Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογία μηχανικών με δελτίο παροχής


basilis2

Recommended Posts

Είμαι Μηχ/γος Μηχ/κός και εργάζομαι σε εταιρεία στον χώρο των αυτοκινήτων.

Αμοίβομαι με δελτίο παροχής, εδώ και 4 περίπου χρόνια.

Στο τέλος του έτους λαμβάνω την επιστροφή φόρου (φορολογούμαι με συντελεστή)

Προ 1 εβδομάδας με κάλεσαν από την εφορεία και μου ζήτησαν τις ΑΠΥ και τις συμβάσεις με την εταιρεία ππου δουλέυω.

Τι είδους σύμβαση θα πρέπει να κάνω με την εταιρεία προκειμένου να μην έχω πρόβλημα στην επιστροφή του φόρου?

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να έχετε καταθέσει σύμβαση που θα ανέφερε το είδος παροχής υπηρεσιών που κάνεις προς την εταιρεία και το ποσό της αμοιβής σου, πριν ξεκινήσεις, στην ΔΟΥ σου. Δεν το έκανες όπως δεν το κάνουμε και οι περισσότεροι... Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Έκοβες 1 ΑΠΥ κάθε μήνα για να πληρωθείς; Αν ναι έχεις θέμα. Αν όχι (1-2-3 ας πούμε μαζεμένα το χρόνο) και έκοβες και προς κανέναν άλλον, τότε μπορείς να επικαλεστείς ότι δεν επρόκειτο για εξαρτημένη σχέση εργασίας αλλά ότι παρείχες υπηρεσίες σαν συνεργάτης και κάνατε προφορική συμφωνία στην αρχή με την εταιρεία-πελάτη σου (και όχι "εργοδότη" πλέον). Η προφορική συμφωνία είναι εγκυρότατη νομικά, και ασε τον έφορο να χτυπιέται όσο θέλει! Αρχίσαν να ψάχνουν να πληρώσουμε τα σπασμένα οι "μπλοκάκηδες" τώρα, οι ξεφτίλες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου ζητηθεί να καταθέσεις το ιδιωτικό συμφωνητικό στην εφορία και να πληρώσεις κάποιο πρόστιμο για την καθυστερημένη υποβολή. Οχι ιδιαίτερα μεγάλο και δεν θα πρέπει να ανησυχείς για το ύψος του. Επιπλέον, εσύ μπορείς να ισχυριστείς- και νομίζω ότι ισχύει αυτό- ότι αρκεί το συμφωνητικό να το καταθέσει ο ένας από τους αντισυμβαλλόμενους, δηλαδή η εταιρεία σου και είχες την εντύπωση ότι το έκαναν.

Το άλλο που μπορούν να κάνουν είναι μεταβολή στον συντελεστή για τον προσδιορισμό του κέρδους σου καθώς μπορούν να επικαλεστούν ότι έχεις συνεχή σχέση εργασίας. Αλλά ο tpanag σου έδωσε μια πολύ καλή απάντηση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Εν πάσει περιπτώση δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν ιδιαίτερα προβλήματα και από την στιγμή που σε κάλεσαν το καλό είναι να πας το γρηγορότερο δυνατόν και αν θέλεις μας ενημερώνεις για την κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

έχω μερικές ερωτήσεις:

1) με ποιόν συντελεστή φορολογείσαι;;; με 60% (>72%) ως σχέση εξαρτημένης εργασίας;;

2) κάθε πότε έκοβες απόδειξη;;;; κάθε μήνα;;;; το ίδιο ποσό κάθε φορά;;;

3) η εταιρία στην οποία έκοβες απόδειξη τι δραστηριότητα δηλώνει;;; πχ εμπορία αυτοκινήτων;;;;

4) τα ποσά που έκοβες ήταν πάνω ή κάτω από 6000 ευρώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

myri τα ερωτήματα που θέτεις είναι εύστοχα και σαφώς παίζουν ρόλο στην έκβαση του θέματος του basilis2. Θα διαφωνήσω με το 1 όμως. Ο συντελεστής 60% μπορεί να "υποκρύπτει" σχέση εξαρτημένης εργασίας, να είναι δηλαδή αναγκαία συνθήκη, δεν είναι όμως ικανή. "ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ" είναι η περιγραφή του. Τον χρησιμοποιεί εξίσου ο "οιωνεί μισθωτός" που δουλεύει 8ώρο/5ήμερο και πληρώνεται φιξ ποσό κόβωντας ΑΠΥ κάθε μήνα, και εγώ που παρέχω πραγματικά ανεξάρτητες υπηρεσίες 3 φορές το χρόνο για την ολοκλήρωση κάποιου project σε οργανωμένο γραφείο, χρησιμοποιώντας τους υπολογιστές και τα προγράμματα του γραφείου απλά,

αντί να κουβαλάω το laptop μου, κόβω τις ΑΠΥ μου, πληρώνομαι και φεύγω. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, όσο περίεργο και αν φανεί, εγώ κάνω σωστότερη χρήση του συντελεστή 60% παρά ο "οιωνεί μισθωτός", ο οποίος πολύ απλά ...θα έπρεπε να είναι μισθωτός! Δεν είναι αυτό το κριτήριο όμως για την ανάγκη ύπαρξης έγγραφου συμφωνητικού.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, όσο περίεργο και αν φανεί, εγώ κάνω σωστότερη χρήση του συντελεστή 60% παρά ο "οιωνεί μισθωτός", ο οποίος πολύ απλά ...θα έπρεπε να είναι μισθωτός! Δεν είναι αυτό το κριτήριο όμως για την ανάγκη ύπαρξης έγγραφου συμφωνητικού.

συμφωνώ συνάδελφε!!!!!

βλέπεις όμως το κράτος αντί να προστατεύει τους εργαζόμενους προσπαθεί να βγάλει τα σπασμένα

----------

απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το θέμα και να προλάβουμε τις καταστάσεις

να μαντέψουμε τις θέσεις της εφορίας

και μία προς μία να τις εξουδετερώσουμε

----------

στο θέμα των συμφωνητικών που καταλήξαμε πότε χρειάζονται τελικά;;;

είχα υπ'όψην μου το ποσό των 6000 ευρώ

αναφέρεται όμως σε εργολαβίες-υπεργολαβίες

 

κανονικά κάνουμε συμφωνητικό για όλα τα ποσά;;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για την βοήθειά σας.

Μερικές πληροφορίες ακόμα:

1. Φέτος έχω κόψει 4 αποδείξεις, 2 στον εργοδότη αυτό και άλλες 2 σε κάποιον άλλο. Οι 2 πρώτες της εταιρείας αντιστοιχούν στο 90% των εσόδων μου.

3.Στις αποδείξεις γράφω παροχή υπηρεσιών το διάστημα από έως...κλπ

4. τα ποσά των 2 είναι σαφώς πάνω από 6000

5. Για τον συντελεστή φορολόγησης δεν γνωρίζω λεπτομέρειες (θα ρωτήσω τον λογιστή)

6. Η εταιρεία δεν πουλάει αυτοκίνητα, πουλάει όμως μεταξύ άλλων Μηχανήματα και τεχνικέςυπηρεσίες σε συνεργεία

7. Υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξω τώρα μια σύμβαση πλαίσιο που να περιγράφει γενικά κάποιες μελέτες που κάνω για την εταιρεία (μου το πρότειναν σαν λύση & επιπλέον επισυναπτόμενο παράρτημα σε κάθε ΑΠΥ με τις μελέτες που περιλαμβάνει) και να την δείξω

 

Περιμένω την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ποσά που έκοψες ήταν πάνω από 15.000 ευρώ (με ΦΠΑ) τότε υποχρεωτικά πρέπει να έχεις και σύμβαση και η κατάθεση της αμοιβής να έχει γίνει σε τραπεζικό λογαριασμό ή με τη λήψη επιταγής.

 

 

Επίσης, ανεξαρτήτου ποσού καλό θα είναι να ζητάς από τον εκάστοτε εργοδότη σου να κάνετε μια σύμβαση στην οποία θα αναφέρεται ρητώς το αντικείμενο της μελέτης (π.χ. τοπογραφική, συγκοινωνιακή, υδραυλικά κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

@basilis2

 

Αυτό το "από-εώς" στην αιτιολογία τα χαλάει. Μπορούσατε να το αποφύγετε...

Όχι τώρα δε μπορείς να καταθέσεις συμφωνητικό (ή μπορείς εκπρόθεσμα με ό,τι συνέπειες έχει αυτό-δε γνωρίζω). Έπρεπε να είχε γίνει το αργότερο 15 ημέρες πριν την έναρξη παροχής υπηρεσιών (το πρώτο "από" στις αποδείξεις σου προς την εταιρεία).

 

@myri

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό το "6000€" σαν όριο. Τι σημαίνει όμως; 6000 το χρόνο; Το μήνα; Προς τον ίδιο εργοδότη; Με την ίδια ακριβώς αιτίολογία στις ΑΠΥ; Δεν μπορώ να "σπάσω" την αμοιβή σε περισσότερες ΑΠΥ ώστε το ποσό της καθεμιάς να πέφτει κάτω από 6000 αλλάζοντας και την αιτιολογία λίγο, ώστε να μπορώ να επικαλεστώ ότι πρόκειται για διαφορετικό έργο;

Link to comment
Share on other sites

το 6000 είναι με την κάθε απόδειξη όμως εδώ γραφει για εργολάβους υπεργολάβους όχι για παροχή υπηρεσιών

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=31749&pid=78587&mode=threaded&start=#entry78587

----------

εδώ γράφει για το πότε πρέπει να καταθέσουμε συμφωνητικά

δε μιλά όμως για ποσά

http://www.express.gr/news/finance/69264oz_2008083069264.php3

--------

σχετικά θέματα βρήκα εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=62273&pid=314106&mode=threaded&start=#entry314106

--------

γενικά τα πράγματα είναι συγκεχυμένα!!!!!

και η εφορία το εμεταλλέυεται

εκμεταλλέυεται την αντιφατική πολυνομία για να κόψει πρόστιμα

λες και το πρόβλημα είναι το συμφωνήτικό

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!

-----

αυτό με τις 15.000 που το βρήκατε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.