Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αδόμητο οικόπεδο θέλουμε να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, μεταξύ δύο αδερφών 50% επί του συνόλου στον καθένα

 

Η επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο είναι 300 τ.μ.

Λόγω κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων η μέγιστη δόμηση ανά όροφο περιορίζεται στα 80μ2.

Το μέγιστο ύψος της περιοχής είναι 10μ και έως 3 ορόφους.

 

Ο ένας αδερφός θα χτίσει άμεσα το ισόγειο 80μ2. Ο άλλος μελλοντικά τον 1ο όροφο 80μ2.

 

 

Πως θα δείξουμε τον πίνακα χιλοστών? Απλά 500/1000 επί του συνόλου στον καθένα? Η θα πρέπει να γίνουν ξεχωριστές οριζόντιες το ισόγειο και ο μελλοντικός όροφος? Το υπόλοιπο δόμησης σε αυτήν την περίπτωση (που δεν μπορεί να εξαντληθεί κιόλας, λόγω περιορισμού ύψους) το βάζουμε 500/1000 στον καθένα, θεωρώντας πως θα πραγματοποιηθεί σε πιθανή αύξηση του ύψους της περιοχής?

 

Κάπου έχω κολλήσει, μιας και έχω ελάχιστη εμπειρία από πίνακες σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, πόσο χώρο θα σου τρώει; Γιατί καθαρό το διαμέρισμα του ισογείου θα πέσει κάτω από τα 80 τμ έτσι. 

Γενικά, μπορείς να μοιράσεις τη δόμηση ανά όροφο και να αφήσεις κάποια ποσοστά και για τη μελλοντική δόμηση, πχ 400 ισόγειο, 400 όροφος και 100 ΜΔ1 και 100 ΜΔ 2, ή όπως αλλιώς θέλεις. Μπορείς ακόμη και για το υπόλοιπο δόμησης, που δε μπορεί να υλοποιηθεί να δώσεις 1 ή 2 χιλιοστά.

 

Ωστόσο, είναι δεδομένο ότι οι υπερκείμενοι όροφοι του ισογείου δε μπορούν να βγαίνουν εκτός του περιγράμματος του ισογείου;

 

Δεδομένου του περιορισμένου χώρου, θα εξέταζα μία αρχιτεκτονική λύση, όπου η μία κατοικία θα ήταν ισογείου - 1ου ορόφου και η άλλη κατοικία θα ήταν 1ου - 2ου ορόφου, δηλαδή να μοιράζονται τον 1ο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολύπλοκες λύσεις τύπου μεζονέτες 1ου-2ου και 2ου-3ου δυστυχώς απορρίπτονται λόγω ιδιοκτητών. Θέλουμε αποκλειστικά 2 80αρια, πιθανότατα με εξωτερικό κλιμακοστάσιο και τίποτα άλλο. Δε θα υπάρχει δηλαδή κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Πρέπει να δείξω και κοινόχρηστο αφού πρακτικά δε θα έχω;

 

Είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση όσον αφορά τη θέση κτιρίου και πλαγιές αποστάσεις.

 

Οι υπερκείμενοι όροφοι δε μπορούν να βγαίνουν εκτός περιγράμματος.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολύπλοκες λύσεις τύπου μεζονέτες 1ου-2ου και 2ου-3ου δυστυχώς απορρίπτονται λόγω ιδιοκτητών. Θέλουμε αποκλειστικά 2 80αρια, πιθανότατα με εξωτερικό κλιμακοστάσιο και τίποτα άλλο. Δε θα υπάρχει δηλαδή κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Πρέπει να δείξω και κοινόχρηστο αφού πρακτικά δε θα έχω;

 

Είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση όσον αφορά τη θέση κτιρίου και πλαγιές αποστάσεις.

 

Οι υπερκείμενοι όροφοι δε μπορούν να βγαίνουν εκτός περιγράμματος.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αν δεν έχεις κοινόχρηστο κλ/σιο ή διαδρόμους δεν χρειάζεται να δείξεις. Οπότε, μπορείς να δώσεις σε κάθε όροφο και στη ΜΔ. Καλό είναι να τη χωρίσεις σε υλοποιήσιμη και μη υλοποιήσιμη και να μοιράσεις ανάλογα τα ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν γνωρίζω αν έχει σχολιαστεί το ερώτημα που έχω. Σε ακίνητο με δήλωση Ν.4178/'13, με άδεια του 1980 και νομιμοποίηση Ν.1337 πρόκειται να γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Τα τοπογραφικά της άδειας και της νομιμοποίησης δεν έχουν δηλώσεις του Ν.651/'77 και του 1337/'83, ο δε συμβολαιογράφος τις ζητάει. Το άρθρο 3 παρ.1γ ορίζει ότι η βεβαίωση συνοδεύεται από τοπογραφικό σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές, τα οριζόμενα στο ν.651, εξαρτημένο κλπ και στη συνέχεια ορίζει τις εξαιρέσεις που δεν απαιτείται και μέσα σε αυτές είναι να έχει εκδοθεί ο.α..

Τη δήλωση του 4178 την έχω περαιώσει. Το ερώτημα μου είναι μπορώ να κάνω τοπογραφικό αντιγραφή εκείνου της άδειας με τις απαιτούμενες δηλώσεις και να δηλώνω επίσης ότι αποτελεί αντίγραφο εκείνου της άδειας ως προς τις διαστάσεις του και ενημερωμένο με τη νέα θέση του κτηρίου την οποία έχω ρυθμίσει και ότι δεν είναι εξαρτημένο βάσει άρθρου 3 Ν.4178/'13; Επίσης το οικόπεδο έχει κάποιες μικροδιαφορές τις οποίες έχω εντοπίσει και σχολιάσει στην τ.ε. της δήλωσης.

Δυστυχώς ο συμβολαιογράφος "ξύπνησε" στο παρά πέντε, αν εγκαίρως είχε ζητήσει αυτά που θέλει θα είχα προχωρήσει στη σύνταξη νέου τοπογραφικού εξαρτημένου με συνάδελφο τοπογράφο (είμαι αρχιτέκτονας) και θα το είχα αναρτήσει και στη δήλωση του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

 Εγκ 3 Παρ. 1γ : Δεδομένου ότι οι δυνατές μεθοδολογίες εξάρτησης ενός τοπογραφικού διαγράμματος από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων χρησιμοποιούν είτε τριγωνομετρικά σημεία, είτε το Ελληνικό Σύστημα Εντοπισμού – HEPOS, η μεθοδολογία εξάρτησης θα συμπληρώνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα σύμφωνα με το υπόδειγμα τοπογραφικού διαγράμματος για τη χορήγηση έγκρισης δόμησης, το οποίο έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ βάσει του υπ’ αριθ. πρωτ. οικ. 1205/14-3-2013 εγγράφου του Γενικού Γραμματέα Χωροταξίας και Αστικού Περιβάλλοντος.

 

Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.