Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικών με δελτίο παροχής


Recommended Posts

H σκέψη σου δεν είναι σωστή. Με βάση τον ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) στο άρθρο 12 παρ. 16 εδαφ. γ στο όριο των 50 ευρώ έχει και τις ΑΠΥ εκτός από τις ΑΛΠ.

Βέβαια εδώ χρειάζεται προσοχή γιατί στο όριο δεν είναι όλες οι ΑΠΥ. Υπάρχουν επαγγελματίες που για τα έσοδά τους εκδίδουν μόνο ΑΠΥ (ΜΗΧΑΝΙΚΟΊ , ΛΟΓΙΣΤΈΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ, ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ κλπ ..δηλ. ΄σους προβλέπει ο ΚΒΣ στό άρθρο 13 παρ. 2) , οπότε από αυτούς τους επαγγελματίες θα έχεις για τα έξοδά σου μόνο ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση γιατι εχω θεμα...

 

 

το 2010 αποτι βλεπω παω για μηδενικα εξοδα ..

 

θαχω 10% εξοδα επι των εσοδων

 

τοσα χρονια οι συντελεστες μου ηταν απο 55% μεχρι 65% κατα μεσο ορο

 

υπαρχει περιπτωση βαση αυτου να μου γινει προασυξηση στα προηγουμενα χρονια

 

 

καλα για το θεμα οτι πεσανε ολες οι αμοιβες φετος δεν το συζητω....με πηγε αιμα η κατασταση..

 

θα δειξω αυξηση τζιρου 150%.....μπορει να με φερει και σαν παραδειγμα ο γιωργακης στην επομενη Δ.Ε.Θ.... ηρθε η ανακαμψη της οικονομιας και φωτεινο παραδειγμα ο ακιους αχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα χρόνια ήταν προηγούμενα χρόνια και ίσχυσαν οι γνωστοί συντελεστές. Από 01-01-2010 ισχύει ο λογιστικός προσδιορισμός . Δεν μπορούν να πάνε πίσω με βάση τα έξοδα του 2010. Για κάθε χρονιά προηγούμενη του 2010, η προσαύξηση θα γίνεται με βάση τα έξοδα (και τα έσοδα ) της χρονιάς αυτής.

 

(και εμείς εκεί περίπου είμαστε στα έξοδα, αλλά είμαστε μαθημένοι στο λογιστικό προσδιορισμό από πολύ παλαιά)

Link to comment
Share on other sites

(και εμείς εκεί περίπου είμαστε στα έξοδα, αλλά είμαστε μαθημένοι στο λογιστικό προσδιορισμό από πολύ παλαιά)

 

Εμείς (και οι πελάτες μας πάνω από όλα) είμασταν μαθημένοι και στις "εκπτώσεις" όμως Σωτήρη, τις οποίες θα πρέπει να ξεχάσουμε (-ουν) οριστικά. Πράγμα που στην πράξη αποδεικνύεται δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

πάντως και το συγκεκριμένο στούντιο ηχογραφήσεων όπως όλα νομίζω, εκδίδει μονάχα ΑΠΥ.

ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.