Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

έτσι ακριβώς

η ευθύνη του μηχανικού έγκειται στην ορθή αποτύπωση και υπολογισμούς της υφιστάμενης κατάστασης και στις απαιτούμενες δηλώσεις-βεβαιώσεις 

όσο για τον πίνακα ο.ι.

ο μηχανικός ευθύνεται ως προς την εφαρμογή της κείμενης νομοθεσίας (κατανομή ποσοστών), και την ορθότητα των πράξεων

 

οι συμβ/φοι παίρνουν "έτοιμη τροφή", και το μόνο που κάνουν είναι να βαδίσουν πάνω σε πρότυπα...

 

ο καθένας με τις υποχρεώσεις και τις ευθύνες του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι δυνατόν να μην μπορώ να συστήσω σύσταση σε νόμιμη ή και τα τακτοποιημένη οικοδομή

από τη στιγμή που ο ίδιος ο Ν 4495 το αναφέρει στο άρθρο 82 χωρίς να κάνει τη διάκριση μόνο σε άρτιο και οικοδομήσιμο!

 

 1. α) Απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ....

 

ή που οι νόμοι  1024/71 και 3741/1929 την απαγορεύουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα

σε οικοδομή με 'αδεια του '92 για ισόγειο και α' όροφο, έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη υπογείου σε επικλινές έδαφος με λεβητοστάσιο και γκαράζ του οποίου η γκαραζόπορτα όπως φαντάζεστε δείχνει ως ισόγειο. 'Εχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη εξωτερικού κλιμακοστασίου που οδηγεί στο  ισόγειο (που λόγω κλίσης και του γκαράζ φαίνεται υπερυψωμένο) και στον α' όροφο.  Έχει γίνει επίσης αυθαίρετη προσθήκη β' ορόφου (σοφίτα) η οποία αποτελεί ενιαίο διαμέρισμα με τον κάτω όροφο Το παράδοξο όμως έιναι είναι δεν έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες για το ισόγειο με αποτέλεσμα να υπάρχουν μόνο τα υποστηλώματα και η άδεια έχει λήξει. Έχω ήδη αρχίσει την διαδικασία για την τακτοποίηση με τον 4178/13 του υπογείου, του κλιμακοστασίου και σοφίτας και θέλουν να κάνουν μεταβόβαση στα παιδιά οπότε θέλεουν πίνακα χιλιοστών για την τροποποίηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Πρέπει να περαιωθεί η δήλωση και για την σύσταση έχω τα ακόλουθα ερωτήματα:

α] Το λεβητοστάσιο, παίρνει χιλιοστά?? Το γκαράζ?? το έχω ως υπόγειο κι αυτό αφού πρόκειται για τον ίδιο όροφο, σωστά???

β] το εξωτερικό κλιμακοστάσιο εφόσον δεν είναι σκεπασμένο δεν περιλαμβάνεται στον πίνακα χιλιοστών, σωστά???

γ] Πως πρέπει να μετρήσω τον άχτιστο ημιτελή όροφο??? Πως προσμετράται στον πίνακα χιλιοστών από τη στιγμή που μεν είχε άδεια αλλά ποτέ δε χτίστηκε και η άδειά του έχει λήξει???Πρέπει να τα μετρήσω κανονικά σαν να έχει ολοκληρώσει τις εργασίες?? Μπορεί να πάρει τα χιλιοστά του η αυθαίερτη σοφίτα?? Αν ναι, μπορεί με τον ίδιο τρόπο να πάρει και τον σ.δ του άκτιστου ισογείου?? Δεν μπορώ να μπω σε μια λογική που να με κάνει να προχωρήσω χωρίς πισωγυρίσματα. 

Έχω πονοκεφαλιάσει, και δεν έχω καθόλου εμπειρία σε ποσοστά χιλιοστών, εκτός από μια φορά. 

Τα φώτα σας συνάδελφοι

Ευχαριτώ εκ των προτέρων

Edited by pcaterina
Link to comment
Share on other sites

α. Από τη στιγμή που αποτελούν κ.χ. δεν συμμετέχουν στην κατανομή ποσοστών

β. σωστά, αλλά και σκεπαστό να ήταν, θα μετρούσε στα κοινόχρηστα (χωρίς ποσοστά)

γ. η σ.ο.ι. γίνεται ανεξαρτήτως του αν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες,

αν κάποια ο.ι. είναι ημιτελής θα αναφερθεί στα σχέδια και στη σύσταση

από τη στιγμή που η σοφίτα και ο Α' όροφος αποτελούν ενιαίο σύνολο (λειτουργικά), αποτελούν μία ο.ι.

άρα

έχεις 2 ο.ι. 

το ισόγειο, και τον όροφο

 

αν ο συμβ/φος είναι έμπειρος, θα μπορέσει να σε βοηθήσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα ζητουσατε για συσταση σε μονοκατοικια 200μ2 + τακτοποιημένα υπογεια με 3843 σε εκτος σχεδιου γεωτεμαχιο εμβαδου 4 στρεμματων?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα ζητουσατε για συσταση σε μονοκατοικια 200μ2 + τακτοποιημένα υπογεια με 3843 σε εκτος σχεδιου γεωτεμαχιο εμβαδου 4 στρεμματων?

Κατά την πάγια τακτική στο φόρουμ συστήνουμε να μην κοινοποιούνται οι αμοιβές μας. Όπως προανέφερε ο συνάδελφος, θα καθίσεις και θα κοστολογήσεις την αμοιβή σου σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες της  εργασίας που έχεις αναλάβει. Δεν υπάρχει γενικός κανόνας.

Επιστρέφουμε εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας,

Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου έχω ισόγειο κτίσμα με άδεια για μεταποίηση αλουμηνίου. (Βιομηχανική χρήση). Ο πελάτης μου θέλει απο πάνω να φτίαξει όροφο για κατοικία, Μπορώ από ότι είδα να το κάνω ¨Κατοικία διευθυντή¨ και πάω με όρους δόμησης βιομηχανικού γιατί με της κατοικίας δε με παίρνει υπερβαίνω το max 200 τμ επιτρεπόμενο. Η απορρία μου είναι η εξής. Μπορώ να κάνω σύσταση οριζοντόυ στην κατοικία που θα κατασκευαστεί και αυτή να μεταβιβαστεί ξεχωριστά, σε κάποιον που τελικά δε θα είναι ο διευθυντής π.χ. η κόρη του ιδιοκτήτη; Για την άδεια πάντως μου ζήτησαν ενεργό ΚΑΔ στην εφορία για μεταποιητική δραστηριότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε εξολοκληρου αυθαιρετη οικοδομη του 1976 θα γινει πινακας για αποδοχη κληρονομιας.

Η τακτοποιηση δεν χρειαζεται να προηγηθει σωστα?

Επισης, τους φωταγωγους τους βαζουμε στα κοινοχρηστα μαζι με κλιμακοστασιο ή καθολου?

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.