Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

εχεις ενα οικοπεδο εμβαδου....τμ ανηκει στους....με τα εξης ποσοστά...

εβγαλαν ΟΑ και εχτισαν μια οικοδομη αποτελουμενη απο..........

εχει/δεν εχει υπολοιπα σδ.

Θελουν να κανουν  συσταση και διανομη και να παρουν ως εξης......

[ η συσταση ειναι το  πιο ευκολο]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α, είναι ένα αντρόγυνο που θέλει να χωρίσει την περιουσία του. Το οικόπεδο 130τμ και η οικοδομή (2όροφο με υπόγειο 60μ² ανά όροφο) ανήκουν στον σύζυγο. Η σύζυγος θέλει να πάρει το υπόγειο και την υπόλοιπη οικοδομή ο σύζυγος.Ο ακάλυπτος κοινοχρηστος. Το υπόγειο είχε χρήση αποθήκης, και έγινε κατοικία η οποία πάει προς τακτοποίηση. Δεν έχει υπολειπόμενο σ.δ. . Διάβασα εδώ στο φόρουμ σε ένα θέμα προ του 2011 ότι δεν γράφουμε τις αυθαιρεσίες στη σύσταση, παρά μόνο ότι λέει η άδεια. Πριν κλείσει το συμβολαιογραφείο, πήγα στη συμβολαιογράφο να τη ρωτήσω τι θέλει να γράψω στον πίνακα,ότι λέει η άδεια ή ότι μέτρησα; Και μου απαντάει, ότι υφίσταται επί της παρούσης. "Σίγουρα;" "Σίγουρα". Τώρα που πήγα να πιάσω να κάνω τον πίνακα, μου δημιουργήθηκε το ερώτημα, το πως θα χαρακτηρίσω τη μονοκατοικία, αφού δεν το πάω ανά όροφο τον διαχωρισμό. Και φτάσαμε εδώ στο ερώτημά μου.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα το "γιατι" θα το κανουν "ετσι"  και ποιόν ρωτησαν  επι της διαδικασιας......

τεσπα...ετσι ειπαν ετσι θα κανετε

Θα τακτοποιήσει ο συζυγος  το υπογειο και ολες  τις λοιπες αυθαιρεσιες.

Θα κάνει  συσταση στην πραγματικη κατασταση σημερα,  δλδ.  μια υπογεια κατοικια, εμβαδου ....τμ     με  "300"χιλιοστα και μεζονετα ισογειου εμβαδου τμ....τμ και ανωγειου εμβαδου ....τμ. που αποτελουν  μια ανεξαρτητη ΟΙ και επικοινωνουν με εσωτερικη σκαλα  με "700"  χιλιοστα. [τα χιλιοστα θα τα ορισεις με βαση την  αντικειμενικη αξια που θα σου βγαλει η συμβ/φος]

 

Μετα θα δοσει εκει που θελει.

εδιτ

αν το υπογειο  εχει εισοδο απο "εξω" τα τμ ειναι ολα καθαρα.[θα βαλεις και απολειστικη χρηση διαδρομου του ακαλυπτου προς την εισοδο]

 εάν εχει απο μεσα,

 θα υπολογισεις και θα μοιρασεις σαν  μικτα τμ και το   εμβαδον του κοινοχρηστου "χωλ" που οδηγει προς το υπογειο και την μεζονετα.

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα δει και αυτό με την αντικειμενική αξία, αλλά τα χιλιοστά, αντιστοιχούν και σε επιφάνεια επί του εδάφους. Αν θελήσουν να έχουν από 50% του οικοπέδου, μπορώ να τα τροποποιήσω και τα χιλιοστά όπως επιθυμούν;

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εδιτ

αν το υπογειο  εχει εισοδο απο "εξω" τα τμ ειναι ολα καθαρα.[θα βαλεις και απολειστικη χρηση διαδρομου του ακαλυπτου προς την εισοδο]

 εάν εχει απο μεσα,

 θα υπολογισεις και θα μοιρασεις σαν  μικτα τμ και το   εμβαδον του κοινοχρηστου "χωλ" που οδηγει προς το υπογειο και την μεζονετα.

 

Ναι απ'εξω έχει είσοδο! Για τα κτίρια, στον πίνακα, λέω για την μεζονέτα, να τα γράψω αναλυτικά τα στοιχεία της,  ανα όροφο και από δίπλα να φτιάξω μια νεα στήλη με τα συνολικά τμ της. Άμα τα γράψω μόνο αναλυτικά ανά όροφο, η συμβολαιογράφος θα μπερδευτεί και θα μου πει "αφού είναι μεζονετα τι μου τα έγραψες ανα όροφο;" Άμα τα γράψω ολικά θα μου πει "και πως θα ξέρω πόσα τμ και όγκο έχει κάθε όροφος;" Όπότε θα τα γράψω όλα, για να της λυθούν όλες οι απορίες.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπερδευτει...

οπως και να τα γραψεις, σημασια ειναι να φαινεται οτι ειναι μια ΟΙ, δυο επιπεδων

[τον ογκο μην τον ανακατευεις...]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνήθως τα χιλιοστά κατανέμονται με βάση τον όγκο των ιδιοκτησιών....αν αγνοήσω τον όγκο και τα κατανείμω βάσει των εμβαδών (ιδιοκτησιών και κοινοχρήστων) είναι λάθος και γιατί;

Μου φαίνεται πιο δίκαιο να γίνει η κατανομή με βάση τα εμβαδά

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.