Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποια θεωρούνται ασφαλή ανοίγματα δοκών;


 

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά θα το απέφευγα.

Θέλει ιδιαίτερη προσοχή κάτι τέτοιο και στη σωστή προσομοίωση που θα κάνεις, καθώς πιστεύω ότι θα έχεις και ζήτημα διάτρησης της πλάκας σου με απαίτηση τοποθέτησης οπλισμού διάτρησης στην κρίσιμη περιοχή.

Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να λάβεις υπόψη σου και την κατακόρυφη συνιστώσα του σεισμού.

Εάν το υποστύλωμα πατάει σε δοκάρι είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση (εγώ και πάλι δεν το συνιστώ) καθώς εκεί με μία υψίκορμη διατομή δοκού, πυκνούς συνδετήρες και ισχυρό οπλισμό κάτω παρειάς μπορείς κάτι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια πλάκα Zoellner διάστασεων 15*25 θα βγεί τουλάχιστον 39 εκ. πάχος στην ευνοικότερη περίπτωση και 63 εκ.! στην δυσμενέστερη. Γιατί να μην τοποθετήσεις τουλάχιστον ένα δοκάρι ίσου ύψους και ικανού πλάτους μέσα της?

Αν και για μένα η προτιμητέα λύση θα ήταν απλά να κάνεις και την από πάνω παρομοίως zoellner. Με τους επιπλέον οπλισμούς που θα βγάλεις για δοκάρια-υποστηλώματα στην περίπτωση του φυτευτού, δεν νομίζω να έχεις μεγάλη οικονομική διαφορά, και έχεις μια πιο καθαρή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το να έχει κανείς να αντιμετωπίσει ισόγειο χωρίς υποστυλώματα και την υπόλοιπη ανωδομή φυτευτή, είναι πάρα πολύ συνηθισμένο. Και μάλιστα παλιότερα ακόμη περισσότερο: Όλοι οι κινηματογράφοι, θέατρα κλπ. που βρίσκονταν στο ισόγειο οικοδομών, με την υπόλοιπη πολυκατοικία με διαμερίσματα, φυτευτή από επάνω.

 

Προσωπικά δεν θα ασχολούμουν ποτέ (ούτε συζήτηση) με την έννοια «φυτευτός στύλος σε πλάκα». Ο στύλος πρέπει πάντοτε να φυτεύεται σε δοκό. Η δοκός, πάντως, αν επιβάλλεται από το άνοιγμα, μπορεί κάλλιστα να είναι και προεντεταμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα σας,

 

έχω άνοιγμα δοκού 6,30μ από παρειά σε παρειά και το φοβάμαι.Θεωρείτε πως δεν πρέπει να ανησυχώ? μήπως θα έπρεπε να βάλω ενδιάμεσο υποστύλωμα?

 

Η δοκός είναι διατομής 25/50 στηρίζει πλάκα 22 εκ και πρόκειται για δυώροφο κτίριο ( ζώνη σεισμικής επικινδυνότητας Ι)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τι οπλισμό έχεις;

Είσαι μέσα στα όρια ελαχίστου μέγιστου ποσοστού οπλισμού;

Δες τα εντατικά σου μεγέθη και οπλίσει με το χέρι.Υπάρχει συμφωνία μεταξύ υπολογιστή και της χειρωνακτικης μεθόδου;

Έτσι πρέπει να το δεις

Link to comment
Share on other sites

πάντως εμένα δεν με φοβίζει καθόλου.τώρα βέβαια αν στηρίζει πλάκα 20*20 οκ δεν θα επαρκεί.Αλλά για συνήθεις διαστάσεις πλακών , ένα άνοιγμα δοκού 6,30 είναι παραδεκτό με την προϋπόθεση ότι θα οπλιστεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άνοιγμα 6,30 m έτσι από μόνο του δε λέει και πολλά συνάδελφε.

Ανέβασε αν θέλεις μία κάτοψη για να γίνει πιο σαφές το μοντέλο προσομοίωσης σου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Αν κρίνω από το πάχος της πλάκας έχει μεγάλη επιφάνεια επιρροής. Αλήθεια, τι φορτίο έχει; Είναι τραπεζοειδές ή ορθογωνικό; Τι ροπές βγάζει; Γενικά προτιμούμε το ύψος δοκού να παίζει κάπου στο l/8 ~ l/10. Σίγουρα θα χρειαστείς έλεγχο βελών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.