Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

9.Αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι να προβούμε σε κατανομή δαπανών θέρμανσης.Είναι ειδική μελέτη Μηχανολόγου Μηχανικού,ΔΕΝ εμπίπτει στις υποχρεώσεις μας,είναι ΠΟΛΥ καλά αμοιβόμενη εργασία (δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ''τιμές πιάτσας'' για ένα πίνακα αναλογιών) κ εν πάσει περιπτώσει πρέπει να φάνε κ αυτοί οι συνάδελφοι κατ' αποκλειστικότητα.

 

ρε συ pavloselef, τίποτα δεν πήρες χαμπάρι????????

 

Φάε τώρα άγνοια να στρώσεις........μόνο κ μόνο γι' αυτό.

 

Δηλαδή,την ώρα που έχουμε πρόβλημα,παθαίνουμε όλοι πανικό,μπολοκάρουμε,και αρνούμαστε να ψάξουμε,το συγκεκριμένο ήταν στο ΙΔΙΟ θρεντ.Ε,ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει. Το είχα διαβάσει αυτό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ένας από τους ιδιοκτήτες έχει ποσοστά στην θέρμανση από λεβητοστάσιο υπογείου το οποίο δεν του ανήκει μπορεί ο άλλος ιδιοκτήτης να του αρνηθεί κάποια στιγμή την χρήση του λεβητοστασίου επειδή είναι σε δικό του ιδιόκτητο χώρο? Η από την άλλη ο άλλος ιδιοκτήτης έχοντας από τον πινάκα ποσοστά θέρμανσης από λεβητοστασιο που βρισκεται σε έναν χώρο που δεν του ανήκει, μπορεί αιωνίως να ενοχλεί τον άλλο ιδιοκτήτη πότε γιατί δεν θέλει να ανάβει την θέρμανση και πότε γιατί θέλει να ανάβει ταπο τα χαραματα?

Έλα ZAVI, μην είσαι αυστηρός. Αν σου πω ότι είναι για το δικό μου σπίτι και θέλω να ξεκαθαρίσω τι θα ανήκει σε μένα και τι στον αδελφό μου ώστε να μην υπάρχουν μελλοντικές παρεξηγήσεις αλλάζει κάτι?

Έχω μπερδευτεί στο αν ποσοστά θέρμανσης, ανελκυστήρα κλπ ( ακόμα δεν έχω αρχίσει τον πινάκα, είμαι στην αποτύπωση) συνεπάγεται και δικαιώματα στον χώρο που βρίσκεται ο λέβητας η ο ανελκυστήρας κλπ η αυτά μπορούν να διευκρινιστούν στο συμβόλαιο που θα φτιαχτεί με τον πινάκα?

Επαναλαμβάνομαι αλλά πχ. πως μπορώ σε δικό μου υπόγειο να εξυπηρετώ με το λέβητα άλλο συνιδιοκτήτη ο οποίος όμως να μην έχει δικαιώματα στο υπόγειο η στο λεβητοστάσιο? Αυτές οι διευκρινίσεις μπορούν να γίνουν στον πίνακα η γίνονται στο συμβόλαιο που συνοδεύει τον πίνακα η δεν μπορούν να γίνουν καθόλου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι χώροι του λεβητοστασίου, της δεξαμενής πετρελαίου, του ανελκυστήρα, του κλιμακοστασίου κλπ είναι κοινόχρηστοι και δεν ανήκουν αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη κάθε ορόφου ή έστω οριζ. ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Το είχα διαβάσει αυτό. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν ένας από τους ιδιοκτήτες έχει ποσοστά στην θέρμανση από λεβητοστάσιο υπογείου το οποίο δεν του ανήκει μπορεί ο άλλος ιδιοκτήτης να του αρνηθεί κάποια στιγμή την χρήση του λεβητοστασίου επειδή είναι σε δικό του ιδιόκτητο χώρο?

 

Το λεβητοστάσιο είναι κοινόχρηστος χώρος,συνεπώς,ό,τι κ να έχει γίνει στην πράξη,πάντα θα παραμένει κοινόχρηστος χώρος.Βρες τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας,η σύσταση γίνεται ΠΑΝΤΑ σύμφωνα με αυτά.

 

Έλα ZAVI, μην είσαι αυστηρός. Αν σου πω ότι είναι για το δικό μου σπίτι και θέλω να ξεκαθαρίσω τι θα ανήκει σε μένα και τι στον αδελφό μου ώστε να μην υπάρχουν μελλοντικές παρεξηγήσεις αλλάζει κάτι?

 

Sorry φίλε,μόλις επέστρεψα από 3ήμερο.Την επόμενη φορά,δοκίμασε να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες για τον πίνακα αναλογιών.Είναι οδηγίες εμπειρικές,σε συνδυασμό με επίλυση πραγματικών καταστάσεων.

 

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην επιχειρήσεις να φτιάξεις στήλη με κατανομή δαπανών θέρμανσης.Είναι εξειδικευμένη μελέτη μηχ/γου μηχανικού.Όταν λέμε εξειδικευμένη,εννοούμε Ε=Ξ=Ε=Ι=Δ=Ι=Κ=Ε=Υ=Μ=Ε=Ν=Η.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις διευρινίσεις.

 

( δοκίμασε να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες για τον πίνακα αναλογιών )

Εννοείς τις απαντήσεις στο παρων θέμα και στα υπολοιπα που αφορούν ( σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ) η λέγοντας ( πίνακα αναλογιών ) εννοείς κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας πίνακα αναλογιών εννοώ τον πίνακα που φτιάχνει ο μηχανικός για να δώσει χιλιοστά στις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας την κάνει ο συμβολαιογράφος.

 

Όταν λέω οδηγίες εννοώ το ποστ που έγραψα με κάποιους εμπειρικούς κανόνες,από τη μικρή μου εμπειρία συνεργασίας με μητέρα συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις? Πάντα κάτι μαθαίνεις. Αν και το είχα υποψιαστεί ότι είναι ο ίδιος ορος δεν ήμουν σίγουρος.

Εντάξει. Έχω τελειώσει όσο μπορούσα τον πινάκα αναλογιων και θα πάω στο γραφείο φίλου συναδέλφου για να τα ελέγξει και να τον ζαλίσω και αυτόν λίγο με τις ερωτήσεις μου.

Ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τροποποίηση σύστασης,μου τυχε μια περίπτωση που και οι 2 συνιδιοκτήτες θέλουν να προχωρήσουν σε αυτή.Γιατί κατηγορηματικά 99,99% ζάβι δε γίνεται?Είναι τόσο λεπτό θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τροποποίηση σύστασης,μου τυχε μια περίπτωση που και οι 2 συνιδιοκτήτες θέλουν να προχωρήσουν σε αυτή.Γιατί κατηγορηματικά 99,99% ζάβι δε γίνεται?Είναι τόσο λεπτό θέμα?

 

Δεν είπα ότι κατηγορηματικά δεν γίνεται λόγω λεπτότητας.

 

Είπα ότι στο 99,99% των περιπτωσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από το συμβόλαιο.Διάβασε τον κανονισμό,είναι φασόν για όλους τους συμβ/φους,θα προβλέπει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ τροποποίησης των χιλιοστών της οικοδομής (προτελευταία σελίδα),κ μετά μπες σε παρακαλώ στο φόρουμ κ γράψτο για να με επιβεβαιώσεις.

 

Δεν είναι θέμα επιθυμίας των συνιδιοκτητών λοιπόν,μακάρι να ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.