Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη διόρθωση, έγραψα τον τίτλο όπως τον διάβαζα από το αρχικό υπόδειγμα που χρησιμοποιούσα. Σωστές οι παρατηρήσεις για να τα μαθαίνουμε ορθά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον zavi.

Αλλά θέλω να διευκρινίσω στο "7.Κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι υπογείου:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά, ωστόσο εμφανίζονται στον πίνακα με τα τετραγωνικά τους.", ότι δεν αναφέρεται στις υπόγειες αποθήκες οι οποίες δέχονται επιμέρους χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά erling,το ανέφερα στο 6.

 

''Βοηθητικοί χώροι''.

 

Στο 7 αναφέρομαι μόνο στους κοινόχρηστους βοηθητικούς χώρους υπογείου (κλιμακοστάσιο,λεβητοστάσιο,μηχανοστάσιο κλπ........)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για τσεκάρετε το εξελάκι...Το έφερα στα μέτρα μου και σύμφωνα με ζαβι δεν έχω συμπεριλάβει δαπάνες για θέρμανση κι ανελκυστήρα.Πρόκειται βέβαια για απλή περίπτωση σύστασης.Συμφωνείτε με τους υπολογισμούς των κελιών?Οι ψήφοι πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός?

 

 

http://ifile.it/nfaz9dw/%CF%83%CF%8D...F%83%CE%B7.xls

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε zavi

Γενικά συμφωνώ με τα αναγραφόμενα. Έχω μόνο μία ένσταση σχετικά με τα χιλιοστά.

Νομίζω ότι η έννοια των "χιλιοστών επί του οικοπέδου" όπως είναι η ορθή ορολογία, απεικονίζει πόσο μέρος του οικοπέδου ανήκει σε κάθε ιδιοκτησία αν κάποια στιγμή το κτίσμα κατεδαφιστεί. Άρα δεν έχει σχέση με τον όγκο αλλά με την αξία.Δηλ. μ2 επί τους συντελεστές που ανέφερες.

Η κατανομή των χιλιοστών σύμφωνα με τον όγκο πράγματι εφαρμόζονταν παλιά άλλά λόγω των δυσαναλογιών που παρουσιάζονταν εγκαταλήφθηκε.

Π.χ. έστω ότι σε οικόπεδο υπάρχει διόροφο κτίσμα κατοικιών 100 μ2 ανά όροφο με ύψος ισογείου 5,00 μ και ύψος ορόφου 3,00 μ. Αν υπολογίσουμε τα χιλιοστά με τον όγκο τότε έχουμε ισόγειο 61%, όροφος 39% προφανώς δυσανάλογα.

 

Υ.Γ. Στους συντελεστές που δίνεις για την αξία προφανώς κάτι έχει γραφτεί λάθος. Δεν μπορεί η ισόγεια κατοικία να έχει ίδιο συντελεστή με την αποθήκη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

arcgeo

 

Προφανώς αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος μίας ιδιοκτησίας από την πόση επιφάνεια σου μένει για να παρπατάς.

 

Δεν είναι έτσι.

 

Η οριζόντια ιδιοκτησία έχει την εξής έννοια:φαντάσου το κτίριο σε τομή κατά μήκος.Πόσο μεγάλη είναι η κάθε οριζόντια φέτα?Μα και φυσικά στην περίπτωση που αναφέρεις το ισόγειο έχει το 61%!!!!!Είναι μεγαλύτερη φέτα (σε ''πάχος'') από τον πρώτο όροφο?Ε, τότε του αναλογούν σίγουρα περισσότερα χιλιοστά.Αυτή την έννοια έχει κ το διάταγμα του '29.Εξ' άλλου,μην ξεχνάς ότι είπα ''κατά την κρίση του μηχανικού'' κ όχι κατά την τυφλή εφαρμογή των μαθηματικών σχέσεων.Σε αυτή την περίπτωση η δική μου κρίση είναι ότι πρέπει να πάρει το 61%,σύμφωνα με τη δική σου το 50%.Ποιός μπορεί να αντικρούσει το σκεπτικό του καθενός μας?Υπάρχει κάποιος σαφής κανόνας?

 

Πιστεύεις δηλαδή ότι μία κατοικία με ύψος πάνω από 4 μέτρα,όπως οι νεοκλασσικές,δεν ''τραβάει'' Σ.Δ. για να φτιαχτεί?Σαφώς κ ''τραβάει'',πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να αυξηθεί κ η αξία της!

 

Προσωπική μου άποψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zavi

Όντως δεν υπάρχει σαφής κανόνας. Όσα είπα είναι η προσωπική μου άποψη και βέβαια δεν αποτελούν θέσφατο. Παραδείγματα που να επιχειρηματολογούν υπέρ της κάθε άποψης υπάρχουν πολλά και δεν ωφελεί να αρχίσουμε να τα παραθέτουμε.

Τελικά διαφωνούμε αλλά πιστεύω ότι μεσω της διαφωνίας παράγεται γνώση για όλους μας.

Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η αξία παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο και έτσι και ένα μεγαλύτερου όγκου ακίνητο έχει μεγαλύτερη αξία από άλλο ίσου εμβαδού , αλλά χαμηλότερου ύψους .

 

Ετσι θεωρητικά η τα χιλιοστά είναι η προβολή της σημερινής αξίας στο μελλοντικό άκτιστο οικόπεδο .

 

Παρ' όλα αυτά η σύσταση είναι μιά σύμβαση στην οποία προσχωρεί κάποιος οικεία βουλήσει και έτσι μπορεί να δεχθεί διαφορετικά πράγματα από τα συνήθη .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Μηχανικοί,

 

Χρόνια πολλά κ καλές γιορτές!

 

Είμαι Μηχ/γος Μηχ/κός και έχω μία ερώτηση για την τροποποίηση σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

Όταν γίνεται μία τροποποίηση σύσταση Ο.Ι. π.χ. ενός ορόφου η οποία περιλαμβάνει και μεταβολές στους κοινόχρηστους χρείαζεται να παρέμβει η πολεοδομία ή αφορά μόνο τους ιδιοκτήτες. Φυσικά, δε γίνεται καμμία επέκταση και αύξηση της συνολικής επιφάνειας ή αλλαγή ύψους του ορόφου.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και σ' εσένα.

 

Καλό είναι να γράψεις την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως ζητούν οι συντονιστές.

 

Η σύσταση Ο.Ι είναι μια ιδιωτική συμφωνία μεταξύ των κυρίων (ιδιοκτητών) και δεν έχει καμία σχέση με την πολεοδομία γιατί αφορά αποκλειστικά και μόνον την κατανομή των ποσοστών συνιδιοκτησίας, επί του οικοπέδου, μεταξύ τους.

 

Η ενδεχόμενη μεταβολή στις επιφάνειες μιας ανεξάρτητης ιδιοκτησίας και στον κοινόχρηστο χώρο του αντίστοιχου ορόφου αφορά εσωτερικό θέμα της οικοδομής και δεν έχει σχέση με τα πολεοδομικά μεγέθη του οικοπέδου τα οποία ελέγχει η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.