Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογία μηχανικών με δελτίο παροχής


basilis2

Recommended Posts

Πηγαίνοντας με τον Σ.Κ.Κ. 72% (και όχι 70%-δεν υπάρχει τέτοιος), αντιθέτως από ό,τι κατάλαβες, το εισόδημά σου εμφανίζεται τελικά μεγαλύτερο άρα τότε είναι που δεν θα έχεις πρόβλημα για δάνεια κλπ. που αναφέρεις.

Τέλος πάντων εφόσον στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι δουλεύεις σε δικό σου χώρο με δικό σου εξοπλισμό κλπ. ρίσκαρέ το και βάλε το μικρό Σ.Κ.Κ. Τι να σου πω...

Καλό θα ήταν όμως (και ελπίζω) να είχες προνοήσει να μην έκοβες τουλάχιστον ΑΠΥ σε τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. κάθε μήνα) παρά μόνο 1 συνολικό ας πούμε, γιατί ό,τι και να γράφει ένα συμφωνητικό, αυτό το "κάθε μήνα" στις ΑΠΥ, κινεί υποψίες ότι πρόκειται για σχέση εξαρτημένης εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν κόβω δελτίο καθε μήνα, φέτος πχ έκοψα συνολικά 3 σε δυο διαφορετικους εργοδοτες. Τελος πάντων κατάλαβα οτι ετσι κι αλλιώς είναι λίγο χύμα το θέμα του συντελεστή και ανάλογα με το ρισκο που θελει να παρει ο καθενας και την ορεξη που εχει για συζητηση με τον εφοριακο ...

Μιας και έτσι κι αλλιώς δεν χάνω τίποτα φετος απο την επιστροφη μου, ισως παω με το 72% να τελειωνουμε.

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι με σύμβαση ανεξαρτητων υπηρεσιών σε εταιρεία και η συμβαση αναφέρει οτι χρησιμοποιώ το δικό μου εξοπλισμό.

εφόσον υπάρχει συμφωνητικό

δεν θα το συζητούσα καν πας με μειωμένο συντελεστή

ο έφορος δεν είναι υπεράνω του νόμου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για σας,

 

Βασίλης ονομάζομαι και είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, ελεύθερος επαγγελματίας. Εργάζομαι απο το σπίτι. Την τελευταία χρονιά εργαζόμουν για λογαριασμό μιας Γερμανικής εταιρίας και η σύμβαση έργου που έχω υπογράψει μιλάει για την επίβλεψη και διαχείριση διάφορων έργων καθώς και την εκπόνηση ηλεκτρομηχανολογικής μελέτης για μέρος των έργων αυτών.

Στην φορολογική μου δήλωση δήλωσα τον συντελεστή 26% (με την προσαυξηση 32% - βιομηχανικές μελέτες).

Εχθές δέχθηκα ένα τηλεφώνημα απο την εφορία κατα την οποία με ενημέρωναν οτι δεν γίνεται δεκτός ο συντελεστής γιατί λέει τον συντελεστή αυτόν τον δικαιούται μόνο όταν η διεύθυνση εκτέλεσης του έργου έχει ανατεθεί απο τον κύριο του έργου και όχι τον ανάδοχο. Μου δώσαν και μια γνωμοδότηση (Αρ. Πρωτ. 1045673/403πε/Α0012 στην διαθεση σας για upload).

Βέβαια η σύμβαση έργου που έχω μιλάει ότι κύριος του έργου είναι η έταιρια που μου έχει δώσει το έργο, αλλα πάλι και αυτή η εταιρία (και οι μελέτες μου) δουλεύουν για μεγαλύτερες αυτοκινητοβιομηχανίες (η σύμβαση αναγνωρίζει δηλαδή τελικό πελάτη).

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος απο του συναδέλφους έχει καμια άποψη επι του θέματος. Γνωρίζω ότι το θέμα αυτό έχει εξαντληθεί, απλά χρειάζομαι μια άποψη απο κάποιον που να κατέχει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για σας,

 

. Μου δώσαν και μια γνωμοδότηση (Αρ. Πρωτ. 1045673/403πε/Α0012 στην διαθεση σας για upload).

 

 

 

Θα σου ήταν εύκολο να "ανεβάσεις" τη συγκεκριμένη γνωμοδότηση ?

Link to comment
Share on other sites

Το εγγραφο 1065854/1069/πολ 1163/α0012/12-6-1998 που αναφερει και το pdf του ΤΕΕ δεν ισχυει? γιατι το εχω μπροστα μου και γραφει το εξης: απαραιτητη προυποθεση για την εφαρμογη του συντελεστη 60% ειναι η χρησιμοποιηση, απο το μηχανικο που προσφρει τις ανεξαρτητες υπηρεσιες, της υποδομης και οργανωσης των γραφειων του εργοδοτη του...

 

και παρακατω αναφερει:οι συντελεστες των περιπτωσεων α-δ της παρ.5 του αρθρου 49 του νομου 2238/1994 εφαρμοζονται και στην περιπτωση που οργανωμενα γραφεια αναλαμβανουν δευτερογενως απο αλλα οργανωμενα γραφεια την εκπονηση μελετων τεχνικων εργων, χρησιμοποιωντας την δικη τους υποδομη και οργανωση...

Link to comment
Share on other sites

οι συντελεστές πλέον καταργήθηκαν

από το 2010 και μετά

 

------

SOTHRIS

πρέπει να υπάρχει εδώ για ρίξε μια ματιά

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/Book%20Boskou.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μελέτη ακουστικής χώρου (του γραφείου)

[εντάξει μην ρωτάς γιατί :P:)

από μουσικό στούντιο ηχογραφήσεων την πήρα και βρήκαμε αυτήν την αιτιολογία για να μπει και στο βιβλίο

αρχικά σκεφτήκαμε να γράψουμε αιτιολογία ραδιοφωνικό διαφημιστικό σποτ αλλά δεν γνωρίζω αν μας επιτρέπετε τους μηχανικούς κάτι τέτοιο]

απλά σκεπτόμουν ότι για απλές αποδείξεις λιανικής μπαίνουν ως 50 ευρώ .αλλά η απόδειξη παροχής υπηρεσιών λογικά δεν έχει «ταβάνι» για να μπει στο βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.