Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά έχω μπερδευτεί !!

Εφόσον στη δική μου περίπτωση δεν έχουν εξαντληθεί τα επιτρεπόμενα μεγέθη θα έπρεπε να καθορίσουμε κάτοψη μελλοντικού ορόφου. Όμως μίλησα ξανά με τον συμ/φο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται κάτοψη και να αφήσω απλά ένα ποσοστό επί του οικοπέδου ώστε σε περίπτωση μελλοντικού ορόφου να μην απαιτείται τροποποίηση της σύστασης (και αυτό το ποσοστό να μπορεί να το κατανείμει στα όσα διαμερίσματα αποφασίσει να χτίσει τότε).  Απ' ότι κατάλαβα δλδ δεν μιλάμε για δικαίωμα υψούν! Γι' αυτό μου είχε πει αρχικά να θεωρήσω τα τμ του ορόφου ώστε να υπολογίσω περίπου τη ποσοστό αντιστοιχεί σε έναν μελλοντικό όροφο. Είναι σωστό όλο αυτό;;  Γιατί μου φαίνεται κάπως "αυθαίρετο".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα σου ειπε η συμβ/φος

δικαιωμα υψουν εχεις  υπο δυο εννοιες

α] την μελλοντικη ανοικοδομηση με βαση τον υπολοιπομενο  σημερα σδ, που θα εξαντληθει δια της ανοικοδομησεως  ενος/δυο οροφων που επιτρεπονται σημερα

 

και  β] ενα μικρο ποσοστο για την μελλοντικη καθυψος επεκταση  σε περιπτωση  αυξησης του σδ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ίσως έχει ξαναρωτηθεί πολλές φορές κάτι σχετικό:

σε μια διώροφη οικοδομή κατοικίας που στο δώμα δεν προβλέπονταν καμιά κατασκευή, τακτοποιηθηκε με Ν4178/13 εξ ολοκλήρου αυθαίρετη σοφίτα που κατασκευάστηκε στο δώμα με βοηθητική χρήση.  θα πάρει ποσοστά συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο....?

γενικά τα αυθαίρετα παίρνουν ποσοστά?

Link to comment
Share on other sites

ναι

με βαση εγκυκλιο της ΔΟΚΚ

 

 

εδω

http://www.notarius.gr/encyclical/poleodomikes_diataxeis/2453

 

και τις εγκ. 35/12 και 4/16 των συμβολαιογραφων

 

αλλα,  αφου μιλας για  "σοφιτα", εάν αυτη επικοινωνει  με το απο κατω διαμερισμα

δεν εχεις λογο να της δοσεις ξεχωριστα χιλιοστα.

 

Αν ειναι ανεξαρτητη, μπορεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα:

Σε τριώροφη οικοδομή πρόκειται να γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Στην ταράτσα την εν λόγω οικοδομής υπάρχει μια αποθηκούλα. Η πλάκα έχει επιφάνεια περίπου 250τμ και η αποθηκούλα είναι περίπου 10τμ.

Υποθέτω ότι μπορώ να την βάλω ως κοινόχρηστη. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να την βάλω ως παρακολούθημα κάποιου συγκεκριμένου διαμερίσματος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε διώροφη οικοδομή (μεζονέτα) με υπόγειο στα τούβλα, όπου στο υπόγειο προβλέπονται υποχρεωτική θέση στάθμευσης - λεβητοστάσιο - εσωτερική σκάλα (έως το δώμα) αλλά το οποίο υπόγειο έχει και εξωτερική είσοδο, μπορεί να γίνει σύσταση οριζοντίου με σκοπό γονική παροχή όπου το ένα παιδί να πάρει το ισόγειο με τον α' όροφο (μεζονέτα) με ποσοστό επί του ακαλύπτου έστω 80% και το άλλο παιδί να πάρει το υπόγειο (με ποσοστό ακαλύπτου έστω 20%) θεωρώντας το εσωτερικό κλιμακοστάσιο και το λεβητοστάσιο κοινόχρηστα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αγάπη στο δεύτερο παιδί! Να μη λέει κι ότι ο πατέρας δεν του άφησε τίποτα! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, ως τι θα το δώσει, ως αποθήκη και γκαράζ; Γενικά, μπορεί να το κάνει με τις νόμιμες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη οικοδομή (μεζονέτα) με υπόγειο στα τούβλα, όπου στο υπόγειο προβλέπονται υποχρεωτική θέση στάθμευσης - λεβητοστάσιο - εσωτερική σκάλα (έως το δώμα) αλλά το οποίο υπόγειο έχει και εξωτερική είσοδο, μπορεί να γίνει σύσταση οριζοντίου με σκοπό γονική παροχή όπου το ένα παιδί να πάρει το ισόγειο με τον α' όροφο (μεζονέτα) με ποσοστό επί του ακαλύπτου έστω 80% και το άλλο παιδί να πάρει το υπόγειο (με ποσοστό ακαλύπτου έστω 20%) θεωρώντας το εσωτερικό κλιμακοστάσιο και το λεβητοστάσιο κοινόχρηστα?

Όταν λες ποσοστό επί ακαλύπτου τι εννοείς;

Μήπως ποσοστό συνιδιοκτησίας των οριζοντίων ιδιοκτησιών επί του συνολικού οικοπέδου?

Το ερώτημα σου αφορά στο αν μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Αν ναι ξεκίνα από τη νομιμότητα της οικοδομής αφού θα σου ζητηθούν βεβαιώσεις τουλάχιστον 2 για τις 2 οριζόντιες.

Link to comment
Share on other sites

σωστα..

και να ρωτησω με την σειρα μου

ποτε εκδοθηκε η αδεια???

σε ποιο σταδιο ηταν το 2011?

 

[εννοεις  οτι θες να κανεις αλλαγη χρησης  στο υπογειο..απο βοηθητικο σε κατοικια....]

 

αρα???

 

υγ

υποθετω οτι εισαι εντος σχεδιου και εχεις/δεν εχεις εξαντλησει τον σδ...

ή εκτος....δξ

 

και γιατι  θελει να εχει απο την "συσταση"  το 80% ο ενας???

τι να το κανει???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.