Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση προγράμματος LEICA Geo Office GPS


topolab

Recommended Posts

Καλησπέρα

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το πρόγραμμα topcon tools για στατική επίλυση rinex αρχείων, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και το LEICA Geo Office, το οποίο δεν έχει δυστυχώς εγκατεστημένο το προβολικό σύστημα ΕΓΣΑ87. Κατά την εισαγωγή νέου προβολικού(tools-> coordinate system managment->import coordinate system) μου ζητάει το αρχείο ΧΧΧ.trfset.dat to το οποίο δεν υπάρχει.

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να με βοηθήσει?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσπαθείς να κάνεις Import? ΔΗμιούργησε τα σωστά Projection, ellipsoid και Transformation και στο τέλος όρισε το Coordinate System. Αλλιώς αν εισάγεις ένα project από δέκτη leica (δλδ μετρήσεις πεδίου) και ο δέκτης είχε ρυθμιστεί για ΕΓΣΑ θα το ενσωματώσει αυτόματα στο LGO.

Link to comment
Share on other sites

@atsimeri

Ναι, αυτό δε το προσπάθησα ακόμη, εχω δέκτες topcon, της σειράς ΗΙΡΕR.

----------------------------------------------------------------------

Θα το εκτιμούσα αν καποιος θα μπορούσε να μου στείλει "ένα project από δέκτη leica (δλδ μετρήσεις πεδίου) και ο δέκτης να είχε ρυθμιστεί για ΕΓΣΑ" ώστε να το ενσωματώσει αυτόματα το LGO.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topolab

στείλε προσωπικό μήνυμα με στοιχεία να σου στείλω με την σειρά μου ένα project απο Leica

σκοπεύεις να συγκρίνεις επιλύσεις με τα δύο λογισμικά??? εντελώς ενημερωτικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.