σύντομα μπας και...(τρίποδα ΔΕΝ θέλω να στήνω αλλιώς ποιο το νόημα της "πεταχτής" επαλήθευσης???)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως laser αποστασιόμετρο το παίρνεις για οικοδομικά κυρίως έργα και αποτυπώσεις. Έξω υπό το φως του ηλιου..... έχεις την κλασσική κορδελίτσα, eslon κατά προτίμηση!!! Αν θες και για μεταλλικό εργοτάξιο .... μπορείς να πάρεις και μεταλλική πενηντάρα!!!! ζυγίζει κάτι παραπάνω .... αλλά ... είναι ακριβείας!!

Link to comment
Share on other sites

Κάλα ρε παιδια οι μετροταινίες τι χρησιμότηα έχουν? Λίγο να τσακίσει, λίγο να μην μετράς οριζόντια, επίσης θέλει και δυο άτομα. Δηλαδή ξεπεράστηκε.

 

Αλλά απο την άλλη έξω με φως τι γίνεται με Laser? Αλλα εναλλακτικά δεν υπάρχουν? Μόνο Laser και μετροταινίες? Πληροφοριακά ρωτάω?

 

Επίσης αποστασιόμετριο, απο μάρκα σε μάρκα τι αλλάζει? Πέρα από το προφανές τις εμβέλειας και της ακρίβειας μετρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

μετροταινία με συρματάκι στην άκρη, αποστασιόμετρο, και μεταλλικη ταινία να στέκει και λίγο όρθια. Αν και πολλές φορές μετανιώνω που δε βγάζω το όργανο να τελειώνω στο μισό χρόνο αλλά ντρέπομαι τους παλιούς μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

Η μιση ντροπη δικη τους....δλδ και εμεις οι πολιτικοι μηχανικοι πρεπει να κανουμε στατικες και δυναμικες αναλυσεις με το χερι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.