Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Ερώτηση:

 

Μπορει να ολοκληρωθεί το συμβολαιο αν η συμβολαιογραφος εχει ολα τα σχεδια (τοπογρφικο, ΔΚ και κατοψεις) σφαγισμενα, υπογεγραμενα αλλά το πινακακι της συστασης χωρις υπογραφη και σφραγιδα???

 

Καταλαβαινετε γτ ρωταω υποθετω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τυπικά νομίζω ναί . Και να εξηγήσω γιατί .

Στα σχέδια ο μηχανικός αποτυπώνει την κατάσταση και εφ' όσον είναι καινούργια η οικοδομή αποτυπώνει ουσιαστικά τα σχέδια της αδείας .

 

Ο πίνακας ποσοστών είναι μιά σύμβαση μεταξύ των ιδιοκτητών η οποία δεν υπόκειται σε καμμιά νομική βάση παρά μόνο σε εθιμικό δίκαιο και βασίζεται στην κοινή συμφωνία των συγκυρίων του ακινήτου .

 

Ετσι βλέπουμε ίδια διαμερίσματα με μεγάλες η μικρές διαφορές χιλιοστών ιδιοκτησίας ανάλογα με τις επιθυμίες των ιδιοκτητών .

 

Αλλωστε και τα σχέδια και ο πίνακας ποσοστών υπογράφονται και γίνονται αποδεκτά από τους συμβαλλόμενους , όπως και το συμβόλαιο της σύστασης .

 

Το σημαντικό λοιπόν στον πίνακα ποσοστών είναι οι υπογραφές των συνιδιοκτητών και όχι του μηχανικού γιατί δεν πρόκειται γιά τεχνικό θέμα αλλά γιά αστική σύμβαση .

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε διανομή (οριζόντια επί καθέτου) στην οποία δεν μου ζητήθηκε πίνακας. Τα συμβόλαια συντάχθηκαν μόνο με σχέδια. Ίσως είναι κι αυτό νομότυπο, δοθέντος ότι ο πίνακας είναι απλώς μια σύνοψη των αριθμών που αναφέρει το συμβόλαιο. Εν τέλει, έχω την εντύπωση (εσφαλμένη ίσως) ότι σε απλές περιπτώσεις (δύο - τρείς διαιρετοί χώροι) δεν ζητάνε πίνακα. Βεβαίως ο πίνακας, εφόσον υπογράφεται από συμβαλλόμενους και συμβολαιογράφο, αποτελεί μέρος του συμβολαίου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα σχέδια και ο κατόψεις πρέπει να τα θεωρήσουμε στην πολεοδομία ή μονο τα σφραγίζουμε και τα δίνουμε στον συμβολαιογράφο?(Όποιος θεωρεί οτι η ερωτησή μου είναι προφανής ή τον θίγει ας μην ασχοληθεί καθόλου,απλά υπάρχουν και νέοι στο επάγγελμα.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαλησπερα συναδελφοι...

Μου ετυχε για πρωτη φορα, μια συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας και θελω να ρωτησω καποια πραγματα τους παλιους και πιο εμπειρους, οσον αφορα τον πινακα χιλιοστων :

 

Προκεται για αδεια του '80 με υπογειο , ισογειο και Α΄οροφο.Υπογειο και ισογειο μισθωνονται ως κατοικιες και στον Α΄οροφο μενει ο ιδιοκτητης.

 

Σημαντικα στοιχεια : 1) Το υπογειο το εχει ''τακτοποιησει'' ως κατοικια, χωρις ομως να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια ( δεν εχει πληρωσει δηλάδη ακομα το προστιμο ).

 

2) Η σκαλα που οδηγει απο το ισογειο στο Α΄οροφο, δεν συνεχιζει και στο δωμα.Η προσβαση στο δωμα γινεται απο εξωτερικη σκαλα που δεν φαινεται καν στα σχεδια...

 

3) Ο Α΄οροφος εχει αυτονομη θερμανση , ενω ισογειο και υπογειο μοιραζονται τα εξοδα της θερμανσης.

 

Ερωτω λοιπον τα εξης :

 

1) Τι γινεται με την σκαλα? Την εχει εξαιρεσει ΔΥΟ φορες απο τον Σ.Δ ενω κατα την γνωμη μου επρεπε ΜΙΑ. Δεν ξερω τι επαιζε τοτε με τον ΓΟΚ 73. Θεωρειται ομως κοινοχρηστος χωρος απο την στιγμη που εξυπηρετει μονο τον Α΄οροφο?Την αφαιρω δηλαδη και απο την κατοψη του ισογειου και απο την κατοψη του Α΄οροφου?Μου φαινεται χαζο...

 

2) Υπαρχει ενα προβλημα με το λεβητοστασιο το οποιο δεν φαινεται καν στα σχεδια του υπογειου της πολεοδομιας.Το μονο που φαινεται ειναι ενας ενιαιος χωρος που δεν χαρακτηριζεται καν ως αποθηκη ή κατι αλλο.Συνεπως δεν το εχω υπολογισει καθολου και στους κοινοχρηστους χωρους του πινακα...υπαρχει προβλημα?

 

3) Απο την στιγμη που υπαρχει αυτονομη θερμανση Α΄οροφου και μοιραζονται τα εξοδα ισογειο και υπογειο μηπως πρεπει να μοιρασω και τις δαπανες μονο σε αυτους τους δυο?Απ την αλλη , το υπογειο θελει να το δηλωσει ως παρακολουθημα στον Α΄οροφο....αρα.....????

Μηπως να μην ανεφερα τιποτα για δαπανες θερμανσης στον πινακα?

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους οσους μπηκατε στον κοπο να το διαβασετε...

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικα στοιχεια : 1) Το υπογειο το εχει ''τακτοποιησει'' ως κατοικια, χωρις ομως να εχει ολοκληρωσει την διαδικασια ( δεν εχει πληρωσει δηλάδη ακομα το προστιμο ).

 

Αυτό είναι ένα σημαντικό θέμα. Ακόμα και αν έχει τακτοποιηθεί κάποιος χώρος μπορεί να συμπεριληφθεί σε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας?

 

Περισσότερο συμβολαιογραφικό ίσως το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα δειχθεί στο συμβολαιο ως υπογειος βοηθητικος χωρος οπως φαινεται στην αδεια.Δεν ειναι και τοσο μεγαλο το προβλημα.Εις γνωσιν του το κανει.Εγω του προτεινα να περιμενουμε μεχρι να κανει και την περαιωση για να εχει ενα σωστο συμβολαιο, αλλα εκεινος το βιαζεται.Και το προστιμο θα το πληρωσει τελευταια στιγμη....

 

Με τα αλλα ειναι το θεμα τι κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

12.Περίπτωση Τροποποίηση Σύστασης:newbies,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ!!!!!99,999999999% των περιπτώσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μεταβολή των υπαρχόντων χιλιοστών!!!!!!!!!!!!!!Αν ο πίνακας δεν έγινε σωστά από τον πρώτο μηχανικό που έκανε τον επιμερισμό,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ κ δεν θα είστε εσείς αυτοί που θα τον διορθώσετε!!!

Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι σύμφωνα με τον κανονισμό πολυκατοικιας,βλέπε ''Αστικός Κώδικας'' για ισχύ κανονισμού πολ/κιας..........

 

Αν και λίγο άκαιρο, αυτό πώς το λες zavi; Τί έχεις υπ'όψιν σου; Γιατί εγώ θα στοιχημάτιζα για το αντίθετο. Ότι δηλαδή 99,999% θα επιτρέπονται απο τη σύσταση περαιτέρω τροποποιήσεις. Μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

12.Περίπτωση Τροποποίηση Σύστασης:newbies,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ!!!!!99,999999999% των περιπτώσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μεταβολή των υπαρχόντων χιλιοστών!!!!!!!!!!!!!!Αν ο πίνακας δεν έγινε σωστά από τον πρώτο μηχανικό που έκανε τον επιμερισμό,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ κ δεν θα είστε εσείς αυτοί που θα τον διορθώσετε!!!

Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι σύμφωνα με τον κανονισμό πολυκατοικιας,βλέπε ''Αστικός Κώδικας'' για ισχύ κανονισμού πολ/κιας..........

 

Αν και λίγο άκαιρο, αυτό πώς το λες zavi; Τί έχεις υπ'όψιν σου; Γιατί εγώ θα στοιχημάτιζα για το αντίθετο. Ότι δηλαδή 99,999% θα επιτρέπονται απο τη σύσταση περαιτέρω τροποποιήσεις. Μου προκάλεσε μεγάλη εντύπωση.

 

Δηλαδή ακόμα και αν συμπράξουν όλοι απαγορεύεται? Δηλαδή αν σε 2όροφη με πυλωτή οικοδομή έχει γίνει σύσταση για 2 ορόφους και μετά από 20 χρόνια χτιστεί νόμιμα και η πυλωτή απαγορεύεται να αλλάξουν τα χιλιοστά???? Μου φαίνεται λίγο παράξενο. Απ' ότι ξέρω όταν υπάρχει αλλαγή ποσοστών προβλέπεται και υπάρχει εφορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.