Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Κ.Π.Στ.

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας

Recommended Posts

καλημερα!προκειται περι  συστασεως καθετου οποτε δεν τιθεται θεμα αρτιοτητας(δεν το διευκρινισα)

ευχαριστω πολυ ! 

(μαλλον θα  αφησω τον  συμβολαιογραφο να του πει τι θα γινει .....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα ,θα ηθελα να ρωτησω ,

 

1)αν κανοντας συσταση οριζοντιου,μπορει καποιες απο τις οριζοντιες,να εχουν αποκλειστικη χρηση σε τμηματα του ακαλυπτου,που θα ορισω.!!

 

2)αν ο χωρος ειναι μονοχωρη κατοικια (1 δωματιο με wc ,πριν το 1950) κ το υψος του ειναι μικροτερο απο 2.70 (υψος κ.χ.),μπορεο να αποτελεσει Ο.Ι.?

 3)στο δωμα της 1 οριζοντιας εχουν προσβαση 2 οριζοντιες του πανω οροφου.Εκει τι κανω,απλα το περιγραφω?

Edited by nikosantonakas

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ναι

2. ναι

3.το δώμα (πλάκα) του ισογείου δεν περιγράφεται ιδιαίτερα, εφόσον αποτελεί ανοιχτό χώρο πρόσβασης προς τις ο.ι. του Α' ορόφου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε οικοπεδο εντος οικισμου,υπαρχουν δυο 2οροφα ανεξαρτητα στατικα,εν επαφη κτιρια,νομιμως υφισταμενα πριν το 55.Το ισογειο καθενος αποτελει ,χωριστη κατοικια.

Ομως η προσβαση στον οροφο-δωματιο (αποτελει ενα δωματιο με wc!!!) του  κτιριου  1, γινεται μεσω του υπαρχοντος διαμερισματος του  κτιριου 2 κ απο εκει μεσω μπαλκονοπορτας <<βγαινει>> στο δωμα του κτιριου 1 κ στο δωματιο.

Η ιδιοκτητρια θελει να .παραχωρησει τη μια  εκ των 2 ισογειων κατοικιων στο γιο της.

Μπορω να κανω συσταση Ο.Ι.η οποια θα περιλαμβανει 2 ανεξαρτητες κατοικιες στο ισογειο κ στον οροφο τι?

Ενα ενιαο οροφο που <<παταει>>σε 2 κτιρια ?πως το αντιμετωπιζω?

Αυτες ειναι δουλειες ....στα χωρια!!!!αντε να βγαλεις τα εξοδα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

οπως το λες

 

μπορεις να κανεις

"ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες"

 

Επομενως δεν μπορει η "μια" να εχει προσβαση μεσα απο την "αλλη"

Υπαρχουν σκαλες, αναβατορια, ξερωγω....

κατι θα βρεις να ανεβαινει στον δικο του οροφο.

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το συμβόλαιο μεταβίβαση οριζόντιας ιδιοκτησίας (3όροφης μονοκατοικίας) η οποία έχει:

->αποκλειστικούς χώρους μονοκατοικίας εκατέρωθεν,

->που βρίσκεται εντός οικισμού και εντός οικοδομικού τετραγώνου με καθορισμένες ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές (ρυμοτομικό σχέδιο),

->εντός του οικοδομικού τετραγώνου υπάρχουν και άλλες μονοκατοικίες με τους αντίστοιχους του αποκλειστικούς χώρους.

 

απαιτείται τοπογραφικο διάγραμμα καινούργιο?,  αν ναι, θα πρέπει να μετρηθεί τουλάχιστον το περίγραμμα του οικοδομικού τετραγώνου ή θα πρεπει να μετρηθούν και τα υπόλοιπα κτίσματα ( εχω την εντυπωση πως όχι μιας και δεν εχουμε το δικαίωμα να τα μετρήσουμε)

 

 Υπάρχει η δυνατότητα να συνταχθεί τ.δ. μόνο για την οριζόντια και τους αποκλειστικούς χώρους και να αναφέρεται ότι αποτελεί τμήμα μεγαλύτερης έκτασης (οικόπεδο οικοδομικού τετραγώνου) ή αυτό εφαρμόζεται μόνο στις κάθετες ιδιοκτησίες?

Edited by zulumpo

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες το αρθρο 3

παρ.  i

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Edited by zulumpo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ν4178/13/άρθρο 3 Δικαιοπραξίες.

 

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα.

κατ'εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος (δηλαδή 2013) έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων/καθέτων ιδιοκτησίων...

 

Οπότε πέφτουμε σε αυτή την περίπτωση, μην απαίτησης τοπογραφικού διαγράμματος για την βεβαίωση του μηχανικού.

 

Όμως μετά πέφτουμε σε αυτό:http://www.notarius.gr/encyclical/2/225_27-2-14

Απαραίτητα συνημμένα σε συμβόλαια μεταβίβασης

1) Τοπογραφικό διάγραμμα του οικοπέδου, πάνω στο οποίο θα μπει σφραγίδα από μηχανικό του Ν.651/1977 και του Ν.1337/1983 όταν πρόκειται για ακίνητο εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για το οποίο έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων/καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

τι κάνουμε σε αυτες τις περιπτώσεις?

Edited by zulumpo

Share this post


Link to post
Share on other sites

η βεβαιωση του  ν. 651  ειναι απαραιτητη

και συνοδευει καθε δικαιοπραξια.

 

το θεμα ειναι, πώς θα δοσεις βεβαιωση του ν 651, εάν δεν "ελεγξεις" το οικοπεδο.

 

[και τι εννοεις οτι εχεις τριοροφη/με αποκλειστικες χρησεις/ποια ειναι τα υπολοιπα κτισματα που "αν πρεπει"  θα μετρηθουν...

Δλδ εχεις ενα οικοπεδο που καταλαμβανει ολοκληρο ΟΤ?

Οπότε εχεις συσταση καθετων.

Οπότε, λογω του ογκου  της εργασιας, αδυνατεις να αποτυπωσεις τα παντα]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.