Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

 

On 2/4/2018 at 11:24 ΠΜ, souliskaps said:

Θα ήθελα τη γνώμη σας,

Σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου έχω ισόγειο κτίσμα με άδεια για μεταποίηση αλουμηνίου. (Βιομηχανική χρήση). Ο πελάτης μου θέλει απο πάνω να φτίαξει όροφο για κατοικία, Μπορώ από ότι είδα να το κάνω ¨Κατοικία διευθυντή¨ και πάω με όρους δόμησης βιομηχανικού γιατί με της κατοικίας δε με παίρνει υπερβαίνω το max 200 τμ επιτρεπόμενο. Η απορρία μου είναι η εξής. Μπορώ να κάνω σύσταση οριζοντόυ στην κατοικία που θα κατασκευαστεί και αυτή να μεταβιβαστεί ξεχωριστά, σε κάποιον που τελικά δε θα είναι ο διευθυντής π.χ. η κόρη του ιδιοκτήτη; Για την άδεια πάντως μου ζήτησαν ενεργό ΚΑΔ στην εφορία για μεταποιητική δραστηριότητα

 δες  πιο πανω  τις σωστες επισημανσεις  του ΚΑΝΑ

κατα τα λοιπα

ειχαμε προ 20ημερου παρομοια συζητηση...ειχε σχεση με την μη εγκριση...μαλλον λογω μικρου εμβαδου της βιομηχανιας και μεγαλου εμβαδου "κατοικιας"

γνωμη μου εναι οτι

δεν μπορεις να συστησεις ΟΙ,  ούτε να προβεις σε αυτοτελη μεταβιβαση

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 4/20/2018 at 9:15 ΠΜ, Largy said:

σε εξολοκληρου αυθαιρετη οικοδομη του 1976 θα γινει πινακας για αποδοχη κληρονομιας.

Η τακτοποιηση δεν χρειαζεται να προηγηθει σωστα?

Επισης, τους φωταγωγους τους βαζουμε στα κοινοχρηστα μαζι με κλιμακοστασιο ή καθολου?

 

να προσθεσω

παταρι σε ισογειο καταστημα μπαινει σαν να ειναι σε αλλο οροφο (ημιοροφο) ?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/15/2009 at 1:34 ΜΜ, [email protected] said:

13.Περίπτωση αυθαιρέτων Η/Χ-διαφόρων άλλων χώρων-κτισμάτων:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά.ΜΟΝΟ οι νομίμως ιστάμενοι χώροι.Παράκαμψη παγίδας από συμβ/φους:αποτυπώνετε κανονικά τους χώρους ΜΕ τς αυθαιρεσίες,φτιάχνετε τον πίνακα ΜΟΝΟ με τους νομίμως ιστάμενους χώρους.Τέλος κ αυτό το παραμύθι.

να επιβεβαιωσω οτι καταλαβα  σωστα

τον κλεισμενο ηχ δεν τον βαζουμε στο εμβαδον και τα σχεδια για τον συμβολαιογραφο ειναι αυτα της αδειας.

Τι γινεται ομως αν θελησει να τακτοποιησει μετα την υπογραφη της συστασης ΟΙ,( αναφερομαι σχετικα με την αποδειξη του χρονου παλαιοτητας)?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα. Αυτες οι οδηγιες ειναι προ δεκαετιας. Τα πραγματα απο τοτε έχουν αλλαξει. Μαζι με αυτα, εχει αλλαξει κ το επαγγελμα του Μηχανικού, πλεον εχει καταληξει χομπι, οποτε δεν υπαρχουν απο εμενα νεες επικαιροποιημενες οδηγίες-αποψεις. Για το συγκεκριμενο ερωτημα, σημερα δεν γινεται έτσι το πανηγυρι, απαιτείται τακτοποιηση με χιλιοστα στο τακτοποιημενο κανονικα. Αυτή είναι η γνώμη μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η εξ ολοκλήρου αυθαίρετη οικοδομή θα περάσει ολόκληρη στους κληρονόμους και κατόπιν θα κάνεις τακτοποίηση για να μπορέσεις να κάνεις σύσταση με πίνακα χιλοστών και να πάρει ο καθένας ανεξάρτητες ΟΙ. Τα χιλιοστά του μελλοντικού πίνακα μπορείς να τα κατανείμεις έτσι ώστε τα εξ αδιαιρέτου ποσοστά των κληρονόμων να αντιστοιχηθούν με τις ΟΙ που έχουν συμφωνήσει, σε συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο. Ο φωταγωγός είναι τρύπα οπότε δεν πάει στους κοινόχρηστους του πίνακα. Νομίζω ότι το τελευταίο ισχύει, ακόμη κι αν έχει μετρήσει στον ΣΔ λόγω μικρών διαστάσεων. Το πατάρι του καταστήματος στο ισόγειο θα το έβαζα, εκτός αν έχει πρόσβαση από άλλο όροφο του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου. Γενικώς ό,τι θες κάνεις ως προς αυτές τις λεπτομέρειες. Και φυσικά ισχύει αυτό που γράφει ο zavi για τους ημ/θριους.

Edited by Alex99
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, [email protected] said:

 Για το συγκεκριμενο ερωτημα, σημερα δεν γινεται έτσι το πανηγυρι, απαιτείται τακτοποιηση με χιλιοστα στο τακτοποιημενο κανονικα.

συγγνωμη δεν καταλαβα τι θες να πεις

3 ώρες πριν, Alex99 said:

Η εξ ολοκλήρου αυθαίρετη οικοδομή θα περάσει ολόκληρη στους κληρονόμους

στη διαθηκη ο αποβιωσαντας αφηνει ξεχωριστα την καθε μια ΟΙ στους κληρονομους, οποτε ταυτοχρονα με την αποδοχη θα γινει και η συσταση, οπως τα ειπε η συμβ/φος.

Η ερωτηση παραμενει, τον ηχ να τον δειξω κλεισμενο ή οχι? Οπως και το υπογειο που εχει πλεον 2 αποθηκες αντι για μια ενιαια στην αδεια.

ευχαριστω και τους δυο σας

εντιτ

και για να μη σας μπερδεψω, τα παραπανω ερωτηματα αφορουν δυο διαφορετικες οικοδομες (αυτη του 76 χωρις οα και η αλλη με τους ηχ με αδεια)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Καποτε μπορουσε να γινει συσταση σε αυθαιρετο με διαθηκη. Σημερα δεν μπορει. Οι κληρονομοι θα πληρωσουν κανονικα την τακτοποιηση ως φερομενοι ως ιδιοκτητες κ στη συνεχεια θα γινει συσταση.

 

Συσταση με αυθαιρετο χωρις τακτοποιηση απ οσο γνωριζω δεν γινεται πλεον.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως τα αντιθετα μου εχει πει η συμβολαιογραφος.

Επισης, πώς θα γινει τακτοποιηση με φερομενους ιδιοκτητες? Πρεπει να προηγηθει η αποδοχη (απο τα λιγα που ξερω)

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Αποδοχη σε αυθαιρετο γινεται μια χαρα. Συσταση δεν γινεται. Αλλα εδω που τα λεμε, αν η συμβολαιογραφος λεει ότι γίνεται, τοτε ποιο ακριβως ειναι το ερωτημα? Δειξτα ολα οπως ειναι στην πραγματικοτητα. Βεβαια οταν ερθει η ωρα να σου ζητηθει βεβαιωση νομιμοτητας, τοτε θα ξαναρωτησεις (μαλλον) πως θα δωσεις. 

 

Κανε ο,τι σου λεει η συμβολαιογραφος, εξαλλου αυτή παιρνει την ευθύνη για το προτζεκτ.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.